Starosta oleski: - Nie będzie rewolucji w powiecie

Mirosław DragonZaktualizowano 
Stanisław Belka, nowy starosta oleski.
Stanisław Belka, nowy starosta oleski. Mirosław Dragon
- Najważniejsze jest dokończenie modernizacji szpitala powiatowego - mówi Stanisław Belka, nowy starosta oleski.

- Dotychczasowy wicestarosta zostaje starostą. Należy spodziewać się rewolucji w powiecie czy raczej kontynuacji spokojnego stylu rządzenia Jana Kusa, którego był pan zastępcą przez ostatnie 8 lat?
- Nie będzie rewolucji, ponieważ pewne rzeczy zostały rozpoczęte i trzeba je dokończyć. Mam na myśli przede wszystkim modernizację szpitala powiatowego. Tę inwestycję trzeba zrobić, ponieważ dalsze istnienie tego szpitala zależy od tego, czy spełni wszystkie normy unijne i dzięki temu otrzyma kontrakt.

- Czyli raczej niewiele się zmieni w powiecie oleskim?
- Chcę postawić na większą współpracę z gminami. Już teraz rocznie przeznaczamy rocznie 600-700 tys. zł na dopłaty do inwestycji gminnych. Chcę zwiększyć tę kwotę w budżecie do 1,2 mln zł. Sytuacja zmusza nas do aktywnego działania, żeby wykorzystać dotacje unijne w nowym okresie programowania 2014-20. Żeby to zrobić, musimy zwiększyć dochody własne.

- W jaki sposób?
- Rozważamy skorzystanie z leasingu zwrotnego, tak jak zrobił to powiat kluczborski. Moglibyśmy sprzedać bankowi i leasingować halę sportową przy Zespole Szkół w Oleśnie. Można dzięki temu pozyskać kilka milionów złotych. Jesteśmy w stanie spłacać potem leasing w ratach. Liczymy się także z tym, że będziemy musieli pomóc szpitalowi w spłacaniu kredytu zaciągniętego na modernizację.

- Czy rozważacie przekształcenie szpitala w spółkę, jak stało się to w Kluczborku?
- Naszym zamiarem jest utrzymanie naszego szpitala w dotychczasowej formie, czyli jako Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Tylko w przypadku, gdyby szpital znowu zaczął się zadłużać, będziemy zastanawiać się, czy dopłacać do niego, czy też przekształcić go w spółkę.

- Co ze szkołami? Starosta Jan Kus tuż przed wyborami powiedział, że w tej kadencji trzeba będzie się zastanowić, czy jest dalsza możliwość utrzymywania 7 szkół ponadgimnazjalnych.
- Chcemy utrzymać wszystkie nasze szkoły. Najbardziej zagrożone jest I Liceum Ogólnokształcące, ponieważ w tej chwili jest to zdecydowanie za mała szkoła. W pierwszej klasie jest tylko jeden oddział. W tym roku zostawimy jeszcze tę szkołę i zobaczymy, jak będzie się rozwijać. Poziom zdawalności matur w I LO w Praszce jest bardzo wysoki, dlatego ta szkoła powinna się obronić. Ale dwa oddziały w każdym roku to jest minimum dla dalszego istnienia szkoły.

- Kilka lat temu rada powiatu rozważała likwidację Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim. Ta szkoła jest również zagrożona?
- Szkoła w Gorzowie Śląskim postawiła na uzupełniające kształcenie zawodowe i ma wielu chętnych np. do kursów obsługi obrabiarek CNC. Jeden kurs się kończy, a następny za chwilę się zaczyna.

- Starosta Jan Kus przed wyborami zastanawiał się także, czy jest dalsza możliwość utrzymywania w Oleśnie trzech szkół.
- Każda z oleskich szkół ma swoją specyfikę, chcemy je zostawić. Planujemy natomiast wykorzystanie parter części Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących na cele urzędowe. Na parterze jest osobne wejście od strony ulicy. Chcemy przenieść tam Wydział Komunikacji, który nie mieści się w budynku starostwa. W tej chwili w jednym pomieszczeniu pracuje u nas 7 osób, a dokumenty powoli nie mieszczą się już w archiwum, mimo iż w ubiegłym roku zrobiliśmy nowe archiwum. W tym roku zrobimy w Wydziale Komunikacji klimatyzację, ale docelowo ma się przenieść do budynku ZSEiO.

- Wyremontowaliście już wszystkie 7 szkół ponadgimnazjalnych. Planujecie jeszcze remonty w budynkach oświatowych?
- Oprócz remontu ZSEiO w Oleśnie, o którym mówiłem, planujemy także remont w Zespole Placówek Edukacyjnych w Dobrodzieniu, gdzie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

- Jan Kus był starostą oleskim przez 16 lat. Teraz Platforma Obywatelska przejęła władzę w powiecie od Mniejszości Niemieckiej. Myśli pan, że pan również będzie starostą na kolejne kadencje?
- Nie ma na to żadnej gwarancji, bo wyniki wyborów są nieprzewidywalne. W tym roku w wyborach dużą rolę odegrał wręcz przypadek, skoro w wyborach do rady powiatu było u nas aż 4200 głosów nieważnych! PSL, który miał nr 1 na liście, swoje głosy dostał, ale PO i MN na pewno straciły.

- PSL ma aż 5 radnych, a mimo to wyleciał z koalicji. Dlaczego?
- PSL nie wyleciał z koalicji. Zostawiliśmy dla ludowców otwartą furtkę powrotu. To PSL nie podpisał uzgodnień koalicyjnych. Proponowaliśmy im stanowisko etatowego członka zarządu powiatu, co kosztowałoby budżet około 100 tys. zł rocznie, przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady powiatu oraz komisję rozwoju gospodarczego.
- PSL z 5 radnymi został odstawiony na bok, a PO z 4 radnymi objęła władzę i została największym wygranym. Jak wam to się udało?
- Już w pierwszym dniu negocjacji mieliśmy podpisaną umowę z Henrykiem Krześniakiem, radnym z SLD, tak więc nas również było 5.

- PO podpisało umowę z radnym z SLD?!
- Henryk Krześniak był już w poprzedniej kadencji radnym powiatowym i dał się poznać jako solidny i porządny człowiek.

- W miejsce PSL-u do koalicji weszła Ziemia Oleska, ugrupowanie burmistrza Sylwestra Lewickiego, z którym wcześniej stosunki były napięte. Burmistrz Lewicki pisał na stronie gminy "Hańba, panie starosto", starosta Jan Kus dementował słowa Lewickiego i podkreślał, że nie popiera jego planu obwodnicy Olesna. Pogodziliście się?
- Pewien etap został zakończony. Jest dobry klimat, żeby poprawić stosunki między starostwem a gminą Olesna. One zresztą nigdy nie były aż tak złe.

- Burmistrz Lewicki zarzucał władzom powiatu, że zaniedbujecie gminę Olesno, że za mało inwestycji przeprowadza w stolicy powiatu.
- Te zarzuty są nieprawdziwe. Inwestycje zawsze rozliczaliśmy terytorialnie, a starosta Jan Kus dbał skrupulatnie o to, żeby każda z 7 gmin w powiecie dostawała inwestycje porównywalne finansowo i rzeczowo. Jeśli w jednym roku robiliśmy schetynówkę w Radłowie, to w następnym w Oleśnie lub w innej gminie.

- Jakie będą największe inwestycje w przyszłym roku?
- Przede wszystkim modernizacja szpitala. Gotowy jest już oddział chirurgii i centralna sterylizatornia. Teraz wyremontowane zostaną oddziały wewnętrzny i ginekologiczny. W połowie roku 2015 ruszymy z największą inwestycją - modernizacją bloku operacyjnego i OIOM-u. W czasie prac operacje będą przeprowadzane na przystosowanej w tym celu sali cięć cesarskich na ginekologii. Mimo remontów nasz szpital cały czas bowiem będzie pracować, żeby wyrobić kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Jakie drogi powiatowe będą remontowane w przyszłym roku?
- Chcemy zrobić dwa odcinki w ramach schetynówek. 1-kilometrowy odcinek drogi w Dalachowie, którego remont kosztować będzie ok. 2,6 mln zł, ale ponad 20 procent dołoży gmina Rudniki. Do tego 2,1 kilometrowy odcinek w Kolonii Biskupskiej, który będzie dokończeniem remontu drogi Olesno - Radłów - Żytniów - Rudniki. Ten remont jest ważny także ze względów bezpieczeństwa. Przy krawędzi jezdni rosną tam 44 potężne dęby. Dochodziło tam do wielu wypadków, także śmiertelnych. Dokończymy także remont poddasza w budynku Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie mieszczą się także Prokuratura Rejonowa oraz nasz Wydział Zarządzania Kryzysowego.

- Nie będzie dziury w budżecie powiatowym?
- Po stronie dochodów i wydatków będziemy mieć po milion złotych mniej niż w tym roku. Samej subwencji oświatowej mamy o 800 tysięcy zł mniej, mogą być jeszcze korekty wpływów z podatku PIT. W roku 2015 będziemy mieć 56 mln zł przychodów i 55 mln zł wydatków, tak więc będziemy na plusie.

polecane: Flesz: Pszczoły wymierają. Czy grozi nam głód?

Wideo

Materiał oryginalny: Starosta oleski: - Nie będzie rewolucji w powiecie - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
g
gość

Witam , jako statystyczny wyborca chciałbym spytać o kilka rzeczy . Mianowicie czy starostwo nie obawia sie fali protestów w związku z rozbudową biurokracji ?

Czy jest przepis zakazujący przechowywania / archiwizowania dokumentów w formie elektronicznej? Nie byłoby wtedy potrzeby wyszukiwania nowych pomieszczeń na przechowywanie dokumentacji papierowej .

Czy połączenie szkoły z urzędem to na pewno dobry pomysł?

Czy brano pod uwagę inne budynki jako siedzibę wydziału komunikacji ? Np budynek geodezji?

 

Myślę że wątpliwości jest o wiele więcej

 

 

 

zgłoś
n
nvm

Wydział Komunikacji w budynku ZSEiO, a lekcje będą się odbywać na dworze... Szkoła od dawna wymaga remontu, zimą w środku jest lodowato, więc w sumie co za różnica... pewnie, przenieście się do szkoły, a uczniowie wio na dwór... Jedna wielka porażka ta władza.

zgłoś
o
obserwator

Hmm......to szkoda, że nie będzie rewolucji :(

W końcu po to były wybory by coś drgnęło, zmieniło się na lepsze.

zgłoś
r
rz

Kłamstwo, kłamstwo kłamstwo

zgłoś
D
Doradca

Może zamiast zwiększania dochodów przez sprzedaż-zastaw Hali Sportowej w Oleśnie, może po prostu ograniczyć wydatki. Sobie po pensji ok. 3 tys. zł miesięcznie, radnym po diecie, dyrektorom , sekretarzom, naczelnikom i innym dowódcom po pensjach. A jak zastawiać to może budynek przy Pieloka21, a jak musi być już hala sportowa to może ta z Dalachowa?

zgłoś
Z
Zenek

- Te oczy nie patrzą uczciwie na  obywateli .- Poznamy go po czynach tylko, że szkoda zmarnowanego czasu.

zgłoś
t
też z OOL

nooo właśnie - MIASTO OLESNO a nie POWIAT OLESKI - co ma do tego nowy Starosta ... stare przysłowie - Jak dbasz tak masz :p

zgłoś
T
Tomek

-Pan Belka  Bajeruje a szczególnie  wybiela się jako negocjator z PSL-em, po prostu ich olał bo nie pasowali mu do "interesu".

zgłoś
O
OOL

A obwodnica Olesna w ogole nie jest ważna? To nawet taki Otmuchów, Paczków, Grodków, małe miasteczka mają obwodnicę, a Olesno, miasto powiatowe, nie ma i pewnie nie będzie miało, szkoda słów

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3