Środą popielcową rozpoczął się w Kościele wielki post, czas pokuty i nawrócenia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dziś w katedrze opolskiej posypywał głowy popiołem bp Andrzej Czaja. Ten wielkopostny zwyczaj sięga XI wieku.
Dziś w katedrze opolskiej posypywał głowy popiołem bp Andrzej Czaja. Ten wielkopostny zwyczaj sięga XI wieku. Paweł Stauffer (O)
W popielec świątynie tradycyjnie zapełniły się wiernymi. Posypanie głowy popiołem oznacza gotowość do przemiany życia.

Zwyczaj święcenia popiołu z palm używanych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku pochodzi z X wieku. W roku 1091 papież Urban II wprowadził rytuał posypywania nim głów na znak pokuty i przemiany życia jako obowiązujący wiernych w całym Kościele. Temu gestowi towarzyszą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zawiera się w nich sens wielkiego postu – czasu nawrócenia serca.

- Sam Pan Jezus wskazuje modlitwę, post i jałmużnę jako działania, które mają nas zbliżyć do Boga – mówił wczoraj w katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja. - Ale ważny jest także sposób ich realizacji - nie dla świata, nie dla ludzkiego oka czy rozgłosu, tylko dla Boga. Mamy rozdzierać serca, a nie szaty. Usuwać z serc stary kwas, to wszystko, co czyni je oziębłym i zamkniętym. Nie bójmy się w czasie wielkiego postu wyznać przed Panem swojego grzechu w szczerej spowiedzi.

Rozpoczęty wczoraj okres wielkiego postu trwa w kościele aż do Wielkiego Czwartku wieczorem. Wtedy Mszą św. Wieczerzy Pańskiej zaczyna się Triduum Paschalne. Od czasów chrześcijańskiej starożytności nie są dniem postnym niedziele upamiętniające Zmartwychwstanie Pańskie.

Według tradycji o północy z wtorku na środę popielcową - czyli na początek wielkiego postu kończyły się śpiewy, tańce, picie wódki i inne karnawałowe uciechy. Zwyczajowo o północy skrzypek w karczmie na znak rozpoczęcia wielkiego postu zrywał strunę swego instrumentu.

Wielu wiernych podejmuje w wielkim poście postanowienia, rezygnując z różnych przyjemności lub świadcząc uczynki miłosierdzia bliźnim, np. odwiedzając osoby chore czy samotne. Jeśli decydujemy się, by w poście nie kupować słodyczy, alkoholu czy w któryś dzień zrezygnować z mięsa, to warto przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na pomoc ludziom w potrzebie. Wielkopostnym postanowieniem w dobie informacyjnego przesytu może być rezygnacja z nadmiaru informacji – telewizji, sporów na forach, portali społecznościowych itp.

Tradycyjnie odprawia się w kościołach związane z tym okresem nabożeństwa: w piątki – drogę krzyżową, w niedziele gorzkie żale z pasyjnymi kazaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska