Starostwo w Kędzierzynie zabiega o miejsce opieki dla starszych

morguefile.com
morguefile.com
W powiecie, liczącym 100 tysięcy mieszkańców, nie ma ani jednej takiej placówki.

Do zakładów opiekuńczo-leczniczych trafiają osoby, które nie wymagają już hospitalizacji, ale ze względu na wiek i stan zdrowia potrzebują stałej opieki medycznej. W powiecie kędzierzyńskim, liczącym 100 tys. mieszkańców, nie ma ani jednej takiej placówki. Rodziny chorych muszą liczyć na to, że znajdą dla nich miejsce w którymś z głubczyckich albo prudnickich ZOL-ów.

Już niedługo ma się to jednak zmienić. Firma Falck Medycyna prowadzi rozmowy z władzami województwa i powiatu na temat uruchomienia takiej placówki w
Kędzierzynie-Koźlu. - Daliśmy sobie czas do 15 czerwca na konkretne ustalenia - mówi Małgorzata Celuch, dyrektor medyczny Falcka.

Starosta Artur Widłak podkreśla, że powiatowi zależy na tym, aby taka placówka powstała na miejscu. - Będzie to duże ułatwienie dla chorych, którzy teraz muszą szukać takich zakładów poza naszym powiatem - mówi Widłak.

Jednym z miejsc, które bierze się pod uwagę, jest budynek byłego internatu technikum chemicznego na osiedlu Sławięcice. Okazały gmach od wielu lat stoi niewykorzystywany. ZOL, jeśli powstanie, będzie działał w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Powrót na siłownię - na jakich zasadach?

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdy za 20 lat ktoś będzie oglądał to zdjęcie, starszych pań siedzących na ławce, pomyśli sobie: z jakiej firmy te kobiety w tamtych czasach " urwały się " na wagary? Do roboty baby! Nie leniuchować na słońcu!

'Gość' wyobraź sobie,że TY i Twoi rodzice też kiedyś będziecie ,jak oczywiście dożyjecie starymi ,schorowanymi ludźmi proszącymi o podanie leku,nakarmienie,umycie ,przebranie - proponuję zatem Tobie i Tobie podobnym szydercom artykuł i komentarze w NOT z dnia 1 lutego 2012 Będzie hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu:
Oto niektóre z nich:

~jeszcze życzliwszy~ 'życzliwy' po prostu DZIĘKUJEMY-szczególnie schorowani ludzie.To się nazywa CZŁOWIECZEŃSTWO, na które nie mieli czasu poprzedni włodarze gminny i starostwa.
Bedzie hospicjum, ale pewnie jako podmiot prywatny i urządzony z mienia samorzadu i za pieniadze podatnika. To dobry i stabilny geszeft. Rodzi się pytanie kto będzie włascicielem, prywatna spółka medyków czy osoba prywatna i kto bedzie kasował opłaty za pobyt w tej placówce?
~Ryba~ ‘Bogdan' , to wstyd i żenada, że przez kilkanaście lat ani byli: prezydent, starosta ,radni nie pomyśleli o utworzeniu na terenie naszego powiatu K-K :hospicjum, ZOL-u, DPS-u. Czy oni , aby nie podpisali paktu z "....",że będą do samej śmierci młodzi, piękni i zdrowi jak przysłowiowy "koń".
I kto tu jest egoistycznie nastawiony do pomysłu, nie myślisz ,że uczestnicy tego Forum? Nie jeden szukał miejsca i nie doczekał się. ’Bogdan’ Tobie i rajcom decydującym o takiej inwestycji przypomnę jedno zdanie ,które wiele mówi o życiu „Żyj tak, jakby każdy dzień był twoim ostatnim”

W pełni się zgadzam z w/w wypowiedzią. Dodam, że hospicjum to nie tylko miejsce dla obłożnie chorych, ale również możliwość korzystania z opieki paliatywnej przez osoby przebywające w swoich domach. Lekarz , pielęgniarka na co dzień w kontakcie z chorym. Tak jest w wielu miastach i nasze nie małe też powinno zadbać o starych i chorych. I nie interesuje mnie, czy będzie to hospicjum pod egidą miasta, powiatu bądź sprywatyzowane. Nawet niech sam diabeł to prowadzi, byle coś z tym wreszcie zrobić. Zbyt wiele się napatrzyłam na cierpienia osób z grona mi bliskich, a można z godnością odejść z tego świata.

~starszy~ Piszesz takich instytucji, tak ale jeśli ma to być zorganizowane za pieniądze podatnika to ta placówka powinna być w zarządzaniu i prowadzeniu w gestii samorządu, a nie w rękach przedsiębiorczych medyków czy obrotnych byznesmenów cwaniaków którzy na majątku wypracowanym przez pokolenia polaków będą chcieli się uwłaszczyć i zarabiać dobrą kasę. Jestem za taką placówką, ale nie w rękach ludzi którzy będą robić kasę bardzo tanim kosztem, czyli za pieniądze podatnika. Hospicjum ma być bo jest potrzebne, ale prowadzone przez powiat lub gminę jako zadanie własne. Prywatne moze być, ale wybudowane i wyposażone za prywatne pieniądze.

~neutralny ~Czy hospicjum jest potrzebne w mieście takim jak Kędzierzyn-koźle ? Głupie pytanie, oczywiście ze jest potrzebne. Jest wiele potrzebnych instytucji których w Kędzierzynie-Koźlu nie ma. I to że mogą powstać jest w mojej ocenie in plus.
Czytając wasze komentarze dochodzę do wniosku że główne obawy, lub zbytnie optymizmy wynikają z niejasności co do szczegółów takiego przedsięwzięcia.
G
Gość z K-K

Żeby z powstaniem ZOL-u(reaktywacją poprzedniego) w Sławięcicach nie było tak jak w myśli Oskara Wildego" Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie."
Po prostu miejmy nadzieję, która zawsze umiera ostatnia ,że starzy,schorowani i niedołężni mieszkańcy i ich rodziny nie będą znowu z premedytacją oszukani, że coś się chce dla nich bezinteresownie zrobić .Nad wyraz dziwny jest fakt ,że na 100 tyś.mieszkańców(jaki procent to ludzie po 60-roku życia) naszego powiatu K-K zlikwidowano istniejący w Sławięcicach ZOL. Komu ON przeszkadzał ?, Kto miał interes ,żeby tak potrzebna placówka przestała istnieć?, Jak ówcześni radni powiatowi przystali na ta likwidację?

S
Starość
Mówienie o starości i niedołężności jest niemodne ,teraz się propaguje w mediach tzw. wesołych staruszków zadowolonych z życia ,mających swoje pasje i cele .

'irys' masz rację, nawet Ci z całkowitą niepełnosprawnością są zachęcani do "fikołków". Wielu odsuwa od siebie samą myśl o zniedołężnieniu, chorobie, kalectwie czy starości, która jak przychodzi to ogromnie zaskakuje, szczególnie tych ,którym się wydaja-tylko wydaje ,że w zdrowiu, szczęściu dożyją ponad setki. Nic bardziej mylnego.
i
irys

Mówienie o starości i niedołężności jest niemodne ,teraz się propaguje w mediach tzw. wesołych staruszków zadowolonych z życia ,mających swoje pasje i cele .

O
Obiektywny
Gwoli sprostowania.
ZOL mieliśmy w naszym mieście. Najpierw znajdował się w szpitalu w Sławęcicach, a potem został przeniesiony na II piętro budynku oddziału dziecięcego w Koźlu, kierownikiem była K. Ciemniak.
Jeżeli mnie pamięć nie myli, to został zlikwidowany w 2002 lub w 2003 roku.
ZOL podlegał pod ZOZ, a dyrektorem był wtedy … A. Majcher!!!
ZOL został zlikwidowany jako nierentowny, nie przynoszący dochodów.

'piszę z K- Koźla', czyja to ręka zlikwidowała ten ZOL w Sławięcicach i Koźlu ? Pytanie do likwidatora ZOL-u -od kiedy to na "starzykach" chcą samorządowcy zarabiać, jak na dochodowej inwestycji chyba, że jest to "Dom Starości" ale prywatny, a miesięczna opłata wynosi ok.3 tyś za opiekę nad rodzicem-pytanie tylko, kogo na to stać, gdy emeryturka w granicach 1 tyś. zł, chyba, że się było "szyszką w PZPR, SB lub TW" w PRL-u to jest emeryturka w granicach 4 tyś. zł i wówczas te osoby i ich rodziny stać na prywatę.
p
piszę z K-Koźla

Gwoli sprostowania.
ZOL mieliśmy w naszym mieście. Najpierw znajdował się w szpitalu w Sławęcicach, a potem został przeniesiony na II piętro budynku oddziału dziecięcego w Koźlu, kierownikiem była K. Ciemniak.
Jeżeli mnie pamięć nie myli, to został zlikwidowany w 2002 lub w 2003 roku.
ZOL podlegał pod ZOZ, a dyrektorem był wtedy … A. Majcher!!!
ZOL został zlikwidowany jako nierentowny, nie przynoszący dochodów.

G
Gość

Gdy za 20 lat ktoś będzie oglądał to zdjęcie, starszych pań siedzących na ławce, pomyśli sobie: z jakiej firmy te kobiety w tamtych czasach " urwały się " na wagary? Do roboty baby! Nie leniuchować na słońcu!

M
Mieszkanka K-K

Należy się ogromne podziękowanie dla autora tekstu zamieszczonego w NTO od ludzi starych, schorowanych „ za młodych na sen, za starych na zauważenie i lek” i ich rodzin za podjęcie tego niedostrzeganego problemu i tematu tabu dla co niektórych samorządowców powiatu K- K..Po prostu DZIĘKI.

G
Gość

Nie tylko my, ale również i władze samorządowe powinny przygotować się na naszą starość. Dlaczego zatem od 1998r ani byli radni powiatu ,ani byli włodarze :starosta i prezydent nie utworzyli żadnego środka zaradczego ,w pomocy rodzinom ,którym jest ZOL-u czy hospicjum dla starszych ludzi – naszych rodziców, dziadków, pradziadków- czy władający K- K nie mieli informacji, że nasz powiat nie młodniej ale w zastraszającym tempie starzeje się. Skoro można było utworzyć np. plac ćwiczeń przy hali sportowej , KKPP, czy wybudować halę na Azotach czemu NIKT ,poza obecnym Panem Prezydentem( powstał oddział geriatryczny oraz próba przeforsowania utworzenia Hospicjum) nie pomyślał o starości, od razu nasuwa się pytanie KOGO wybieraliśmy przez te lata, i co robili wybrani przez nas w demokratycznych wyborach samorządowcy. A może powiat K- K nie był miejscem dla starych ludzi, gdyż seniorzy traktowani są jak zło konieczne .Kiedyś przed wojną nie było tak, ale okres głębokiego reżimu komunizmu( młodość, zdrowie, zabawy, pijackie hulanki, czyny partyjne) wypaczył w nas potrzebę dostrzegania starości, która jest powolna, mało zaradna, zdana na drugiego bardzo zdrowego człowieka. Jak echo brzmią słowa tekstu piosenki pt. „Starzy ludzie” Jacquesa Brela: „Zobaczyć można ich, jak z trudem niosą w deszcz parasol swój i wstyd, że mówią cicho zbyt, że chodzą wolno zbyt, że żyją długo zbyt”..
Starość potrafi być okrutna, gdy człowiek choruje na np. demencję starczą, jest przykuty do łóżka z powodu wylewu czy Alzheimera (utrata samokontroli w fizjologicznych potrzebach , agresywność w stosunku do osoby opiekującej się, krzyki przy każdej formie podania lekarstw, mycia, przebierania itd. )Byli włodarze powinni zainteresować się ile trzeba czekać na miejsce w ZOL-u w innym powiecie, który na pierwszym plan wysuwa swoich chorych, a kolejka dla potrzebujących z naszego powiatu wydłuża się na kilka lat. Dlaczego gmina i powiat nie informują na swoich stronach z czego mogą korzystać i w jaki sposób załatwiać stosowane dokumenty dotyczące jakichkolwiek ULG państwowych w takich skrajnie trudnych sytuacjach osób w podeszłym wieku i opiekujących się nimi bliskich My dorosłe dzieci mamy obowiązek opieki nad naszymi starymi, schorowanymi rodzicami ale gdy, po wielu latach opieki sami się wypalimy ,może dojść do skrajnych form depresji wówczas powinno ulżyć nam w opiece państwo czyli powiat czy gmina. A nasi byli samorządowcy zapomnieli o tym nieważnym „problemie”dotyczacym starości, jak w przysłowiu czego oczy nie widzą…., a gdzie w tym wszystkim ludzka przyzwoitość i morale.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3