Spotkania młodych chrześcijan w Opolu. Z kolegami o Bogu, z seniorami o życiu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Jedna z grup uczestniczących wokół krzyża, który młodym przekazał podczas ŚDM bp Andrzej Czaja.
Jedna z grup uczestniczących wokół krzyża, który młodym przekazał podczas ŚDM bp Andrzej Czaja. Sławomir Mielnik
W przeddzień Niedzieli Palmowej w Opolu spotkało się ponad stu młodych chrześcijan. Takie dni młodzieży to pomysł Jana Pawła II.

Do auli Wydziału Teologicznego zaprosił ich na prawie całą sobotę ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Zastanawialiśmy się, jak wypełniać wezwanie biskupa opolskiego, który w czasie Światowych Dni Młodzieży na Górze św. Anny przekazał młodym krzyż wraz z wezwaniem, by głosili światu śmierć Pana i miłość Jezusa – mówi ks. Łukasz. - Jak docierać do tych młodych, których w kościele nie ma.

- Nasi rówieśnicy często nie tylko do kościoła nie chodzą, ale się tym chwalą – przyznaje Aldona Kuc z Olesna. - Drugie niepokojące zjawisko to minimalizm: trzeba odstać niedzielną mszę i do domu. Sama tradycja: Idę do kościoła, bo mama też chodziła, bez pogłębienia, bez stałej modlitwy, może się szybko wyczerpać.

- Trudno nie widzieć, że część moich kolegów sprawia wrażenie, że Kościół i Pan Bóg nie są im potrzebne – dodaje Wioleta Niedzielska, gimnazjalistka z Sowczyc. - Zafascynowani nowoczesnymi gadżetami nawet nie próbują czegoś z wiary i tradycji wziąć do swojego życia.

Jaki z tego wniosek? Aldona i Wioleta są zgodne. Trzeba mimo to otwarcie o swojej wierze mówić. Ale i samemu żyć tak, żeby sobą do chrześcijaństwa nie zniechęcać.

W czasie poprzedzającego Niedzielę Palmową spotkania młodzi rozmawiali też o programie Syme.on.
- Biblijne imię Symeon oznacza „Bóg wysłuchał” - mówi autorka projektu Malwina Sędkowska. - My chcemy powiedzieć sobie nawzajem: „Włącz słuchanie”.

Młodzi w parafiach będą odwiedzać chorych i samotnych seniorów. Jest ich w regionie bardzo dużo. Przede wszystkim po to, by posłuchać, co mają do powiedzenia o życiu, ale i pomóc w zakupach, sprzątaniu itp. W niektórych parafiach już to się dzieje. Drugą formą realizacji projektu są wyjścia grup młodzieży do domów dziennego pobytu i innych placówek dla seniorów z koncertami, okolicznościowymi laurkami itp.

Zobacz także: Msze o uzdrowienie – czy naprawdę zdarzają się na nich cuda?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska