Sposoby na złagodzenie kolki u niemowlaków

fot.
Rodzice Zosi Geisler regularnie masują malutkiej brzuszek, by uniknąć kolki. Po jedzeniu zaś, trzymają ją tak długo w pozycji pionowej, dopóki jej się nie odbije.
Rodzice Zosi Geisler regularnie masują malutkiej brzuszek, by uniknąć kolki. Po jedzeniu zaś, trzymają ją tak długo w pozycji pionowej, dopóki jej się nie odbije. fot.
Problem dotyczy większości dzieci do 3 miesiąca. Na szczęście są sposoby, by złagodzić tę dolegliwość.

Dziecko zaczyna gwałtownie płakać, najczęściej po południu lub wieczorem. Taki nieutulony płacz może trwać od 1 do 3 godzin, potem ustaje i powtarza się nazajutrz o tej samej porze - wtedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z kolką.

Jest wiele powodów tej dolegliwości - najczęściej to wynik niedojrzałości układu pokarmowego. Czasem jednak wpływają na to czynniki zewnętrzne, które możemy wyeliminować. Przede wszystkim jest to nadmiar powietrza połykanego przy ssaniu - zarówno podczas karmienia butelką, jak i piersią, gdy dziecko łapczywie pije. Często powodem kolki u dziecka jest także nieodpowiednia dieta mamy karmiącej.

- Gdy dziecko jest karmione piersią, mama powinna unikać ostrych przypraw, dań z konserwantami, smażonych, owoców pestkowych oraz warzyw wzdymających, typu groch, kapusta - tłumaczy dr Alina Kowalczykiewicz-Kuta, pediatra i neonatolog ze szpitala ginekologiczno-położniczego i noworodków w Opolu. - Czasem trzeba ograniczyć nabiał, np. zrezygnować z sera białego, albo odstawić pomidory.

Najważniejsze, by mama się nie głodziła, ale prowadziła mądrą dietę eliminacyjną. Musi obserwować, po jakim zjedzonym przez siebie produkcie, maluszek ma dolegliwości.
Jeśli mama karmi butelką, powodem kolki może być źle dobrane mleko. Czasem dziecko po prostu nie toleruje jakiegoś składnika.

Wspomagająco kolkę pomoże zwalczyć masaż brzuszka - należy wykonywać koliste ruchy wokół pępka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można też robić nóżkami malucha tzw. rowerek lub kłaść dziecko na brzuchu z podkurczonymi, jak żabka nogami. To wszystko pomoże pozbyć się nadmiaru gazów z jelit.

Maksymalnie dwa razy dziennie można podawać herbatki ziołowe: koperkową, rumiankową lub melisę.
- Gdy to wszystko nie pomaga, można dziecku podać kropelki pomagające zwalczać kolkę, zawierające dimeticon - mówi dr Kowalczykiewicz-Kuta. - Jest ich bardzo wiele na rynku. Najlepszy lek pomoże nam dobrać pediatra i zaleci też odpowiednie dawkowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska