Dziś Środa Popielcowa, ważny dzień na wielu polskich wsiach. Wielu internatów zadaje sobie tego dnia pytanie: Czy można jeść mięso?


Środa Popielcowa już 14 lutego. Tego dnia katolicy rozpoczynają Wielki Post i wybierają się do kościołów, żeby posypać głowę popiołem.

W tym roku Środa Popielcowa wypada w ten sam dzień, co inne święto. Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. Ten dzień w kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Trwa on 44 dni i kończy się świętami wielkanocnymi.

Środa Popielcowa 2018 - post ścisły. Co można jeść w Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Post trwa 40 dni. W tym czasie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu i hucznych imprez. W tym okresie można odmówić sobie lub ograniczyć czas korzystania z innych przyjemności, które na co dzień zbyt mocno pochłaniają naszą uwagę np. korzystania ze smartfonów, portali społecznościowych czy gier komputerowych. W czasie Wielkiego Postu pokutujemy i nawracamy się. Katolicy myślą nad swoim postępowaniem i obiecują poprawę

Środa Popielcowa 2018. Czy można jeść mięso?
W środę popielcową obowiązuje post ścisły, łączący w sobie dwa rodzaje postów znane w Kościele Katolickim. Post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek). Drugim postem jest post ilościowy, który polega na ograniczeniu ilości spożywanych posiłków.

Co można jeść w Środę Popielcową?
Nie wszyscy wiedzą, co można jeść w Środę Popielcową, gdy obowiązuje post ścisły. Jeśli możemy zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do uczucia sytości, to ile to oznacza w praktyce?

- Ile to ma być gram, to już każdy sobie powinien wymierzyć. Dobrze jest zadać sobie pytanie: czy odczuwam jeszcze trochę głodu? - tłumaczy ks. Paweł Kowalski, jezuita, duszpasterz akademicki.


Info z Polski 8.02.2018