Średniowieczna sztuka i tradycje w Kędzierzynie-Koźlu. Festiwal Mikołaja z Koźla

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W weekend w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się koncerty i jarmark średniowieczny.

Festiwal Mikołaj z Koźla otworzyła w piątek Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Zespół powstał w listopadzie 2013 roku. Tworzą go pasjonaci śpiewu gregoriańskiego, którzy poprzez swoją działalność pragną propagować ten rodzaj muzyki. Repertuar zespołu stanowią zarówno klasyczne formy gregoriańskie, jak i twórczość postklasyczna.

Kolejnym punktem programu Festiwalu był sobotni pokaz kameralistyki renesansu zawierający m.in. opracowania utworów Kodeksu Mikołaja z Koźla. W kościele wystąpił Jan Bokszczanin, który występował wcześniej z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre-Dame de Paris, University Chappell w Glasgow czy Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA).

Niedziela upłynęła z kolei pod znakiem muzyki barokowej.

W niedzielę na kozielskich Błoniach zbudowano średniowieczną osadę, gdzie można był przyjrzeć się bliżej strojom oraz obyczajom dawnego mieszczaństwa. Była degustacji potraw regionalnych, liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, warsztaty średniowiecznego rzemiosła t.j. wytwarzanie ceramiki, czy papieru czerpanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska