Sprzedasz ciasto, dżem, kiełbasę. Od stycznia 2017 - legalnie

Redakcja
Wojciech Alabrudziński
Nareszcie. Rolnicy sprzedający produkty i wyroby ze swoich gospodarstw, wyjdą z szarej strefy. Z początkiem 2017 roku, będzie bowiem możliwy rolniczy handel detaliczny. A co z rozporządzeniem, które określi wymagania higieniczne dla przetwórstwa w innym budynku niż dom gospodarza? Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

- Zgodnie z zapowiedziami z programu Prawa i Sprawiedliwości, mieliśmy wprowadzić ułatwione zasady sprzedaży przez rolników żywności bezpośrednio z gospodarstwa. W ciągu minionego roku przygotowaliśmy cały pakiet ustaw, które to realizują - podkreślił z dumą, podczas konferencji prasowej, minister Krzysztof Jurgiel.

 

- Pojawiło się wiele sprzecznych, czy też wręcz nieprawdziwych informacji, że wprowadzona ustawa jest martwa, gdyż nie ma rozporządzeń wykonawczych - podkreśliła Ewa Lech. Podsekretarz stanu nawiązała do określenia warunków produkcji w osobnym budynku, a nie w kuchni gospodarza. Jak zapewniła, kiedy rolnicy będą chcieli działać w innych budynkach na terenie gospodarstwa, resort zajmie się rozporządzeniem, które określi higeniczne wymagania dla przetwórstwa. Można się go spodziewać dopiero po roku działania ustawy.

 

Czytaj również: Obecnie w ramach tzw. dostaw bezpośrednich umyjesz warzywa. Ale ich nie pokroisz

 

Jak zapewnił Jurgiel, zainteresowanie produktami z polskiej wsi jest nawet w ... Japonii. Minister stwierdził, że w tym przypadku w grę wchodzą wyłącznie duże partie, więc warto łączyć siły w formie spółdzielni. 

 

Co powinny zrobić osoby, które planują produkcję i sprzedaż?

  • W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego  – należy złożyć pisemny wniosek do właściwego powiatowego lekarza weterynarii (co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem działalności)
  • żywności pochodzenia niezwierzęcego – złóż wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który trafi do powiatowego inspektora sanitarnego

 

Prowadzący taką działalność nie są zobowiązani do projektu technologicznego. 

 

O ile roczna wartość sprzedaży nie przekroczy 20 tysięcy zł, nie trzeba martwić się o opodatkowanie.

 

Źródło informacji: minirol.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedasz ciasto, dżem, kiełbasę. Od stycznia 2017 - legalnie - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska