Targi nto - nowe

Srebrna Kopa to szczyt, na który warto się wspiąć podczas tych wakacji. To idealne miejsce na letnią wędrówkę

Robert Lodziński
Srebrna Kopa oferuje naprawdę piękne widoki.
Srebrna Kopa oferuje naprawdę piękne widoki. Robert Lodziński
Coraz więcej turystów zachwyca się i docenia widoki, jakie proponuje Srebrna Kopa w Górach Opawskich. Panorama roztaczająca się ze szczyty jest po prostu fenomenalna. Co ważne, idąc tam unikniemy tłumów, które przelewają się w wolne od pracy dni przez Kopę Biskupią

Celem większości polskich turystów w Górach Opawskich jest zwykle Kopa Biskupia (890 m n.p.m.). I bez wątpienia spacer tam ma swoje ogromne atuty. Po szczytem można odpocząć i coś zjeść w schronisku, a na samej górze wejść na wieżę widokową, która oferuje piękną panoramę. W pogodne i wolne od pracy dni wiąże się to jednak z ogromną liczbą turystów.

Dlatego ci, którzy wolą wędrówki górskie w spokojniejszej atmosferze, zaczęli odkrywać uroki leżącej naprzeciwko Srebrnej Kopy (785 m n.p.m.). Z każdym rokiem na szlaku wiodącym z Pokrzywnej można spotkać coraz więcej osób zakochanych w spokojnej Srebrnej Kopie, ale cały czas to niewielka liczba turystów w porównaniu z wyższą siostrą, czyli Biskupią Kopą.

Co ciekawe, "kariera" turystyczna Srebrnej Kopy zaczęła kilkanaście lat temu dosyć ponurym wydarzeniem. Wówczas z powodu plagi kornika wycięto tam mnóstwo drzew. A ich brak odsłonił przepiękne widoki ze szczytu na południową Opolszczyznę. Warto się tam wybrać, tym bardziej, że szlaki nie należą do najtrudniejszych.

Naszą wycieczkę możemy zacząć z Pokrzywnej, zostawiając samochód na którymś parkingu przed Parkiem Zaginione Miasto Rosenau (jest tam parking płatny i bezpłatny). Na Srebrną Kopę prowadzą dwa szlaki: żółty i czerwony. W przypadku żółtego mamy do czynienia z drogą łatwiejszą i wygodniejszą, która prowadzi przez Rezerwat Cicha Dolina i na Przełączy pod Kopą łączy się ponownie ze szlakiem czerwonym, prowadzącym już na szczyt.

Wybierając od początku szlak czerwony wejdziemy na trasę bardziej urozmaiconą. Czeka nas tu podejście pod Zamkową Górę (571 m n.p.m), potem zejście na Przełącz pod Zamkową Górą, a po kilkunastu minutach kolejne, ostrzejsze wejście wprost na szczyt. Atrakcją tej drogi są szybciej otwierające się widoki na cała okolicę. Po drodze możemy odpocząć na ładnym punkcie widokowym.

Trasy są dobrze oznakowane i nawet mało doświadczony turysta nie powinien się na nich zgubić. Ci, którzy po zdobyciu Srebrnej Kopy, chcieliby jeszcze więcej wędrówki, mogą skorzystać z zielonego szlaku na Kopę Biskupią, gdzie dojdą w miarę szybko z pominięciem schroniska po polskiej stronie. Cała wycieczka potrwa kilka godzin i w przypadku żółtego szlaku nie wymaga szczególnej zaprawy wędrowniczej.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia ze szlaków i samego szczytu Srebrnej Kopy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska