Stajesz do przetargów? Musisz to mieć

Edyta Hanszke [email protected]
(fot. archiwum ZUS)
(fot. archiwum ZUS)
Poczytaj o zasadach wystawiania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.

- Komu ZUS wydaje zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami?

- Przedsiębiorcom i instytucjom, które dokonują rozliczeń z nami. To stwierdzenie, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dzień jego wystawienia.

Zobacz: Jedno okienko z felerem

- Jak je uzyskać?

- Osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika, także listem lub za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl), a odebrać osobiście lub listownie. Wnioskodawca wskazuje sposób. Nie możemy wysłać zaświadczenia e-mailem, ponieważ wydaje się je na drukach ścisłego zarachowania.

- Ile kosztuje wydanie zaświadczenia? ZUS nie pobiera za to opłat. Wystawiamy je wielokrotnie, zależnie od potrzeb przedsiębiorcy. Zdarza się, że płatnik prosi o wydanie kilku zaświadczeń ponieważ jednocześnie startuje w kilku przetargach.

- Jak długo ważne jest takie zaświadczenie?

Zależy to od instytucji, która potrzebuje takiego dokumentu. Np. gdy firma startuje w przetargu okres ważności takiego dokumentu określa ustawa o zamówieniach publicznych. Jeżeli natomiast przedsiębiorca ubiega się o kredyt, to o długości okresu ważności zaświadczenia decyduje regulamin banku. ZUS nie ma swoich przepisów, które określały by ten czas.

- Co zawierać będzie zaświadczenie jeżeli płatnik ma zawarty z ZUS układ ratalny?

Otrzyma wówczas zaświadczenie o niezaleganiu. W dokumencie tym zawarta będzie jednak informacja, że przedsiębiorca ma podpisany z ZUS taki układ.

Zobacz: Dotacje na innowacje i pożyczki

- Czy można się odwołać, jeżeli nie zgadzamy się z danymi zawartymi w zaświadczeniu?

Wystawiane jest ono wyłącznie, gdy płatnik składek nie ma żadnych zaległości. W pozostałych przedsiębiorca nie otrzyma go i nie ma znaczenia czy jego dług wynosi 5 zł czy 50 tysięcy zł. Wtedy wydamy decyzję o odmowie wydania tego zaświadczenia. Płatnik ma prawo wnieść odwołanie, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji, do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

- Jak wyjaśnić sytuację, że płatnik otrzymuje zaświadfczenie o niezaleganiu ze składkami, a później ZUS ściga ich za rzekome zaległości?

- Zaświadczenie stwierdza stan rozliczenia konta na konkretny dzień, czyli stan zaewidencjonowanych składek i wpłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska