Starostwo szykuje remont Góry św. Anny. Odnowiony będzie zabytkowy amfiteatr, pomnik i teren wokół

Radosław Dimitrow
Amfiteatr na Górze św. Anny i jego okolice będą remontowane.
Amfiteatr na Górze św. Anny i jego okolice będą remontowane. DIM
Strzeleckie starostwo szykuje się do remontu Góry św. Anny. W ramach inwestycji odnowiony będzie zabytkowy amfiteatr, pomnik i teren wokół. Mimo, że powiat dostał znacznie mniejszą dotację, samorząd ogłosił, że dodatkowo zamierza wyremontować główną drogę, która przecina miejscowość.

Pierwsze prace porządkowe już zostały przeprowadzone. Z działki za pomnikiem oraz ze skarpy amfiteatru zniknęły samosiejki, by ekipa budowlana mogła wejść na teren, który ma być remontowany.

Przy okazji odsłonięty został nieco zapomniany widok na amfiteatr, który przez wiele lat przysłaniały właśnie krzaki i dziko rosnące drzewa.

W ramach inwestycji umocniona będzie nie tylko skalna ściana, ale także odnowione będą m.in. kamienne siedziska i część sceniczna. Całość zostanie oświetlona, a iluminacja będzie się zapalać o zachodzie słońca (będzie ją można podziwiać ze specjalnego tarasu, który powstanie w okolicy pomnika).

Kompleksowy remont przejdzie także Pomnik Czynu Powstańczego, choć wciąż nie została rozwiązana sprawa komunistycznego symbolu sierpa i młota, który widnieje na tylnej części monumentu. Odnowiony będzie przede wszystkim plac, na którym organizowane są imprezy patriotyczne.

- W najbliższych dniach ogłosimy przetarg - mówi starosta strzelecki Józef Swaczyna, który realizuje inwestycję razem z gminą Leśnica i Opolskim Urzędem Wojewódzkim (formalnie właścicielem amfiteatru jest skarb państwa). - Chcielibyśmy, aby prace remontowe ruszyły jeszcze w tym roku. Będą one kontynuowane jeszcze w 2019 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 12,3 mln złotych, ale 8,5 mln pochodzi z zewnętrznej dotacji. Choć kwoty te nie uwzględniają remontu głównej drogi, która przecina Górę św. Anny, to starostwo ogłosiło, że zamierza ją odnowić.

- Złożyliśmy wniosek o dotację z rządowego programu rozwoju dróg - dodaje Swaczyna. - Zależy nam na tym, by Góra św. Anny była prawdziwą perełką. Tym bardziej, że w 2021 r. będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska