Starosta kluczborski: Po tylu latach zrobiłaś mi krzywdę

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
Piotr Pośpiech
Piotr Pośpiech Mirosław Dragon
Rozmowa ze starostą kluczborskim Piotrem Pośpiechem o rezygnacji szefowej szpitala powiatowego w Kluczborku.

- Był pan mocno zdziwiony rezygnacją Renaty Jażdż-Zaleskiej z funkcji szefowej szpitala?
- Oczywiście. Dowiedziałem się o tym tuż przed posiedzeniem rady nadzorczej spółki Powiatowe Centrum Zdrowia. Dodam, że na posiedzeniu nie zamierzałem jej odwoływać.

- Dlaczego złożyła rezygnację?
- Nie wiem. Nam powiedziała, że powody są natury osobistej i nie chce ich omawiać.

- Mówi się, że powodem była brak zgody pani prezes na zakup budynku laryngologii...
- Zdaję sobie sprawę, jaki to ma teraz wydźwięk: nie zgodziła się, postawiła się, więc ją odwołali. Powiedziałem jej nawet: "Renia, po tylu latach współpracy robisz mi trochę krzywdę. To nie najlepszy moment na składanie rezygnacji".
- Szpital nie zapłacił jeszcze powiatowi 2,5 mln zł za budynek laryngologii?
- Umowa nie doszła do skutku w 2011 roku, ale nie zmieniamy tych planów. Decyzję podjęły już rada nadzorcza i rada powiatu. To niejedyna decyzja majątkowa w tym roku i nie mogę się oglądać na to, że ktoś się krzywi z tego powodu.

- Kto będzie nowym prezesem?
- Na razie osobą zarządzającą jest wiceprezes Józef Maciołek. Renata Jażdż-Zaleska nie pełni już funkcji prezesa, ale podczas 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia będzie pracować w spółce. Nie zgodziliśmy się na zwolnienie jej z obowiązku świadczenia pracy, bo i tak musielibyśmy jej płacić przez pół roku pensję.

Czytaj e-wydanie »

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krysia

Nie jestem od tego.Nie będe cytować czegoś co każdy może sam porównać przeglądając warunki z tego roku i poprzednich, porównać z warunkami przetargów na usługi anestezjologiczne w szpitalach o naprawdę szerokich profilach i oddziałach wymagających personelu o najwyższych kwalifikacjach np . w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu itd. - jakie tam są zapisy. Dla kogoś z branży sprawa jest jasna. Ktoś zarabia na państwowych pieniądzach jako "pośrednik" i tyle. Szkoda czasu i klawiatury na męczenie tematu na forum. Oliwa zawsze kiedyś tam na wierzch wypływa. Do widzenia.

A
Antek
Rzeczywiście, obejrzałam warunki przetargu na np. anestezjologię , porównałam z zeszłym rokiem i poprzednimi latami i ... Widziałam wiele przetargów w tym w szpitalach klinicznych gdzie pracowałam ale tak "dziwnych" nazwijmy to wymagań nie spotkałam.Dobrze, ze nie było iż trzeba mieć 2 metry i wąsa i , że tylko płeć męska.Czemyu inne kontrakty nie mają takich obwarowań? proszę mi pokazać jakikolwiek przetarg w Polsce z takimi obwarowaniami i to na poziomie szpitala "powiatowego"...
Intencje chyba sa jasne.

A KONKRETY???? Bo wydaje mi się że jednak mało widziałaś. Podaj konkretne zapisy, które są według Ciebie "dziwne".
K
Krysia

Rzeczywiście, obejrzałam warunki przetargu na np. anestezjologię , porównałam z zeszłym rokiem i poprzednimi latami i ... Widziałam wiele przetargów w tym w szpitalach klinicznych gdzie pracowałam ale tak "dziwnych" nazwijmy to wymagań nie spotkałam.Dobrze, ze nie było iż trzeba mieć 2 metry i wąsa i , że tylko płeć męska.Czemy\u inne kontrakty nie mają takich obwarowań? proszę mi pokazać jakikolwiek przetarg w Polsce z takimi obwarowaniami i to na poziomie szpitala "powiatowego"...
Intencje chyba sa jasne.

K
KLU

o jakie wam chodzi przetargi? o co chodzi?

M
Max

Ciekawy wątek z tymi przetargami w szpitalu...zwłaszcza jeden przetarg dość nietypowy jak by to powiedzieć...

g
gość

Leżałam na kluczborskim oddziałe chirurgicznym,i nie mogę powiedzieć złego słowa,czego nie powiem o tak" wychwalanym Oleśnie".Co do kluczborskiego oddziału ginekologiczno-położniczego,to pozostaje dużo do życzenia!Może i ordynator chirurgi nie jest z Kluczborka,ale jest dobrym lekarzem,i co najważniejsze potrafi szmodzielnie podjąć decyzję co do leczenia pacjentów,czego nie można powiedzieć o Panu Doktorze Rajcy.

j
jacuś

"Jakoś dziwnie lukrowana ta rozmowa, powiedziałbym, że aż sztuczna. "
pamietajcie o jednym - media są dla rzesz , prawda nie potrzebuje rozgłosu

J
Jurek
Sądzę,że misja Pani Prezes dobiegła końca i chwała jej za to, że podjęła sama tą decyzję. Oczywiście ,że gdybym był szefem powiatu, to po odmowie zaciągnięcia kredytu przez PCZ na wykup budynku laryngologii odwołałbym ją natychmiast. Panu Staroście życzę - mądrego wyboru następcy na to stanowisko, ukierunkowanego na dobro pacjenta, dobrych specjalistów i jaknajmniej przypadków odsyłania pacjentów do Olesna, czy WCM.
Smutne jest to , iż sukces jakim była sprzedaż przez Starostwo budynku i uruchomienie przez Polską Grupę Medyczną Oddziału Chorób Serca w Kluczborku, już niedługo bo prawdopodobnie od marca br. zostanie on sprzedany Polsko-Amerykańskiej Firkie PAX prof.Buszmana. No cóż nie jest istotny właściciel , lecz możliwość dostępu do usług dotychczas świadczonych przez lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii z Zabrza.
Pamiętać musimy,że od odpowiedzialności za ochronę i zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców powiatu, Starostwo nie ucieknie nawet, jakby sprzedało cały majatek nieruchomy, dziś dzierżawiony przez Spółkę PCZ.
Namawiam do jeszcze głębszej prywatyzacji PCZ , bo tylko z zewnątrz uda się pozyskać kapitał zarówno dla Spółki jak i Powiatu. Do tego potrzeba odważnych osób , które winny stanąć na czele spółki.

Przykro czytać takich głupot jakie Pan tu wypisuje. Przyznaje Pan wprost, że należy szpital zadłużyć, doprowadzić do jego likwidacji i pozbawić pracujących w nim ludzi pracy. No ale cóż widocznie tak już jest wśród naszych BYŁYCH i obecnych radnych, że uważają iż można trwonić NASZE PUBLICZNE PIENIĄDZE na niemające żadnego logicznego uzasadnienia inwestycje, zamiast inwestować je poprawę jakości leczenia w naszym szpitalu. NIESTETY NIE MA PAN ZIELONEGO POJĘCIA O ZARZĄDZANIU SZPITALEM.
A
Antek
Rzeczywiście dziwne te przetargi ...kto zna szczegóły (wystarczy porównać warunki np. sprzed roku i tego roku podane na stronie szpitala) łatwo może sobie wyjaśnić o co chodziło. A przecież to pieniądze podatników-nasze, które idą na czyjeś tam konto jako "pośrednika" zamiast trafiać do pracującego personelu. Niemoralne nieetyczne conajmniej...

Które przetargi - podaj jakieś konkrety to też sobie poczytam i porównam.
S
Stefan

Rzeczywiście dziwne te przetargi ...kto zna szczegóły (wystarczy porównać warunki np. sprzed roku i tego roku podane na stronie szpitala) łatwo może sobie wyjaśnić o co chodziło. A przecież to pieniądze podatników-nasze, które idą na czyjeś tam konto jako "pośrednika" zamiast trafiać do pracującego personelu. Niemoralne nieetyczne conajmniej...

N
Nikoś

Ciekawie wyglądały przetargi, które odbyły się ostatnio w szpitalu... wystarczy prześledzić jak zmieniały się warunki stawiane przez de facto Panią Dyrektor...

J
Jacek Pawlicki
Panie Jacku - a leczył się pan kiedyś w tym naszym szpitalu??? Zresztą nazwisko tez zrobi swoje, ale zwykli smiertelnicy z naszego miasta mogli by Panu dużo powiedzieć na temat jakości i poziomu lecznictwa w kluczborku pod rzadami tak wychwalanego przez Pana powiatu. NIECH PAN ZEJDZIE NA ZIEMIĘ......

Droga Pani Aniu. Zabierając głos w sprawie rezygnacji Pani Prezes z PCZ nie chodziło mi o wychwalanie jakości świadczonych usług przez PCZ lecz o fakt, o którym wielokrotnie rozmawiałem z Panem Pośpiechem, aby zmienił Prezesa w PCZ właśnie za brak należytej opieki medycznej pacjentów powiatu kluczborskiego.Publicznie zabierałem głos na V Forum Kobiet przed blisko 2 laty. Mówiłem wtedy między innymi o tym , iż polityka Pani Prezes doprowadziła do odpływu specjalistów z terenu powiatu , do innych szpitali. Mówiłem o błędach w zatrudnianiu ordynatorów chirurgii i interny z Piotrkowa Trubunalskiego, czy Gliwic i płaceniu im za dyżury pod telefonem 200km od siedziby szpitala i wiele innych. Będąc w poprzedniej kadencji radnym sejmiku wnioskowałem o kontrole z NFZ w PCZ i informowałem o nieprawidłowościach w działaniu niekturych oddziałów. Należy jednak oddać również prawdę , mówiąc o bardzo dobrze funkcjonującym oddziale latyngologicznym i ginekologiczno- położniczym.Z całą pewnością jest to zasługa naszych miejscowych - oddanych szpitalowi doktorów specjalistów dr.Misiaka i dr.Rajcę. Zawsze uważałem i uważam, mamy w Kluczborku wielu dobrych solidnych lekarzy, lecz niestety oni nigdy nie chcieliby współpracować z byłą już Prezes.
I na koniec zawsze podaję nazwisko jeśli zabieram głos w jakiejś sprawie. Cieszę się, że pani również nie obawia się prezentowania swoich opinii, czego nie można powiedzieć o innych rozmówcach.
Normalną rzeczą są złośliwości, które lubią wypisywać ludzie nie mający nic do powiedzenia. Dementuję więc głupotę-Nikt mi nic nie obiecywał, bo nie musiał. Na autorytet i dorobek własnego życia trzeba sobie samemu zapracować. Pozdrawia.
h
hank

Pan Jacek taki słodki?Czyżby na coś liczył?A może coś mu obiecano?Wszak z SLD do PSL niedaleko!
A swoją drogą umowa pani prezes musi być świetnie skonstruowana, ale tylko dla niej. Nawet gdy sama składa rezygnację trzeba jej płacić przez 6 miesięcy!Panie starosto to jest to! Swoich członków należy wspierać ale żeby aż tak?!

A
Anna Fraczak
Sądzę,że misja Pani Prezes dobiegła końca i chwała jej za to, że podjęła sama tą decyzję. Oczywiście ,że gdybym był szefem powiatu, to po odmowie zaciągnięcia kredytu przez PCZ na wykup budynku laryngologii odwołałbym ją natychmiast. Panu Staroście życzę - mądrego wyboru następcy na to stanowisko, ukierunkowanego na dobro pacjenta, dobrych specjalistów i jaknajmniej przypadków odsyłania pacjentów do Olesna, czy WCM.
Smutne jest to , iż sukces jakim była sprzedaż przez Starostwo budynku i uruchomienie przez Polską Grupę Medyczną Oddziału Chorób Serca w Kluczborku, już niedługo bo prawdopodobnie od marca br. zostanie on sprzedany Polsko-Amerykańskiej Firkie PAX prof.Buszmana. No cóż nie jest istotny właściciel , lecz możliwość dostępu do usług dotychczas świadczonych przez lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii z Zabrza.
Pamiętać musimy,że od odpowiedzialności za ochronę i zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców powiatu, Starostwo nie ucieknie nawet, jakby sprzedało cały majatek nieruchomy, dziś dzierżawiony przez Spółkę PCZ.
Namawiam do jeszcze głębszej prywatyzacji PCZ , bo tylko z zewnątrz uda się pozyskać kapitał zarówno dla Spółki jak i Powiatu. Do tego potrzeba odważnych osób , które winny stanąć na czele spółki.

Panie Jacku - a leczył się pan kiedyś w tym naszym szpitalu??? Zresztą nazwisko tez zrobi swoje, ale zwykli smiertelnicy z naszego miasta mogli by Panu dużo powiedzieć na temat jakości i poziomu lecznictwa w kluczborku pod rzadami tak wychwalanego przez Pana powiatu. NIECH PAN ZEJDZIE NA ZIEMIĘ......
J
Jacek Pawlicki

Sądzę,że misja Pani Prezes dobiegła końca i chwała jej za to, że podjęła sama tą decyzję. Oczywiście ,że gdybym był szefem powiatu, to po odmowie zaciągnięcia kredytu przez PCZ na wykup budynku laryngologii odwołałbym ją natychmiast. Panu Staroście życzę - mądrego wyboru następcy na to stanowisko, ukierunkowanego na dobro pacjenta, dobrych specjalistów i jaknajmniej przypadków odsyłania pacjentów do Olesna, czy WCM.
Smutne jest to , iż sukces jakim była sprzedaż przez Starostwo budynku i uruchomienie przez Polską Grupę Medyczną Oddziału Chorób Serca w Kluczborku, już niedługo bo prawdopodobnie od marca br. zostanie on sprzedany Polsko-Amerykańskiej Firkie PAX prof.Buszmana. No cóż nie jest istotny właściciel , lecz możliwość dostępu do usług dotychczas świadczonych przez lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii z Zabrza.
Pamiętać musimy,że od odpowiedzialności za ochronę i zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców powiatu, Starostwo nie ucieknie nawet, jakby sprzedało cały majatek nieruchomy, dziś dzierżawiony przez Spółkę PCZ.
Namawiam do jeszcze głębszej prywatyzacji PCZ , bo tylko z zewnątrz uda się pozyskać kapitał zarówno dla Spółki jak i Powiatu. Do tego potrzeba odważnych osób , które winny stanąć na czele spółki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3