Spowolnienie na rynku mieszkaniowym

oprac. Dorota Richter
Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl
Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl
Jeszcze dwa-trzy lata temu na rynku nieruchomości panowało szaleństwo cenowe. Deweloperzy dyktowali warunki, a klienci płacili bardzo wysokie ceny, nawet za przeciętne mieszkania. W tym czasie rynek najmu mieszkań miał się całkiem nieźle – mówi Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl

W pierwszej połowie 2008 roku można było jednak zauważyć spowolnienie na rynku mieszkaniowym. Zadecydowały o tym głównie dwa czynniki: bardzo wysokie ceny mieszkań (szczególnie w największych miastach) oraz rosnące raty kredytowe spowodowane podwyżkami stóp procentowych. Wtedy deweloperzy zaczęli coraz częściej stosować różnego rodzaju promocje, by przyciągnąć nowych klientów.

Zobacz: Nie dostała pozwolenia na budowę

W drugiej połowie roku branża deweloperska miała się jeszcze gorzej. Spowodowały to utrudnienia na rynku kredytowym, związane z zamieszaniem na globalnym rynku finansowym, które w znacznej mierze ograniczyły możliwość zakupu mieszkania.

Ograniczony ostęp do mieszkaniowych kredytów hipotecznych, wywołał sporo zamieszania na rynku. Wiele osób musiało swoją decyzję o zakupie mieszkania przesunąć w czasie. To spowodowało naturalnie wzmożony popyt na rynku wynajmu mieszkań.

Wobec tego oczekiwano dalszego wzrostu czynszów, chociaż jego dynamika miała być zdecydowanie mniejsza. Na rynku pojawiły się jednak nowe lokale. Część właścicieli wolała wynająć mieszkanie i uzyskiwać z tego tytułu comiesięczne dochody, aniżeli wystawić lokal na sprzedaż, która już od dłuższego czasu jest mocno utrudniona.

Zobacz: Nowe prawo do właścicieli budynków zabytkowych

Zwiększenie podaży mieszkań na rynku wynajmu wpłynęło na ustabilizowanie się cen, chociaż w dalszym ciągu ich poziom w odniesieniu do dochodów większości społeczeństwa jest wysoki. Pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna dodatkowo oddziałuje na rynek mieszkaniowy, w tym również na rynek wynajmu.

Marzec był kolejnym miesiącem korekty cenowej na rynku najmu mieszkań

Z raportu miesięcznego Wynajem.pl wynika, że w Warszawie średnia cena mkw. mieszkania w marcu wyniosła:

  • 47 PLN (49 PLN w lutym, 51 PLN w styczniu),
  • w Krakowie  35 PLN (36 PLN w lutym, 38 PLN w styczniu),
  • we Wrocławiu 38 PLN (40 PLN w lutym, 41 PLN w styczniu),
  • w Poznaniu 31 PLN (33 PLN w lutym, 35 PLN w styczniu),
  • w Trójmieście 33 PLN (35 PLN w lutym i styczniu).

Są to średnie ceny ofertowe. Nie oznaczają spadku cen w całym segmencie mieszkań na wynajem. Bardzo dużo zależy od lokalizacji i standardu wyposażenia mieszkania. Jednak faktem jest, że sytuacja na rynku najmu mieszkań również stopniowo normalizuje się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska