Sprawdź, czy możesz dostać wyższą emeryturę

Sabina Kubiciel
- Należy sprawdzić, czy nie mieliśmy zarobków, których nie dołączyliśmy, starając się o emeryturę - mówi Agnieszka Granatowska
- Należy sprawdzić, czy nie mieliśmy zarobków, których nie dołączyliśmy, starając się o emeryturę - mówi Agnieszka Granatowska
Udostępnij:
Są sposoby na podwyższenie świadczenia emerytalnego. W przypadku nowych okoliczności ZUS przeliczy jeszcze raz twoją emeryturę.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to sprawdzenie, czy w wykazie zarobków, który przedłożyliśmy do wniosku, wskazaliśmy rzeczywiście te najlepsze, jakimi dysponujemy.

- Należy sprawdzić, czy nie mieliśmy zarobków, których nie dołączyliśmy, starając się o emeryturę - mówi Agnieszka Granatowska, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS. - Każdy na nowo dostarczony dowód uwzględniony przez ZUS to szansa na wyższe świadczenie.

Powstają nowe archiwa gromadzące dokumentację pracowniczą, z każdym rokiem powiększa się także wykaz zlikwidowanych i przekształconych firm opracowany przez ZUS. Część informacji można znaleźć, nie wychodząc z domu - przeglądając strony internetowe www.zus.pl.
Warto więc sprawdzić, czy nie ma gdzieś dokumentacji, która podniesie wysokość naszego świadczenia. Co jest ważne?

Po pierwsze, dokumentacja potwierdzająca staż. Liczy się każdy dzień. Ustawa emerytalna pozwala płacić tylko za lata i miesiące. Może jednak zdarzyć się tak, że udokumentowano 30 lat pracy, 10 miesięcy i 29 dni. Do ustalenia prawa do emerytury ZUS uwzględnił cały ten okres, jednak przy jej obliczaniu przyjął tylko pełne lata i miesiące.

- Gdyby znalazł się jeden dzień, będziemy mieć pełny miesiąc, który już można doliczyć - wyjaśnia Agnieszka Granatowska.

Dokumenty, które mogą się przydać, to np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, dyplom ukończenia studiów, dokumenty płacowe (np. druk Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, kopie list płac, zaświadczenia wydane przez archiwa lub inne placówki przechowujące dokumentację płacową).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie