Spotkaniem w Polskiej Cerekwi zaczęły się zebrania powiatowe TSKN

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Reprezentanci kół DFK z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się w poniedziałek wieczorem w Polskiej Cerekwi.
Reprezentanci kół DFK z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się w poniedziałek wieczorem w Polskiej Cerekwi. TSKN
TSKN zaprasza jesienią przedstawicieli kół DFK na spotkania powiatowe. Pierwsze z nich - dla członków mniejszości z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - odbyło się w Polskiej Cerekwi.

Przed pandemią w takich spotkaniach każde z kół DFK reprezentowały dwie osoby. Teraz - by zachować stosowne środki ostrożności - zaproszono po jednej. Za stołem prezydialnym zasiedli pani Edyta Gisman, członek zarządu, Joanna Hassa, zastępca dyrektora biura TSKN, poseł mniejszości na Sejm Ryszard Galla, powiatowy lider TSKN Tomasz Kandziora i starosta kędzierzyńsko-kozielski Józef Gisman.

Rozmawiano m.in. o sprawozdaniach rocznych w kołach DFK. - Nadrabiamy straty po pandemii - mówi Joanna Hassa. Wiele kół zebrało się w czasie wakacji, by rozmawiać o planach na najbliższy rok. Te bezpośrednie spotkania są nam potrzebne. One są potwierdzeniem żywotności naszej organizacji. Jest ich o wiele więcej niż w ubiegłym, pandemicznym roku.
Poseł Galla zachęcał uczestników spotkania do udziału w spisie powszechnym. Przypomniał, że zaledwie kilkanaście dni zostało by się spisać i zadeklarować swoją niemiecką narodowość i język. Zreferował też zaplanowane na wtorek posiedzenie sejmowej komisji mniejszości.

- Omawialiśmy także projekty, które realizujemy jeszcze w tym roku z funduszy Konsulatu Niemiec w Opolu - relacjonuje Joanna Hassa. - Chodzi m. in. o możliwość renowacji pomników i miejsc upamiętnień wydarzeń i osób ważnych dla naszego regionu i dla kultury niemieckiej. Będziemy też realizować w terenie Dni św. Marcina. One się odbywają w dużej mierze na świeżym powietrzu, są więc bezpieczne. Na ten cel też są jeszcze fundusze. Niektóre koła DFK (m.in. Biedrzychowice i Żelazna) przygotowują - też przy wsparciu konsulatu - publikacje.

Rozmawiano także o działaniach w ramach projektów ożywiania domów spotkań. Odbywa się ich więcej niż w ubiegłym roku. Nadal można je prowadzić, a do 15 października składać wnioski o dofinansowanie. Realizować można je do końca listopada w formie spotkań, wykładów, wycieczek czy imprez związanych z jubileuszem TSKN.

- Motywowaliśmy także naszych członków, by zabiegali w swoich gminach o dotacje samorządowe na swoją działalność - podkreśla Joanna Hassa. „Reklamowaliśmy” trwający wciąż projekt Lernraum.pl i odbywające się w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim warsztaty i szkolenia. Zapraszamy też nadal do udziału w trwającym do końca miesiąca konkursie plastycznym oraz do zaplanowanych na październik Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

- Naszym priorytetem pozostaje niezmiennie oświata - podsumowuje pani Hassa. - Zależy nam także na przyciągnięciu młodych członków mniejszości do zarządów kół DFK i braniu przez te osoby odpowiedzialności za nasze struktury w terenie. Projekt ELOm jest swoistą kuźnią takich kadr, ale to za mało na ponad 300 kół DFK w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska