Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claudem Junckerem....

  Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claudem Junckerem. Premier ujawnia białą księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości

  Leszek Rudzinski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claudem Junckerem. Premier ujawnia białą księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości

  ©AP/EAST NEWS

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek z szefem KE Jean-Claudem Junckerem i przekazał mu białą księgę. Zawarł w niej informacje na temat polskiej reformy sądownictwa. W Brukseli mówił także o stosunkach polsko-izraelskich oraz zapowiedział zmiany w polskim rządzie.
  Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jean-Claudem Junckerem. Premier ujawnia białą księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości

  ©AP/EAST NEWS

  Jak poinformował po spotkaniu z czołowymi unijnymi politykami, liczący niemal 100 stron dokument został zaprezentowany nie tylko przewodniczącemu Komisji Europejskiej, ale także wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi. Ponadto został wysłany do wszystkich krajów członkowskich Unii, po to żeby „mogły się zapoznać z racjami przedstawionymi w tej księdze”. - Z racjami, które dotyczą po prostu zasadności, konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce – mówił Morawiecki.


  Dodał, że chce aby „obniżyć trochę emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas były obecne przez ostatnie miesiące”. - Myślę że to się udaje. Bardzo merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach białej księgi, jej zawartości z przewodniczącym – stwierdził.

  ZOBACZ TEŻ: Czego będą dotyczyły rozmowy Mateusza Morawieckiego z Jean-Claudem Junckerem? [KOMENTARZ]

  Zapytany, czego oczekuje od przedstawicieli Komisji odpowiedział, że chce głębokiej i merytorycznej analizy przedstawionego dokumentu. - Tak jak my bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do tego zestawu rekomendacji – mówił.

  Dziennikarze zapytali również szefa rządu o nasze stosunki z Izraelem po wejściu w życie ustawy o IPN. Morawiecki oświadczył, że chce kontynuować „bardzo dobre relacje” ze środowiskami żydowskimi. - Nie było rządu w ciągu 30 latach, który zrobiłby tyle dobrego dla poprawy relacji, dbałości o kulturę, spuściznę, historię relacji polsko-żydowskich – stwierdził.

  Premier podkreślił, że trudna dyskusja o polsko-żydowskiej przeszłości „pozwala przebić się paru prawdom, które jeszcze dwa miesiące temu były kwestionowane na całym świecie”. - Właściwie dla wszystkich ludzi dobrej woli jest jasne dzisiaj, że nie było czegoś takiego jak polskie Gestapo, polskie SS, że Polska jako jeden z nielicznych krajów w okupowanej Europie wykonywała wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali lub mordowali naszych obywateli żydowskich (..). Liczę na to że nie tylko relacje będą utrzymane, że te nasze intencje związane z nowelizacją ustawy o IPN zostaną dobrze zrozumiane i wątpliwości zostaną rozwiane i ze w perspektywie średnioterminowej dojdzie do jeszcze dalszego zbliżenia.

  Pojawiło się także pytanie o upublicznienie notatki polskiej ambasady, w której miały być zawarte żądania USA wobec Polski. Premier odpowiedział, że dokumenty tajne, zastrzeżone i niejawne nie powinny być publikowane.

  Na koniec Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w składzie polskiego rządu. – I jutro, w sobotę i niedzielę będę rozmawiał z częścią ministrów o odchudzeniu naszego rządu, żeby był bardziej szczupły, efektywny i rzeczywiście oprócz tych trzech dymisji, które już przyjąłem, będą jeszcze w poniedziałek. Zdecydowanie więcej niż trzy kolejne dymisje – mówił premier.


  AIP/x-news


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Źródło: Polska - Morawiecki przekazuje białą księgę i zapowiada dymisje

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo