Sportowiec roku. Nominacja dla Krystiana Brzozowskiego

Krystian Brzozowski
Krystian Brzozowski Fot. Kurier Lubelski
Zapaśnik Krystian Brzozowski, wychowanek Orła Namysłów już raz wygrał nasz plebiscyt, ale w kategorii "Talent roku". 16 lat temu kapituła doceniła znakomite osiągnięcia młodego zawodnika i uhonorowała go tym tytułem.

Niebawem okazało się, że opolski talent znakomicie się rozwija: na krajowych matach już w gronie seniorów nie miał sobie równych, wywalczył brązowy medal ME w 2006 roku w Moskwie, zajął 4. miejsce na igrzyskach w Atenach. Niestety, te osiągnięcia uzyskiwał jako zawodnik Górnika Łęczna.

W zeszłym roku Brzozowski wrócił do macierzystego klubu i w 2014 roku zasłużył się "dla Opolszczyzny". 32-letni zapaśnik ze sporymi nadziejami jechał w kwietniu na Mistrzostwa Europy w fińskim Vantaa. Startujący w stylu wolnym w wadze 74 kg podopieczny Krzysztofa Pawlaka w pierwszej walce wysoko pokonał Evghenija Nedealco z Mołdawii. W 2. rundzie trafił na obrońcę mistrzowskiego tytułu, Aniuara Gedueva, przegrywając z nim na punkty. Rosjanin dotarł do finału, który wygrał, i Brzozowski wszedł do repasaży. Wygrał dwie walki i zdobył swój drugi w karierze brązowy medal ME.

W mistrzostwach Polski po raz 15. z rzędu wywalczył złoto, a na Wojskowych Mistrzostwach Świata zdobył brązowy medal. Na koniec sezonu Brzozowski wystartował także w MŚ, zajmując w stolicy Uzbekistanu Taszkencie 9. miejsce. Do tego dochodzi kilka bardzo dobrych startów na różnych turniejach międzynarodowych i brązowy krążek podczas mocno obsadzonych 29. Wojskowych Mistrzostw Świata. W przyszłym roku odbędą się igrzyska "armii" w Korei. Zapewne z udziałem Brzozowskiego.