Spotkanie z pediatrią z okazji Dnia Dziecka

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Sympozjum na temat dzieci uczelni organizowała po raz drugi.
Sympozjum na temat dzieci uczelni organizowała po raz drugi. Sławomir Mielnik (o)
Po raz drugi opolska uczelnia zorganizowała ogólnopolskie sympozjum naukowo-szkoleniowe poświęcone opiece medycznej nad dzieckiem.

Dziecko podmiotem podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej - to nazwa interdyscyplinarnego sympozjum, które odbyło się w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu 1 czerwca.
- Termin wybraliśmy nie bez przyczyny w Dniu Dziecka, bo to dzieci były tematem naszego spotkania - zaznacza dr n. med. Lucyna Sochocka z komitetu organizacyjnego sympozjum i dziekan Wydziału Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu. - Skierowane było ono do szerokiego grona odbiorców: położnych, pielęgniarek, neonatologów, pediatrów, rehabilitantów, dietetyków, nauczycieli akademickich i studentów kierunków medycznych.

Dr Sochocka podkreśla, że szczególnie pozytywnie zaskoczyli ją studenci, którzy licznie przysłuchiwali się prelekcjom. A do Opola przyjechali prelegenci z różnych ośrodków akademickich. - W obszarze podstawowej opieki zdrowotnej uwagę poświęciliśmy między innymi szczepieniom i niechęci części rodziców do nich.

Mówił o tym dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie - kontynuuje Lucyna Sochocka, która przypomina, że ruchy antyszczepionkowe i negatywne nastawienie rodziców do szczepień, nie jest nowością. - Tyle, że dziś za sprawą mediów, w tym społecznościowych, więcej o tym słychać - zauważa pani dziekan. - Rolą pracowników służby zdrowia jest przedstawienie rodzicom aktualnej wiedzy o szczepieniach, bo korzyści z nich płynące (mniej zachorowań i zgonów) znacznie przewyższają ryzyko powikłań.

Tematy z zakresu specjalistycznej opieki zdrowotnej dotyczyły między innymi cukrzycy u dzieci. Mówiła o tym m.in. mgr Alicja Szewczyk z Warszawy.

Okazuje się, że na tę chorobę zapada coraz więcej małych dzieci, które - zdarza się - nie otrzymują odpowiedniego wsparcia w swoim środowisku, na przykład w szkole czy przedszkolu. Tymczasem - jak przekonują specjaliści - dziecko z cukrzycą może funkcjonować tak jak dzieci zdrowe z niewielką pomocą opiekunów.

ZOBACZ "OPOLSKIE INFO" [2.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska