Stacje paliw. UE wprowadzi nowe oznaczenia - koniec ON, Pb 98 i 95?

Marcin Rejmer (aip)
Nad wzorem etykiet pracował zespół złożony z ekspertów branży samochodowej i paliwowej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rządów i Komisji Europejskiej.
Nad wzorem etykiet pracował zespół złożony z ekspertów branży samochodowej i paliwowej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rządów i Komisji Europejskiej. Karolina Misztal
Od 12 października 2018 roku Unia Europejska wprowadza nowy sposób oznakowania paliw. Obok znanych nam dziś skrótów ON i przekreślonego Pb pojawią się nowe. Dzięki nim kierowcy mają uniknąć pomyłek polegających na zatankowaniu niewłaściwego paliwa.

Nowe oznaczenia pojawią się na wszystkich stacjach tankowania pojazdów (na dystrybutorach i pistoletach) oraz na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach. Będą wyglądały dokładnie tak samo jak te umieszczane na nowych samochodach oraz w instrukcjach obsługi pojazdów.

Odróżni je jedynie rozmiar (na dystrybutorach i pistoletach będą większe). Etykiety mogą zawierać dodatkowe informacje, które są zgodne z wymogami krajowymi. Nowe oznaczenia początkowo mają pojawić się jako alternatywa. Nie zastąpią one znanych od lat skrótów ON i Pb. Będą stanowić dodatkową informację.

Nad wzorem etykiet pracował zespół złożony z ekspertów branży samochodowej i paliwowej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rządów i Komisji Europejskiej.

Dla benzyn będzie to koło, dla oleju napędowego kwadrat, a dla paliw gazowych romb. Nalepki na dystrybutorach mają mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm.

Nowe oznaczenia

Dla benzyny - E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx” maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.

Dla oleju napędowego - B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.

Dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny a LPG to gaz płynny.

Od kiedy?

Od 12 października 2018 r. nowe etykiety znajdą się na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz na dystrybutorach (do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, gazu płynnego i skroplonego gazu ziemnego) we wszystkich stacjach paliw, które są ogólnodostępne i znajdują się na terenie państwa członkowskiego UE.

Nowe unijne prawo ma pomóc kierowcom w tankowaniu najbardziej odpowiedniego paliwa do naszych samochodów. Co ważne, oznakowanie będzie obowiązkowe nie tylko w Unii Europejskiej, ale też w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Oznacza to, że wyjeżdżając za granicę, kierowcy nie będą musieli znać lokalnych oznaczeń na dystrybutorach.

Wymóg etykietowania dotyczy nowo wyprodukowanych pojazdów, w tym:

  • motorowerów
  • motocykli
  • pojazdów trój- i czterokołowych
  • samochodów osobowych
  • lekkich samochodach dostawczych
  • pojazdów ciężarowych
  • autobusów i autokarów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stacje paliw. UE wprowadzi nowe oznaczenia - koniec ON, Pb 98 i 95? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska