Targi nto - nowe

Spotkanie biskupów na Jasnej Górze. Będą omawiać ochronę małoletnich i lekcje religii

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na Jasnej Górze, po uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbędzie się tradycyjne zebranie biskupów diecezjalnych. Wśród omawianych tematów znajdą się nowe przepisy dotyczące lekcji religii oraz kwestie ochrony osób małoletnich w Kościele w Polsce.

Spis treści

Zebranie biskupów diecezjalnych

Zgodnie z tradycją, zebranie biskupów diecezjalnych odbędzie się po uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W komunikacie biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) poinformowano, że na spotkaniu rady biskupów, bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przedstawi aktualną sytuację prawną dotyczącą lekcji religii w szkołach. Jest to związane z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 r., które zmienia warunki organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe przepisy ułatwiają tworzenie grup międzyoddziałowych na lekcjach religii i etyki, co spotkało się z ostrym sprzeciwem Kościoła.

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, omówi kwestie związane z wdrożeniem "standardów ochrony osób małoletnich i bezbronnych" w Kościele w Polsce. Natomiast abp Józef Górzyński przedstawi obrzędy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, a bp Andrzej Czaja omówi lokalne i rzymskie inicjatywy związane z obchodami tego roku.

UROCZYSTOŚCI NA JASNEJ GÓRZE
W czasie spotkania biskupów omawiane będą m.in. najnowsze przepisy PAP/Waldemar Deska

Kontrowersje wokół nowych przepisów

Nowe regulacje budzą kontrowersje. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Wojciech Osial, w stanowisku komisji ocenił, że „łączenie klas jest krzywdzące i dyskryminujące”. Wskazał, że nowe przepisy naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne, a także stwarzają poważne problemy w realizacji programu lekcji religii. Dodatkowo utrzymują, że zmiany te zostały wprowadzone bez porozumienia z Kościołem. MEN podkreśla, że konsultacje się odbyły, a część postulatów została uwzględniona.

22 sierpnia Prezydium Episkopatu oraz Polska Rada Ekumeniczna złożyły do I Prezesa Sądu Najwyższego petycje o zaskarżenie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik prasowy KEP, ks. Leszek Gęsiak, poinformował, że „rozporządzenie zawiera liczne wady prawne” i narusza wartości takie jak poprawność legislacyjna, ochrona pracy oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

W odpowiedzi na te działania, podczas Campusu Polska 25 sierpnia, Barbara Nowacka zaznaczyła, że „edukacją zajmuje się polski rząd, a episkopat formacją religijną”. Dodała również, że rząd będzie wspierać świeckich katechetów w przekwalifikowaniu się, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska