Sportowiec roku. Nominacja dla Anny Wloki

Redakcja
Anna Wloka.
Anna Wloka.
Anna Wloka została halową mistrzynią Polski w rzucie kulą, zdobyła medal w seniorskiej stawce na stadionie. Na pewno jest opolską "królową" lekkiej atletyki.

Kulomiotka Podium Kup mijający rok rozpoczęła z wysokiego "C". W Sopocie została halową mistrzynią Polski seniorek i ustanowiła nowy rekord życiowy, przekraczając po raz pierwszy magiczną barierę 17 metrów. Rzuciła dokładnie 6 cm dalej.

21-latka z Brońca, trenująca od dłuższego czasu pod okiem Henryka Olszewskiego (trenera mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego) o 1,20 metra wyprzedziła Angelikę Kalinowską (Płomień Sosnowiec) i o 3,60 metra Bognę Szyczewską (MKL Toruń). Niestety, choroba wykluczyła Wlokę z udziału w Halowych Mistrzostwach Świata.

Po tytule w hali, latem na otwartym stadionie znów stanęła na podium. Tym razem zajęła trzecie miejsce Mistrzostw Polski seniorów, pchając kulę w najlepszej próbie na odległość 16,15 metra. To był pierwszy w karierze Wloki medal seniorskich mistrzostw kraju, a w Szczecinie wyprzedziły ją Paulina Guba (16,70 metra) i Agnieszka Maluśkiewicz (16,20 metra). Opolanka była już zdecydowaną faworytką Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Inowrocławiu i w odniesieniu sukcesu nie przeszkodziła jej nawet kontuzja. Uzyskała tylko 16 metrów, ale i to wystarczyło, aby zdeklasować rywalki.

Nasza nadzieja na najważniejsze imprezy światowe z igrzyskami w Brazylii w 2016 roku na czele, drugą zawodniczkę w stawce wyprzedziła o 1,20 metra. To nie był jednak ostatni sukces kulomiotki w tym roku. Opolanka triumfowała bowiem w memoriale Kamili Skolimowskiej, gdzie uzyskała wynik 16,43 metra. Wygrała także konkurs podczas drużynowych zawodów młodzieżowców między Polską, Słowacją, Czechami i Węgrami.

W mijającym sezonie Wloka nie poprawił swojego rekordu życiowego na stadionie i pozostaje nim wynik 16,83 metra. Przekroczenie 17 metrów oraz Mistrzostwa Europy będą najważniejszymi celami na kolejny sezon. Wloka, która miała problemy zdrowotne już się z nimi uporała i sposobi się do startów. Za sobą ma zgrupowanie kadry narodowej (jest w niej jedyną Opolanką) w Spale, gdzie trenowała między innymi z Tomaszem Majewskim. Starty rozpocznie oczywiście od hali, a w Toruniu będzie broniła mistrzostwa Polski.