Spis treści
Zebranie biskupów diecezjalnych
Zgodnie z tradycją, zebranie biskupów diecezjalnych odbędzie się po uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W komunikacie biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) poinformowano, że na spotkaniu rady biskupów, bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przedstawi aktualną sytuację prawną dotyczącą lekcji religii w szkołach. Jest to związane z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca 2024 r., które zmienia warunki organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe przepisy ułatwiają tworzenie grup międzyoddziałowych na lekcjach religii i etyki, co spotkało się z ostrym sprzeciwem Kościoła.
Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, omówi kwestie związane z wdrożeniem "standardów ochrony osób małoletnich i bezbronnych" w Kościele w Polsce. Natomiast abp Józef Górzyński przedstawi obrzędy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, a bp Andrzej Czaja omówi lokalne i rzymskie inicjatywy związane z obchodami tego roku.
Kontrowersje wokół nowych przepisów
Nowe regulacje budzą kontrowersje. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Wojciech Osial, w stanowisku komisji ocenił, że „łączenie klas jest krzywdzące i dyskryminujące”. Wskazał, że nowe przepisy naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne, a także stwarzają poważne problemy w realizacji programu lekcji religii. Dodatkowo utrzymują, że zmiany te zostały wprowadzone bez porozumienia z Kościołem. MEN podkreśla, że konsultacje się odbyły, a część postulatów została uwzględniona.
22 sierpnia Prezydium Episkopatu oraz Polska Rada Ekumeniczna złożyły do I Prezesa Sądu Najwyższego petycje o zaskarżenie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik prasowy KEP, ks. Leszek Gęsiak, poinformował, że „rozporządzenie zawiera liczne wady prawne” i narusza wartości takie jak poprawność legislacyjna, ochrona pracy oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
W odpowiedzi na te działania, podczas Campusu Polska 25 sierpnia, Barbara Nowacka zaznaczyła, że „edukacją zajmuje się polski rząd, a episkopat formacją religijną”. Dodała również, że rząd będzie wspierać świeckich katechetów w przekwalifikowaniu się, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?