Sprzedałeś dom? Musisz zapłacić podatek

jotełZaktualizowano 
Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podlega opodatkowaniu. . Fot. scx.hu
Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podlega opodatkowaniu. . Fot. scx.hu
Jolanta Pigulak, ekspert z Urzędu Skarbowego w Nysie odpowiada na pytania czytelników dotyczące podatku od sprzedanej nieruchomości.

Wiktor z Opola: W 2009 r. otrzymałem - jako darowiznę od rodziców - nieruchomość. W 2011 sprzedałem ją. Czy uzyskany przychód ze sprzedaży muszę wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować?

Tak. Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podlega opodatkowaniu. W przypadku nieruchomości nabytych w 2009 r. ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz: Bank pomaga w rozliczeniu PIT 2012 za darmo

Z przepisu tego wynika, że podatnik ma prawo:

  • - wykorzystać przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, począwszy od dnia jej sprzedaży, nie później jednak niż w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, lub
  • - obliczyć należny podatek dochodowy w wysokości 19% od dochodu.

W tej sytuacji jest Pan zobowiązany do złożenia w terminie do 30.04.2012 r. zeznania PIT-39, w którym należy wykazać dochody, korzystając z ulgi z ww. zwolnienia lub obliczyć należny podatek. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3