Pociąg spóźnił się dwie godziny? W takiej sytuacji podróżnik będzie musiał zwrócić pieniądze. Ile? Jakie będą zasady nowych przepisów?

Komisja Transportu w Parlamencie Europejskim przygotowała nowe przepisy. Pasażerowie kolei w UE mają mieć więcej prawa.
Jednym z głównych założeń jest wprowadzenie większego odszkodowania za spóźnienie pociągów.

Odszkodowanie za spóźniony pociąg

Jeśli pociąg spóźni się ponad dwie godziny, otrzymamy zwrot pieniędzy za cały bilet. Jak informuje "Gazeta Prawna" za opóźnienie od 90 do 120 minut będzie to trzy czwarte ceny. Natomiast, w sytuacji gdy pociąg spóźni się od 60 do 90 minut, przewoźnik będzie musiał zwrócić podróżującemu nam połowę ceny biletu.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Nowe przepisy dotyczą także podróżujących niepełnosprawnych i zapewnienie im znacznych ułatwień. Zyskają oni prawo do przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem na wszystkie typy pociągów. Dodatkowo na każdej stacji osoba niepełnosprawna będzie mogła liczyć na pomoc wyszkolonego personelu.

Czytaj również: Promocja w Rossmannie rozpoczęta. A ktoś korzysta z okazji, podszywa się pod sklep i rozsyła fałszywe maile. Uważajcie!

Miejsca w pociągu dla rowerzystów

Zgodnie z popartymi przepisami, w ciągu dwóch lat od daty ich wejścia w życie nowe lub wyremontowane pociągi kład będzie musiał być wyposażone w osiem stojaków na rowery. Dodatkowo powinna znajdować się w nich wyraźnie oddzielona i oznakowana strefa dla pasażerów.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Zaproponowane przepisy musi teraz przegłosować europarlament. Później, jak zauważa "Gazeta Prawna" muszą zostać przyjęte przez poszczególne kraje członkowskie.

WIDEO: Samochód „widmo” potrącił kobietę na deptaku [WIDEO Z MONITORINGU]