Starosta Jan Kus odpowiada na pytania o niszczejący stary szpital w Oleśnie

fot. Mirosław Dragon/Archiwum
Stary szpital zbudowano przed 150 laty.
Stary szpital zbudowano przed 150 laty. fot. Mirosław Dragon/Archiwum
Z pytaniami o popadający w ruinę 150-letni zabytek zwrócił się jeden z mieszkańców. Odpowiedź została opublikowana w rubryce "Starosta odpowiada" na stronie internetowej starostwa powiatowego w Oleśnie.
Budynek starego szpitala w Oleśnie zyskal slawe w calej Polsce. Stal sie jednym z ulubionych miejsc milośników grozy, duchów i horrorów.

Opuszczony szpital w Oleśnie

Szanowany Panie Starosto !
Mam pytania odnośnie niszczejącego budynku Starego Szpitala w Oleśnie:

1. Czy zostały zawarte w akcie sprzedaży (notarialnym) starego szpitala pomiędzy starostą oleskim a nowymi właścicielami zastrzeżenia dotyczące terminu wyremontowania budynku?

2. A jeśli tak, to jakie są konsekwencje w przypadki ich niedotrzymania?

3. Czy sprzedający (starosta oleski) nie ma żadnego wpływu na postępującą dewastację zabytku, którym jest budynek starego szpitala (np. skierowanie sprawy do nadzoru budowlanego)?

Wszyscy mieszkańcy Olesna widzą, że budynek niszczeje w szybkim tempie, a nowym właścicielom prawdopodobnie w ogóle nie zależy na jego zabezpieczeniu i wyremontowaniu w przyszłości.

Drzwi do budynku starego szpitala od strony podwórka są otwarte i każdy może wejść do środka. Jest niezabezpieczone ogrodzenie, co daje dostęp do budynku wandalom bez ograniczeń.

Jeszcze nie jest za późno, aby uratować ten budynek, ale wszystko wskazuje, że może komuś zależy, żeby zabytkowy 150-letni budynek doprowadzić do ruiny, następnie rozebrać, a grunt pod budynkiem sprzedać za wielokrotnie wyższą wartość, niż został on sprzedany przez starostwo oleskie.
Odpowiedź starosty:

Ad.1. W akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości - budynku starego szpitala wraz z działką, zawartym pomiędzy starostą oleskim a nowymi właścicielami NIE ZOSTAŁY ZAWARTE zastrzeżenia dotyczące terminu wyremontowania obiektu.

Przepisy prawa materialnego nie pozwalają na sporządzanie umów sprzedaży pod warunkiem, w takim jak rozpatrywany przykład transakcji.

Ad.2. Nie dotyczy.

Ad.3. W październiku 2008 r. Beata Adamowicz - podinspektor ds. ochrony zabytków w starostwie powiatowym w Oleśnie wystąpiła w imieniu starosty oleskiego pismem do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego z prośbą o "zainteresowanie się stanem zachowania budynku zabytkowego jakim jest "stary szpital z kaplicą p.w. św. Franciszka z Asyżu w Oleśnie".

Pracownicy PINB w Oleśnie przeprowadzili kontrolę stanu technicznego starego szpitala, która potwierdziła konieczność przeprowadzenia remontu lub odbudowy.

Właściciele w listopadzie 2007 r. uzyskali wydaną przez starostę oleskiego decyzję o pozwoleniu na przebudowę budynku szpitala na budynek handlowo-usługowy wraz z jego rozbudową.

Skoro zatem w obrocie prawnym decyzja ta pozostaje nadal ważna, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego uznał, że brak podstaw do nakładania na właścicieli budynku jakichkolwiek obowiązków w omawianej sytuacji.

Stanowisko ds. ochrony zabytków w starostwie powiatowym w Oleśnie ściśle współpracuje z opolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków w Opolu i na bieżąco informuje OWKZ o sprawach dot. budynku starego szpitala w Oleśnie.

Opolski wojewódzki konserwator zabytków w Opolu jest żywo zainteresowany przyszłymi losami budynku starego szpitala oraz kaplicy przyszpitalnej w Oleśnie.
W tej sprawie występował do właścicieli obiektu (pismo z listopada 2008 r).

W styczniu do wiadomości starosty oleskiego wpłynęła opinia konserwatorska wojewódzkiego konserwatora zabytków w Opolu skierowana do właściciela obiektu (starego szpitala), z której wynika, iż właściciel wycofał się z ustaleń zawartych w pierwotnej decyzji o warunkach zabudowy dla tejże inwestycji i przedstawił do zaopiniowania przez OWKZ w Opolu nową koncepcję architektoniczną.

Pomysł zmiany koncepcji pojawił się po wydaniu opinii dotyczącej zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych w zakresie skażenia mikrobiologicznego budynku byłego szpitala (wykonano znaczny stopień) oraz opinii technicznej budynku wskazującej zużycie techniczne (78,3%) i oceniającej przeznaczenie ww. budynku na działalność usługowo-handlową, biurową, mieszkalną jako niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.

Nowa koncepcja zakłada: renowację kaplicy, a pozostałą część przeznaczyć do przebudowy.

Nowy jednokondygnacyjny budynek projektuje się na nucie prostokąta z dwuspadowym dachem z odtworzeniem pewnych form poprzedniego obiektu w zakresie jego planu od strony ulicy Wielkie Przedmieście wraz z ryzalitami i rozmieszczeniem otworów okiennych.

Opolski wojewódzki konserwator zabytków ze względu na historyczny charakter budynku i jego szczególne usytuowanie w przestrzeni miejskiej zaleca, aby zachować pierwotną formę architektoniczną budynku lub zaproponowaną powyżej formę obiektu w całej bryle podwyższyć do wysokości drugiej kondygnacji oraz powtórzyć kształt i wielkość otworów okiennych.

Uzasadnione to jest również ze względu na fakt, że przedmiotowy obiekt stanowi dominantę przestrzenną w tym rejonie miasta i jest jedynym z nielicznych przykładów historycznej zabudowy o charakterze monumentalnym.

Ponieważ jednak zarówno budynek, jak i działka nie są aktualnie objęte prawną formą ochrony konserwatorskiej, wojewódzki konserwator zabytków nie ma podstaw prawnych dla wiążącego wypowiadania się w ww. sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie