Sprzedaż nowych maszyn rolniczych będzie spadać

Tomasz Chudzyński
Spadek w sprzedaży nowych maszyn rolniczych rzędu 5-10 procent, w porównaniu do roku 2014, ma nastąpić w całej Europie w tym roku
Spadek w sprzedaży nowych maszyn rolniczych rzędu 5-10 procent, w porównaniu do roku 2014, ma nastąpić w całej Europie w tym roku Tomasz Chudzyński
Sprzedaż nowych maszyn, i to każdego rodzaju, spadnie w roku 2015 - takie są rynkowe prognozy. Dołek w branży ma być jednak przejściowy.Spadek w sprzedaży nowych maszyn rolniczych rzędu 5-10 procent, w porównaniu do roku 2014, ma nastąpić w całej Europie w tym roku. Tak prognozuje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Trend spadkowy ma się pogłębić w stosunku do roku 2013. W roku ubiegłym bowiem także notowano spadki sprzedaży maszyn rolniczych, także rzędu 5-10 procent.

Zobacz też: Maszyny rolnicze na Targach Rolno-Przemysłowych w Lubaniu [WIDEO]

Pesymistyczne prognozy spowodowane są czynnikami ekonomicznymi, jak i częściowo politycznymi. Eksperci Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w tym pierwszym aspekcie podkreślaną niższe ceny surowców dla zbóż i mleka, co powoduje tym samym zmniejszone przychody rolników w Europie. To oczywiście ogranicza nastroje inwestycyjne i siłę nabywczą rolników. To wszystko odbija się na planach zakupu nowych urządzeń. Wpływ na potencjalne zakupy parku maszynowego mogą mieć nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku, a nie są do końca jasne. Rolnicy mają obawy, czy spełnią wszystkie wymogi nowych dopłat.
- Każdy błąd przy realizacji nowych założeń dopłat bezpośrednich może skutkować sankcjami i zmniejszeniem pieniędzy dla nas, dlatego wolimy się wstrzymać z zakupem nowych maszyn - mówi jeden z rolników z powiatu nowodworskiego. - Kiedy opanujemy nowe wymogi, zaplanujemy zakupy.

Drugi z wymienionych wyżej aspektów, polityczny, dotyczy kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych od europejskich producentów.
Eksperci podkreślają także, że rynek maszyn cechuje poziom nasycenia. Spadki sprzedaży następują po okresie zwiększonego zainteresowania maszynami. Tak było chociażby w roku 2011 i 2013, kiedy zakupy sprzętu były bardzo dobre. W kolejnych latach obserwowano (co uwzględniają prognozy na rok 2015) spadki sprzedaży, z uwagi na nasycenie sprzętem gospodarstw.

Eksperci PIGMiUR analizują swoje prognozy pod kątem poszczególnych rodzajów maszyn. Mniejsza sprzedaż dotyczy m.in. kombajnów w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Włoch i Turcji, na którym spodziewane jest umiarkowane ożywienie. Przewidywane są spadki sprzedaży w dziale rolniczych pras i opryskiwaczy (na te ostatnie wykazuje zapotrzebowanie rynek brytyjski, a niemiecki wykazuje nasycenie). Stabilną sprzedaż w tym roku, niewielkie wzrosty lub utrzymanie poziomu z roku ub. prognozuje się w segmencie sieczkarni i uznawanym za "najtrwalszy", segmencie kosiarek.

Co będzie z traktorami, najbardziej rozpoznawalnym segmencie maszyn rolniczych? W 2014 roku, ilość rejestracji ciągników zmieniała się w całej Europie. We Francji i Austrii wystąpił poważny spadek. Natomiast sprzedaż ciągników wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Holandia popyt zmniejszył się o mniej niż 2 proc. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się zatem niższej rejestracji ciągników w 2015 r. Co ciekawe, liczby potwierdzają, że rolnicy najchętniej kupują największe traktory. Ta tendencja ma się utrzymać w roku 2015.

Co ciekawe, po kiepskich dwóch pierwszych miesiącach 2015 r., potwierdzających pesymistyczne prognozy, w marcu sprzedaż ciągników poszybowała mocno w górę. Dane wskazują, że w marcu zarejestrowano 1319 nowych ciągników rolniczych ( w lutym 800, w styczniu nieco ponad 640). Ponad 32 proc. rejestracji stanowiły ciągniki w zakresie mocy 70-100 KM. Na tle innych miesięcy, zwiększył się odsetek sprzedaży dużych maszyn, ponad 100-konnych (ponad 50 proc. liczby zarejestrowanych nowych ciągników).

Dobra sytuacja jest w  sprzedaży traktorów używanych. Zarejestrowano ponad 3 tys. maszyn z „drugiej ręki". W lutym było to 1763, natomiast w styczniu - 1593.
Dodajmy, że prognozowany niższy poziom sprzedaży powoduje coraz ciekawsze ruchy promocyjne ze strony producentów i dystrybutorów. Podobnie jak w latach ubiegłych wiosną ruszy wydarzenie Case Demo Tour. W wielu miejscowościach będzie można zobaczyć ofertę sprzętu firmy Case. Podobne wydarzenia promocyjne organizują firmy John Deere, który przygotował także pakiety promocyjne dotyczące zakupu różnego rodzaju sprzętu tej marki. Z kolei New Holland startuje z ofertą darmowych szkoleń, np umożliwiających zdobycie uprawnień kombajnisty, na klientów i użytkowników sprzętu tego producenta.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedaż nowych maszyn rolniczych będzie spadać - Dziennik Bałtycki

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska