Spowodowałeś kolizję? Nowe kary przyprawiają o zawrót głowy

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
5. czerwca 2022 r. Około godz. 20.00 doszło do kolizji na trasie Radłów-Sternalice w powiecie oleskim. Kierujący toyotą zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku na opolskich drogach doszło do ponad 4 tys. kolizji.
5. czerwca 2022 r. Około godz. 20.00 doszło do kolizji na trasie Radłów-Sternalice w powiecie oleskim. Kierujący toyotą zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku na opolskich drogach doszło do ponad 4 tys. kolizji. Mario
Doprowadzenie do kolizji jest traktowane jako spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Od nowego roku brawura albo chwila nieuwagi może skutkować nie tylko stratą punktów, ale karą nawet do 30 tys. złotych! Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku na opolskich drogach doszło do ponad 4 tys. kolizji.

Kierowca, który nie zachowa należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Do tego doliczyć należy kwotę tzw. wykroczenia skutkowego, które popełnił.

- Przykładowo, jeżeli np. kierowca zlekceważy sygnalizator drogowy i wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, to zgodnie z obowiązującym taryfikatorem może otrzymać mandat w kwocie 500 złotych - wyjaśnia mł. asp. Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Natomiast jeżeli następstwem tego było spowodowanie kolizji drogowej, to kwota mandatu wzrośnie do 1500 złotych. Skutkiem będzie też przypisanie sprawcy 6 punktów karnych.

Wysoki mandat to niejedyna kara, na jaką narażają się brawurowi lub nieuważni kierowcy.

- Jeżeli nastąpiło rażące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to sprawa może zostać skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie, który ma do dyspozycji kary finansowe aż do 30 000 złotych - uzupełnia policjant.

Sprawca kolizji musi też liczyć się z koniecznością naprawienia szkód, które powstały w wyniku zdarzenia. W większości przypadków są one jednak pokrywane z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy.

Tylko w pierwszym półroczu 2022 roku na opolskich drogach doszło do ponad 4 tys. kolizji.

- Najczęstszą ich przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych czy tez nieprawidłowe wykonywanie manewrów - wylicza mł. asp. Przemysław Kędzior.

Przyczyną kolizji bywa też rażący brak wyobraźni kierowców, którzy wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Od stycznia do czerwca 2022 r. na Opolszczyźnie spowodowali oni blisko 150 kolizji i 18 wypadków drogowych, w których 18 osób zostało rannych, a 2 zginęły.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi grzywna, a także kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Gdy skutkiem jest wypadek, w którym ofiara ginie lub doznaje ciężkich obrażeń ciała, kara może być znacznie bardziej surowa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska