Spółka Gaz-System wybuduje gazociąg wysokiego ciśnienia ze Zdzieszowic do Wrocławia

Edyta Hanszke
Spółka Gaz-System wybuduje gazociąg wysokiego ciśnienia ze Zdzieszowic do WrocławiaPaliwo gazowe transportowane nowym gazociągiem przesyłowym trafi poprzez sieć gazociągów dystrybucyjnych również do odbiorców indywidualnych, instytucji samorządowych oraz zakładów pracy w regionie.
Spółka Gaz-System wybuduje gazociąg wysokiego ciśnienia ze Zdzieszowic do WrocławiaPaliwo gazowe transportowane nowym gazociągiem przesyłowym trafi poprzez sieć gazociągów dystrybucyjnych również do odbiorców indywidualnych, instytucji samorządowych oraz zakładów pracy w regionie. sxc.hu
Magistrala będzie biegła przez teren 11 opolskich gmin. Gazociąg o długości 130 km i średnicy 1000 mm zaprojektowano w znaczącej części wzdłuż istniejącego już gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 350/300 mm.

Inwestorem jest Gaz-System SA - spółka akcyjna Skarbu Państwa, a budowa ta została wpisana do katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
Nowy gazociąg ma być jednym z elementów wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w przyszłości będzie stanowić ważny element korytarza gazowego północ-południe.

- Zrealizowanie inwestycji umożliwi zwiększenie ilości gazu na potrzeby odbiorców na terenie Dolnego i Górnego Śląska oraz Opolszczyzny, wmocni niezawodność i bezpieczeństwo przesyłu gazu w regionie, zwiększy atrakcyjność terenów pod nowe inwestycje oraz zdolności przesyłowe - komentuje biuro prasowe spółki Gaz-System.

Paliwo gazowe transportowane tym gazociągiem przesyłowym trafi poprzez sieć gazociągów dystrybucyjnych również do odbiorców indywidualnych, instytucji samorządowych oraz zakładów pracy w regionie.

Ważną korzyścią ma być też odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. - Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetów - dodają przedstawiciele biura. - Z kolei właściciele nieruchomości, przez które przebiegać będzie trasa gazociągu, otrzymają odszkodowania za szkody powstałe w związku z budową gazociągu, w tym również straty w uprawach, zniszczenia struktury gleby itp.

Budowa gazociągu ma rozpocząć się w III kwartale 2016 r., a zakończyć w IV kwartale 2018 roku. Obecnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy tej sieci.

W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała tej inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”, a opracowanie dokumentacji projektowej jest współfinansowane przez unijny program Trans-European Networks-Energy (TEN-E).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska