Targi nto - nowe

Starczy dla ponad 1200 osób

Lina Szejner [email protected]
Podpisanie umowy o współpracy z PHARE, od lewej: Wojciech Ostromęcki, Grzegorz Tobiszowski, Marek Czarnecki.
Podpisanie umowy o współpracy z PHARE, od lewej: Wojciech Ostromęcki, Grzegorz Tobiszowski, Marek Czarnecki.
Opolszczyzna otrzymała 1.411.830 euro z programu PHARE 2001 na szkolenia bezrobotnych oraz właścicieli małych i średnich firm.

PHARE jest programem bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej dla Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Funkcjonuje od 1990 r. W pierwszym okresie służył transformacji ustrojowej, a obecnie jest ściśle powiązany z procesami przygotowań do członkostwa w UE.

Wczoraj podpisano umowę pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy a konsorcjum wdrażającym w naszym województwie ten program. W skład konsorcjum wchodzą cztery firmy: Bit Schulungscenter z Austrii (lider), "Wurex" z Opola, Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic. Program będzie koordynowany przez WUP w Opolu i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Opolszczyzna nie jest jedynym województwem, które skorzysta z przedakcesyjnych funduszy Unii Europejskiej - powiedział Michał Kubisz, dyrektor wydziału zasobów ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W innych regionach będą wdrażane podobne programy, a wartość tej pomocy wynosi 40 mln euro. Po wejściu naszego kraju do struktur "piętnastki" Polska otrzyma wsparcie z kolejnych funduszy unijnych.
Rita Draxl, przedstawicielka austriackiej firmy konsultingowej "Bit" poinformowała podczas spotkania, na co mogą być przeznaczone pieniądze z puli tego programu. Zostaną one podzielone na cztery części. Pierwsza zostanie wydana na przeszkolenie 960 bezrobotnych w wieku od 18 do 24 lat (absolwenci, mieszkańcy terenów wiejskich, zwolnieni z przyczyn ekonomicznych). Druga część szkoleń będzie prowadzona dla 240 bezrobotnych, którzy zechcą założyć własne firmy. Będą się uczyć podstawowych zasad sporządzania biznesplanów i zarządzania małą firmą. Szkoleniami oraz doradztwem objęte zostaną zwłaszcza osoby, które chcą się zajmować agroturystyką, hotelarstwem, małą gastronomią i innymi usługami.

Kolejną grupą osób, które mogą liczyć na szkolenia w ramach PHARE, są pracodawcy - właściciele małych firm. Mogą oni, korzystając z pieniędzy PHARE, podwyższać swoje kwalifikacje, poznawać unijne prawodawstwo, uczyć się sztuki negocjacji oraz odbywać staże w dużych, liczących się na rynku pokrewnych przedsiębiorstwach.
Część unijnych pieniędzy zostanie przeznaczona na wspieranie i promowanie lokalnych inicjatyw dla zmniejszenia bezrobocia. Mieszczą się w tym m.in. inicjatywy szkół zawodowych, które zdecydują się zmienić strukturę kształcenia tak, by była ona właściwie dopasowana do prognozowanych zmian na rynku pracy.
- Program PHARE 2001 nie tworzy nowych miejsc pracy - podkreślała Rita Draxl - ale pomaga bezrobotnym w dostosowaniu się do aktualnych i przyszłych potrzeb rynku. Wymaga dobrej współpracy koordynatorów z powiatowymi urzędami pracy oraz władzami samorządowymi.
Cykl szkoleń w ramach programu ma się zakończyć we wrześniu 2004 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska