Stal Nysa i Mickiewicz Kluczbork zaczynają 1 ligę

Łukasz Baliński
Łukasz Baliński
Łukasz Owczarz (z lewej) i Mateusz Nożewski zostają w Stali.
Łukasz Owczarz (z lewej) i Mateusz Nożewski zostają w Stali. Oliwer Kubus
Już w ten czwartek nowy sezon na zapleczu PlusLigi rozpocznie Stal Nysa. Dwa dni później na tym poziomie zadebiutuje z kolei Mickiewicz Kluczbork.

Nie ma co kryć, iż pierwsza z tych ekip będzie z jednym faworytów zmagań, a celem drugiej jest utrzymanie. Warto pamiętać, że do derbów dojdzie 20 października w Nysie oraz 12 stycznia w Kluczborku.

Duża rewolucja w Nysie...
W Stali pozostali tylko Dawid Bułkowski, Michał Makowski, Mateusz Nożewski, Daniel Ochrymczuk oraz Łukasz Owczarz. Reszta, łącznie ze sztabem trenerskim, uległa zmianie.

Za rozegranie będą odpowiadać Patryk Szczurek i Sebastian Matula. Pierwszy ostatnio występował w AZS-ie Częstochowa, a drugi w AGH Kraków. Trójkę nowych środkowych stanowią Maciej Zajder (ostatnio Warta Zawiercie), Jarosław Mucha (Norwid Częstochowa) i Moustapha M’baye (AZS Częstochowa). Na przyjęcie przyszli Kamil Długosz (Warta Z.) oraz Bartosz Bućko (AZS Częstochowa). Jest także jeden nowy atakujący Łukasz Kaczorowski (Warta Z.) i libero Mateusz Czunkiewicz (Społem Kielce).

W roli głównego szkoleniowca Piotra Łukę zastąpił Krzysztof Stelmach, który ma za sobą pracę w reprezentacji Polski (II trener) czy w Zaksie Kędzie-rzyn-Koźle. Jego asystentem został natomiast Wojciech Janas.

- Możemy mówić o rewolucji, ale się jej nie boimy, bo mając tak doświadczony sztab trenerski jesteśmy spokojni, że da on radę wszystko odpowiednio poukładać, przecież oni spokojnie poradziliby sobie również w kadrze nadrowej - uspokajał prezes nysan Jacek Jaczenia, Na początek nysanie ugoszczą zawsze groźny i nieobliczalny Ślepsk Suwałki (mecz w czwartek o godz. 18.30).

... nieco mniejsza w Kluczborku
Mickiewicz z kolei jest absolutnym debiutantem na zapleczu elity. U kluczborczan nie doszło po awansie aż do tylu zmian co w Nysie, ale i tak roszad było sporo. Zostało siedmiu graczy, w tym trzech przyjmujących: Maciej Kowalonek, Adam Parcej, Mateusz Szyporta, dwóch środkowych Piotr Jedliński i Konrad Mucha, rozgrywający Jędrzej Brożyniak i libero Gracjan Sachnik. Odeszło z kolei paru siatkarzy, z atakującym Mateuszem Zarankiewiczem na czele.

Działaczom udało się jednak solidnie wzmocnić zespół. Przyszło bowiem choćby po dwóch atakujących, przyjmujących i środkowych. Ten pierwszy duet to Mateusz Frąc (Lechia Tomaszów Mazowiecki) i Patryk Napiórkowski (Krispol Września), ten drugi Artur Pasiński (Krispol Września) i Dominik Miarka (Norwid Częstochowa), a trzeci Jędrzej Maćkowiak (Krispol Września) i Maciej Polański (KPS Siedlce). Do tego dołączyli nowy rozgrywający Jakub Gontarewicz (KPS Siedlce) i libero Paweł Stysiał (SK Posojilnica Aich/Dob). Z kolei asystentem trenera Mariusza Łysiaka będzie teraz Marcin Widera.

- Skład jest naprawdę wyrównany i myślę, że to będzie procentowało - zaznacza Mateusz Szyporta. - Jeśli wszystko odpowiednio się ułoży, a my zagramy na swoim poziomie, to powinniśmy powalczyć o coś więcej niż utrzymanie.

Na początek beniaminka czeka jednak bardzo trudne zadanie, gdyż spotka się na wyjeździe z mistrzem 1 ligi z poprzedniego sezonu AZS-em Częstochowa, który do elity jednak nie awansował, bo przegrał baraże.

- Pierwszy mecz i od razu duże wyzwanie, ale to może być też nasz plus, bo zagramy bez obciążenia: „oni muszą, my możemy” - zauważa Szyporta.

Kto jeszcze zagra i o co?
Przypomnijmy, iż w tym sezonie na zapleczu PlusLigi rywalizować będzie 14 zespołów. Wśród nich duet spadkowiczów z elity: BBTS Bielsko-Biała i Świętokrzyska Siatkówka S.A. oraz drugi beniaminek MCKiS Jaworzno. Nowa ekipa to także Gwardia Wrocław, która zajęła miejsce TSV Sanok. Poza nimi zagrają także AZS AGH Kraków, BBTS Bielsko-Biała, KPS Siedlce, Krispol Września, Lechia Toma-szów Maz., Norwid Częstochowa i Olimpia Sulęcin. Jeśli chodzi o play off, to w nim znowu będą grać zespoły, które na koniec sezonu zasadniczego zajmą miejsca 1-8. Ćwierćfinał, półfinał i finał to walka do trzech zwycięstw. Z kolei do walki o utrzymanie przystąpią ekipy z lokat 11-14., tworząc dwie pary, wewnątrz których trzy porażki oznaczają spadek.

Terminarz Stali i Mickiewicza:
1. kolejka (29.09): Stal - Ślepsk, AZS Częstochowa - Mickiewicz;
2. kolejka (6.10): Mickiewicz - Lechia, Norwid - Stal;
3. kolejka (10.10): Krispol - Mickiewicz, Stal - KPS Siedlce;
4. kolejka (13.10): Olimpia - Stal, Mickiewicz - AGH Kraków;
[b]5. kolejka (20.10): Stal - Mickiewicz; [/b]
6. kolejka (27.10): Mickiewicz - Ślepsk, MCKiS Jaworzno - Stal;
7. kolejka (3.11): Norwid - Mickiewicz, Stal - Świętokrzyska Siatkówka;
8. kolejka (10.11): Mickiewicz - KPS Siedlce, BBTS - Stal;
9. kolejka (14.11): Stal - AZS Częstochowa, Olimpia - Mickiewicz;
10. kolejka (17.11): Gwardia - Mickiewicz, Lechia - Stal;
11. kolejka (24.11): Stal - Krispol, Mickiewicz - MCKiS Jaworzno;
12. kolejka (1.12): Świętokrzyska Siatkówka - Mickiewicz, AGH Kraków - Stal;
13. kolejka (5.12): Stal - Gwardia, Mickiewicz - BBTS.

Rewanże: 14. kolejka (8.12), 15. kolejka (15.12), 16. kolejka (22.12), 17. kolejka (05.01.2019), 18. kolejka (12.01 ), 19. kolejka (16.01), 20. kolejka (19.01), 21. kolejka (26.01), 22. kolejka (30.01), 23. kolejka (02.02), 24. kolejka (09.02), 25. kolejka (16.02), 26. kolejka (23.02).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska