Spotkania powiatowe pokazały, czym żyje mniejszość w terenie...

  Spotkania powiatowe pokazały, czym żyje mniejszość w terenie

  red

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Sala w Krapkowicach-Otmęcie wypełniła się do ostaniego miejsca, ale dobra frekwencja była na wszystkich powiatowych spotkaniach TSKN.

  Sala w Krapkowicach-Otmęcie wypełniła się do ostaniego miejsca, ale dobra frekwencja była na wszystkich powiatowych spotkaniach TSKN. ©Fot. Krzysztof Ogiolda

  Ostatnie z nich odbyło się w miniony czwartek w Krapkowicach-Otmęcie. Uczestników było tak dużo, że trzeba było dostawiać stoły i krzesła. Rozmawiano m.in. o zakończonych wyborach samorządowych i zbliżających się wyborach do struktur MN.
  Sala w Krapkowicach-Otmęcie wypełniła się do ostaniego miejsca, ale dobra frekwencja była na wszystkich powiatowych spotkaniach TSKN.

  Sala w Krapkowicach-Otmęcie wypełniła się do ostaniego miejsca, ale dobra frekwencja była na wszystkich powiatowych spotkaniach TSKN. ©Fot. Krzysztof Ogiolda

  Bardzo dobra frekwencja była na wszystkich spotkaniach powiatowych – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. - To nas bardzo cieszy. Widać, że przesyłanie informacji pocztą elektroniczną i za pomocą sms-ów jest skuteczne. Cieszy też to, że ludzie szczerze ze sobą rozmawiali.

  Dyskusja o ważnych dla mniejszości sprawach rozpoczęła się od omówienia konsekwencji wynikających dla TSKN jako całości i dla poszczególnych kół DFK z ustawy o ochronie danych osobowych, czyli tzw.
  RODO. Zaproszony na spotkanie ekspert uspokajał, że ustawy nie trzeba się bać. Przypomniał, że w sytuacjach wątpliwych, np. przy organizowaniu festynów czy innych spotkań otwartych, warto zasięgnąć rady inspektora ochrony danych osobowych. W TSKN funkcję IODO pełni Joanna Hassa, na co dzień rzecznik prasowy Towarzystwa.

  Sporą część spotkania wypełniło podsumowanie wyniku wyborów do samorządu. Obecni na spotkaniu Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN i nowo wybrana właśnie z tego okręgu radna sejmiku, poseł na Sejm RP Ryszard Galla i lider TSKN Rafał Bartek dziękowali wszystkim którzy zaangażowali się w kampanię komitetu wyborczego mniejszości.

  Generalnie wynik wyborczy mniejszości oceniono dobrze. Przypomniano, że mniejszość zyskała po wyborach 207 radnych w gminach, 13 wójtów lub burmistrzów wybranych z list mniejszości i pięciu kolejnych z własnych komitetów, ale z poparciem MN. Mniejszość ma także 45 radnych powiatowych i pięciu radnych w Sejmiku Województwa Opolskiego. Informację, iż Rafał Bartek został jego przewodniczącym (po raz pierwszy tę funkcję objął radny mniejszości) sala przyjęła oklaskami.

  Rafał Bartek zwrócił uwagę, iż w wyborach do sejmiku mniejszość uzyskała ponad 10 tysięcy głosów więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych, ale przy wyższej frekwencji dało to procentowo wynik nieco słabszy i przełożyło się na pięć, a nie na siedem mandatów do sejmiku.

  Przewodniczący TSKN uznał, że w trudnej kampanii wyborczej, w której starły się przede wszystkim dwie wielkie koalicje ogólnopolskie, utrzymanie się przez mniejszość w tylu miejscach w samorządzie należy uznać za sukces. Przywołał przykład Ruchu Autonomii Śląska, który po dwóch kadencjach współrządzenia w województwie śląskim zniknął z tamtej sceny politycznej.
  Za sukces mniejszości uznał nie tylko sam fakt, iż weszła ona do koalicji rządzącej regionem, ale także to, że zostało to poprzedzone podpisaniem porozumienia programowego. Pomoże ono podejmować konkretne działania na rzecz ratowania niemieckiego dziedzictwa kulturowego i języka.

  Lider Towarzystwa poinformował także, że przedstawiciel MN Roman Kolek został pierwszym wicemarszałkiem województwa, a poza sprawami zdrowia będzie odpowiedzialny także za rynek pracy i szczególnie dla mniejszości ważną edukację.

  Głos w kwestii podsumowania wyborów zabrał także poseł Ryszard Galla. Jego zdaniem, wynik wyborczy tak się ułożył, że pięć sejmikowych mandatów nabrało większej wagi niż poprzednie siedem. Żadne z ugrupowań, które zdobyło ich więcej nie było w stanie bez radnych mniejszości stworzyć koalicji.

  Poseł przypomniał, że do zdobycia kolejnego mandatu w okręgu olesko-kluczborskim zabrakło zaledwie 450 głosów. Zaapelował do członków mniejszości o zaangażowanie, a wręcz o determinację zarówno w wyborach do Europarlamentu, jak i do Sejmu i Senatu.
  Rafał Bartek przypomniał, że wcześniej, bo już w pierwszej połowie roku odbędą się – począwszy od kół DFK wybory do struktur TSKN. Zaapelował, by zapraszać do startu w tych wyborach i do brania odpowiedzialności za pracę mniejszości w terenie aktywne osoby, które się w życie mniejszości angażują.

  - Sam zostałem włączony w ten sposób, że ktoś podszedł do mnie po niedzielnej mszy i powiedział: Chcemy, żebyś wszedł do zarządu DFK – mówił Rafał Bartek. - Tej bezpośredniej rozmowy, spotkania bardziej doświadczonych działaczy z młodymi nie zastąpi się żadnym wpisem na Facebooku.

  - Warto rozmawiać o tym z ludźmi, którzy kandydowali w wyborach samorządowych na różnych szczeblach, pokazując umiejętności organizacyjne, a w działalność w strukturach mniejszości dotąd się nie angażowali – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura. - Ich potencjał warto zagospodarować.

  Zebrania w kołach DFK odbędą się od połowy stycznia do połowy marca. Tam wybrani zostaną przewodniczący, zarządy oraz delegaci na zebrania gminne. Na poziomie gmin także wybierać się będzie zarządy i przewodniczących oraz delegatów na zjazdy powiatowe oraz roczny zjazd regionalny TSKN. Ten ostatni odbędzie się 25 V w Zakrzowie w gminie Polska Cerekiew.
  Liderzy mniejszości zachęcali także, by działacze terenowi zdobywali fundusze na działalność, stając do ogłaszanych przez samorządy konkursów na realizację zadań mających na celu ochronę tożsamości mniejszości narodowych (zgodnie z ustawą o mniejszościach).

  Członkowie mniejszości zostali też poinformowani o planowanych przez TSKN na rok 2019 projektach kulturalnych i sportowych.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!