Starówka w Paczkowie pod lupą naukowców

Archiwum UM Paczków
Dzięki przeprowadzonym badaniom zabytkowe paczkowskie kamienice będą mogły być w przyszłości modernizowane zgodnie z założeniami tych, którzy je wieki temu wybudowali.
Dzięki przeprowadzonym badaniom zabytkowe paczkowskie kamienice będą mogły być w przyszłości modernizowane zgodnie z założeniami tych, którzy je wieki temu wybudowali. Archiwum UM Paczków
Ruszyły badania elewacji kamienic. Wyniki pod koniec roku.

- Chodzi o przeprowadzenie profesjonalnych badań próbek zapraw, pigmentów oraz odsłonięcie starych warstw elewacji kilku kamienic zabytkowej starówki polskiego Carcassonne - jak nazywany jest Paczków. Dzięki temu możliwe będzie poznanie i określenie chronologii występujących warstw oraz nawarstwień historycznych - tłumaczy Piotr Stachura z biura prasowego w paczkowskim urzędzie miejskim.

Tym właśnie sposobem określony zostanie nie tylko podstawowy budulec dawnych tynków, ale również grubość zaprawy, podkłady i kolorystyka warstw malarskich.

- Wszystkie te informacje dostarczą nam wiedzy na temat pierwotnej technologii wykonania i oryginalnej kolorystyki elewacji paczkowskich kamienic i ich detali architektonicznych - dodaje Stachura.

Niewykluczone również, że przeprowadzone analizy udzielą odpowiedzi na pytania związane z dziejami badanych obiektów. Być może dzięki temu uda się określić ilość i jakość przeprowadzanych remontów danego budynku, występowanie oryginalnych elementów elewacji pochodzących z czasów powstania zabytku, a także części wtórnych, które są efektem późniejszych ingerencji w jego formę.

Jak zapewniają paczkowscy włodarze, zebrany w ten sposób materiał pomoże w opracowaniu dokumentacji, która później stanie się podstawą projektów remontowych w śródmieściu. Dzięki temu, uda się odtworzyć historyczny wygląd rynkowych kamienic z odzwierciedleniem stosowanych w przeszłości rozwiązań technologicznych.

Badania przeprowadzają pracownicy naukowi Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie pod nadzorem kierownika merytorycznego Pawła Karaszkiewicza.

Specjaliści pobrali już próbki elewacji pięciu usytuowanych w paczkowskim Rynku kamienic. Na pierwszy ogień poszły budynki nr 44, 47, 48, 49 oraz na ul. Słowackiego 2. Koszt badań zamknie się w kwocie ok. 9 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska