Śródmieście Kędzierzyna-Koźla tętni życiem

Redakcja
Młodych do Otwartej Strefy Rekreacyjnej przyciąga skatepark.
Młodych do Otwartej Strefy Rekreacyjnej przyciąga skatepark.
Takiego kompleksu obiektów rekreacyjnych i sportowych w centrum można pozazdrościć. Mieszkańcy cieszą się, bo nie muszą, jak gdzie indziej, jechać na peryferie, żeby zdrowo i aktywnie spędzić czas.

Mamy w śródmieściu halę sportowa oraz strefę rekreacyjną, gdzie obok siebie młodzież i seniorzy spędzają czas - podkreśla Jacek Radłowski, dyrektor bursy i mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. - Sąsiaduje ona z krytą pływalnią. Oba obiekty są atrakcją miasta.

Hala Widowiskowo-Sportowa "Śródmieście" znajduje się przy Alei Jana Pawła II, posiada 903 miejsc na widowni. Powstała w latach 70. i jest kojarzona z sukcesami sportowców naszego miasta.

- To tutaj narodziła się potęga siatkówki, a swoje największe sukcesy świeciła najpierw drużyna Chemika Kędzierzyn, które kontynuował wielokrotny mistrz Polski Mostostal-Azoty - tłumaczy Zenona Kuś, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu. - W hali zaczęła trenować drużyna Młodej Ligi Klubu Sportowego "ZAKSA", która w tym roku będzie tu rozgrywać wszystkie spotkania.

W obiekcie odbywały się także zajęcia sekcji zapasów, boksu, podnoszenia ciężarów oraz lekkiej atletyki. Tutaj trenował nasz olimpijczyk Helmut Krieger pchnięcie kulą. Obecnie Hala "Śródmieście" służy głównie młodzieży, grupom amatorskim oraz sekcjom sportowym: boksu, karate, badmintona i siatkówki chłopców i dziewcząt.

Od 2009 roku trwa modernizacja hali. Po jej zakończeniu będzie można organizować koncerty, wystawy i imprezy masowe.

W ostatnich latach największą furorę wśród mieszkańców robi Otwarta Strefa Rekreacyjna, nazwana Parkiem Młodzieży. Strefa przeobraziła całkowicie sposób spędzania wolnego czasu, m.in. dzięki "siłowni pod chmurką".

- Park bez wątpienia odmienił zachowania i obyczaje ludzi, którzy wychodzą z domu, żeby tutaj poćwiczyć - przyznaje dyrektor Kuś. - A co najważniejsze, od godzin porannych widać tu na przyrządach osoby w różnym wieku. To pokazuje, że przełamaliśmy wreszcie zły zwyczaj, osoby starsze już nie są skazane na cztery ściany. Wychodzą i nie wstydzą się ćwiczyć. Potem odpoczywają, siedząc na ławeczkach w ogrodzie zapachów.

Młodych przyciąga natomiast skatepark, zawsze tu gwarno i tłoczno.

- Właśnie o to chodzi, żeby nie izolować żadnej z tych grup, to dobrze, kiedy seniorzy przyglądają się młodym, a młodych nie dziwi, że starsze osoby ćwiczą - podkreśla Zenona Kuś.

W skateparku rośnie kultowe już "drzewo sandałowe", choć bliższe prawdy byłoby "trampkowe". Nazwa wzięła się od butów, przeważnie sportowych, którymi młodzi ludzie systematycznie obwieszają drzewo. Stało się dodatkową atrakcją Otwartej Strefy Rekreacyjnej.

W strefie znajduje się także miniboisko do koszykówki, a MOSiR nie zapomniał też o najmłodszych: maluchy mają do dyspozycji plac zabaw z licznymi atrakcjami.

Wprost ze strefy możemy udać się do krytej pływalni. Podobnie jak hala, powstała w latach 70. i nadal jest jedyną krytą pływalnią w powiecie, z której mieszkańcy chętnie korzystają.

- Basen ma sześć torów o długości 25 metrów, posiada homologację Polskiego Związku Pływackiego, więc można u nas organizować zawody pływackie do rangi Mistrzostw Polski. Widownia krytej pływalni pomieści 300 osób. Jest też zjeżdżalnia wodna o długości 41 metrów, zakończona basenem hamowania. Jest tu także basen dla dzieci, sala treningowa i sauna. W krytej pływalni prowadzona jest grupowa i indywidualna nauka pływania oraz zajęcia rekreacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska