Stare zaległości przedsiębiorca i tak musi zapłacić. Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
pixabay.com
Chcesz zadać pytanie prawnikowi? Wyślij je na: [email protected] Porad udziela mec. Tomasz Płachtej.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z powodu kwarantanny znacznie spadły mi przychody i nawet opłacenie ZUSu stało się problemem. Zbliża się termin uregulowania podatków. Czy jest szansa na to, abym w tej szczególnej sytuacji nie musiał ich płacić?

Odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Tarcza antykryzysowa, wprowadzona na przełomie marca i kwietnia, przewidziała kilka form pomocy dla przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Najważniejszą z nich jest zwolnienie od opłacania składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców zawarte w art. 31zo.

Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobowe firmy, ale też ci, którzy zatrudniają na umowę o pracę lub zlecenie do 8 osób. Istotne jest, że zwolnienie dotyczy osób, których przychody nie były większe niż 15.595,74 złotych. Pamiętać jednak należy, że zwolnienie przysługuje tylko od składek nieopłaconych za okres marzec – maj 2020, a z pańskiego pytania wnioskuję, że z taką właśnie okolicznością mamy w tym przypadku do czynienia. Odpowiedni wniosek należy złożyć do ZUS.

Inaczej sytuacja wygląda z podatkami. Niestety tarcza nie przewidziała możliwości zwolnienia z opłacania podatków od przedsiębiorców, a jedynie wprowadziła brak opłaty prolongacyjnej za odroczenie terminu płatności podatku, jak i samych składek ZUS należnych po 01.01.2020r. (art. 15za i art. 15zb).

Uprawnienia to przysługuje każdemu przedsiębiorcy, na warunkach dokładnie wskazanych w ordynacji podatkowej i ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Odpowiedni wniosek składa się do właściwego organu podatkowego.

Brak opłaty prolongacyjnej za odroczenie terminu płatności podatku przysługuje tylko w okresie obowiązywania stanu epidemii lub do 30 dni od daty jej zakończenia. Niestety sam podatek trzeba zapłacić.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska