Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce! Ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte restauracje i puby, kontrola na granicach

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wideo
od 16 lat
Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Restrykcyjne kroki mają pomóc w ograniczeniu szerzenia się koronawirusa groźnego dla życia i zdrowia. Ograniczona będzie działalność galerii handlowych, tylko sklepy spożywcze i apteki będą działać normalnie. Zamknięte będą puby i restauracje, a zgromadzenia będą ograniczone do 50 osób. To oznacza, że podczas niedzielnych mszy liczba osób zostanie znacząco ograniczona. Na granicach wrócą kontrole, a osoby wjeżdżające do Polski będą musiały się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Stan zagrożenia - galerie handlowe, sklepy, apteki

Od soboty (14 marca) działalność galerii handlowych zostanie ograniczona - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte mogą pozostać jedynie działające w nich sklepy spożywcze, apteki i drogerie Restrykcje te nie dotyczą lokali działających poza galeriami. Dlatego oprócz sklepów spożywczych, aptek i drogerii, działać będą również wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów.

Otwarte będą też banki i punkty usługowe.

Od niedzieli, 15 marca od godziny 0:01, Polska zamyka na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Ograniczone zostaje funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>

Stan zagrożenia epidemicznego. To musisz wiedzieć!

Stan zagrożenia - restauracje, puby

Zawieszona zostanie działalność wszystkich pubów i restauracji (możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos, z dowozem do domu - usługi takie będą mogły świadczyć np. zamknięte dla odwiedzających restauracje).

Stan zagrożenia - msze święte

Kolejnym ograniczeniem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Ograniczenie dotyczy też uroczystości religijnych.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób - informuje w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Stan zagrożenia - siłownie, fitness

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zdecydował też: zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness.

Wcześniej zamknięte zostały placówki oświatowe i instytucje kultury.

Stan zagrożenia - kontrole graniczne, podróże, kwarantanna

Od niedzieli (15 marca) - na razie na 10 dni z możliwością przedłużenia - wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, chyba, że mają uzasadniony powód wjazdu, np. pracują na terytorium Polski (będą musieli poddać się jednak 14-dniowej kwarantannie). Zakaz wjazdu nie dotyczy też małżonków i dzieci obywateli Polski, osób posiadających Kartę Polaka oraz prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP.

Obywatele Polski, którzy będą chcieli wrócić do kraju, zostaną również poddani 14-dniowej, domowej kwarantannie.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego, np. autobusów i busów.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Dzięki temu możliwe jest podjęcie kolejnych nadzwyczajnych ograniczeń, które mają pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa.

Premier zapowiedział również zawieszenie od północy z soboty na niedzielę połączeń międzynarodowych, zarówno lotniczych jak i kolejowych. Z zagranicy będzie można wrócić lotami czarterowymi, a także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.

Ograniczenia nie dotyczą połączeń krajowych. Ruch lotniczy, kolejowy, autokarowy i samochodowy w kraju pozostaje bez zmian.

Granice mają pozostać otwarte dla przepływu towarów, dlatego - jak zapewnia szef rządu - nie ma obaw, że w kraju zabraknie żywności.

Stan zagrożenia - miasta i ulice są otwarte!

Rząd zapewnia, że na tę chwilę wojsko nie zamyka ulic i miast. "Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga" - czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem,
  • miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  • masz podwyższoną temperaturę, kaszlesz i masz duszności.

Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno z tych pytań, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Jeśli nie wiesz, jak postąpić albo masz wątpliwości, zadzwoń na całodobową infolinię – tel. 800 190 590.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska