Starają się, żeby opolski wzór trafił na listę dziedzictwa niematerialnego. Potrzebne głosy poparcia

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wpis na listę dziedzictwa to szansa na promocję w kraju, a potem - poza granicami.
Wpis na listę dziedzictwa to szansa na promocję w kraju, a potem - poza granicami. archiwum prywatne
Opolskie dziouchy starają się o wpisanie charakterystycznego wzoru z opolskiej porcelany i kroszonek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Uważamy, że symetryczny wzór z opolskimi polnymi kwiatami: chabrami, makami, niezapominajkami, słonecznikami i zielonymi liśćmi powinien znaleźć się na krajowej liście i zostać zastrzeżony jako opolskie dziedzictwo - mówi Sandra Murzic z Opolskich Dziouch (grupa pań, które prowadzą firmę i promują opolski wzór na użytkowych gadżetach i porcelanie).

Pomysłodawczynie przygotowały wniosek, ale potrzebują do niego dołączyć listę osób popierających tę inicjatywę. Na facebookowym profilu Opolskich Dziouch umieszczono ankietę, w której trzeba odpowiedzieć na trzy proste pytania: czy słyszałeś o wzorze opolskim, czy w twoim domu lub bliskich, znajomych była taka porcelana, czy chcesz, aby umiejętność wytwarzania wzoru znalazła się na krajowej liście. Trzeba podać e-maila.

- Umieszczenie wzoru na polskiej liście chroni go. To także okazja do promocji na poziomie kraju i otwarta droga do zabiegania o umieszczenie go na liście europejskiej i światowej - kontynuuje Sandra Murzic.

Wniosek ma być analizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa 11 lipca. Popiera go m.in. wicewojewoda i blogerka Bistro Mama

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska