Startuje II liga. Nasi marzą o utrzymaniu

Marcin Sabat
Marcin Sabat
W jesiennych derbach Ruch Zdzieszowice - MKS Kluczbork w środku pola wiele pojedynków stoczyli Łukasz Damrat (z lewej) i Mateusz Arian. Mecz zakończył się nikogo niesatysfakcjonującym remisem 2-2. Dla zdzieszowiczan punkt uratował w ostatniej minucie Michał Bachor.
W jesiennych derbach Ruch Zdzieszowice - MKS Kluczbork w środku pola wiele pojedynków stoczyli Łukasz Damrat (z lewej) i Mateusz Arian. Mecz zakończył się nikogo niesatysfakcjonującym remisem 2-2. Dla zdzieszowiczan punkt uratował w ostatniej minucie Michał Bachor. Archiwum
Piłka nożna. Po rundzie jesiennej opolskie zespoły: MKS Kluczbork, Odra Opole i Ruch Zdzieszowice plasują się w strefie spadkowej. Każda z nich wierzy w pozostanie w lidze, ale opuści ją aż dziesięć drużyn. Są zmiany kadrowe, wiosna będzie bardzo ciężka

Terminarz

Program pierwszej wiosennej kolejki oraz terminy meczów z udziałem trzech naszych zespołów w II lidze (grupa zachodnia)
19. kolejka (8.03): MKS Kluczbork - Chrobry Głogów, Odra Opole - Bytovia Bytów, Raków Częstochowa - Ruch Zdzieszowice, Górnik Wałbrzych - Gryf Wejherowo, Błękitni Stargard Szczeciński - Zagłębie Sosnowiec, Warta Poznań - Jarota Jarocin, Ostrovia Ostrów - Calisia Kalisz, Lechia Zielona Góra - Rozwój Katowice, Polonia Bytom - KS Polkowice (3-0 walkower).
20. kolejka (15.03): KS Polkowice - MKS Kluczbork (0-3 walkower), Ruch - Ostrovia, Calisia - Odra. 21. kolejka (22.03): MKS Kluczbork - Polonia, Ruch - Odra. 22. kolejka (29.03):Gryf - MKS Kluczbork, Rozwój - Odra, Ruch - Warta. 23. kolejka (5.04): Le-chia - MKS Kluczbork, Odra - Chrobry, Błękitni - Ruch. 24. kolejka (12.04): MKS Kluczbork - Raków, KS Polkowice - Odra (0-3 walkower), Ruch - Górnik. 25. kolejka(19.04):Ostrovia - MKS Kluczbork, Odra - Polonia, Zagłębie - Ruch. 26. kolejka (23.04): MKS Kluczbork - Odra, Ruch - Jarota. 27. kolejka (26.04): Warta - MKS Kluczbork, Odra - Lechia, Bytovia - Ruch. 28. kolejka (3.05):MKS Kluczbork - Błękitni, Raków - Odra, Ruch - Calisia. 29. kolejka (10.05): Górnik - MKS Kluczbork, Odra - Ostrovia, Ruch - Gryf. 30. kolejka (17.05): MKS Kluczbork - Zagłębie, Gryf - Odra, Rozwój - Ruch. 31. kolejka (21.05): Jarota - MKS Kluczbork, Warta - Odra, Ruch - Chrobry. 32. kolejka(24.05): MKS Kluczbork - Bytovia, Odra - Błękitni, Polkowice - Ruch (0-3 walkower). 33. kolejka (1.06): Calisia - MKS Kluczbork, Górnik - Odra, Ruch - Polonia. 34. kolejka (8.06): MKS Kluczbork - Ruch, Odra - Zagłębie.

Ważne dla kibiców Odry Opole

Ważne dla kibiców Odry Opole

Odra od sobotniego meczu wprowadza nowy system dystrybucji biletów, co wiąże się z utrudnieniami z wejściem na obiekt. Żeby zobaczyć mecz z Bytovią Bytów (nie dotyczy to posiadaczy karnetów i przepustek) konieczne będzie wcześniejsze zarejestrowanie się. Aby to zrobić należy posiadać ze sobą dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) zawierającego numer PESEL i zarejestrowanie się w systemie (musi się to odbyć osobiście).
Ponieważ nowy system w piątek był jeszcze montowany, dopiero w sobotę można się rejestrować. Dokonać tego będzie można od godz. 9.00. Kibice proszeni są o wyrozumiałość i jak najwcześniejsze dopełnienie formalności.

Opolskie zespoły czeka bardzo trudna wiosna. Po sezonie z II ligi zdegradowanych zostanie bowiem aż dziesięć zespołów, a tylko osiem się utrzyma. W gronie zagrożonych po pierwszej części rywalizacji są wszyscy nasi przedstawiciele i znajdują się w bardzo zbliżonym położeniu. Dzielą je cztery punkty. Najwyżej sklasyfikowany MKS Kluczbork do bezpiecznego 8. miejsca traci sześć punktów.

To na pewno nie jest dystans, którego nie można zniwelować, ale zespoły z “bezpiecznych" pozycji na pewno nie oddadzą łatwo miejsca, a jeszcze kilka ekip z dołu będzie chciało się do tej grupy dostać. Jeżeli przyjrzy się potencjałowi ekip z góry, składom i zimowym transferom, to kolejne drużyny do wyprzedzenia jakby odpadały. Chrobry, Bytovia, Zagłębie, Rozwój i Warta wydają się zespołami za silnymi, aby odrobić do nich straty. Drugi Górnik zaskakiwał jesienią i trudno powiedzieć, czy utrzyma dyspozycję. Ale nawet jak nie, to ma 14 pkt więcej, a to kapitał nie do przecenienia.

Wydaje się więc, że w przypadku naszych II-ligowców po pierwsze trzeba ogrywać zespoły od 9. lokaty w dół, a jednocześnie starać się dogonić bytomian i częstochowian. Polonia straciła trzech ważnych piłkarzy, Raków nieco się tylko wzmocnił. To właśnie te dwie ekipy z czołowej ósemki powinny być najłatwiejszym kąskiem do ogrania w walce o byt. Ale jak zwykle piłkarska rzeczywistość jest nieodgadniona i scenariuszy może być kilka.

Jesienią MKS w starciach z ośmioma najwyżej klasyfikowanymi drużynami zdobył 10 pkt (przegrał 3 z 9 meczów), a po cztery “zrobiły" Odra (pokonała Raków i zremisowała z Wartą) i Ruch (cztery remisy).
Problemem MKS-u były wpadki ze słabszymi rywalami, Odry - nieumiejętność wygrywania meczów, w których była lepsza oraz zbyt długie przestoje i nierówna gra. Z kolei Ruchowi brakowało tego czegoś, bo albo remisował, albo przegrywał jedną bramką.

Te słabości starano się w naszych klubach wyeliminować w trakcie przygotowań, ale przede wszystkim zmieniając wykonawców. Każda z naszych drużyn zanotowała spore zmiany. Patrząc na nazwiska wydaje się, że najciekawsze transfery przeprowadzono w Opolu. Dawid Jarka, Ivan Udarevic, mają duże doświadczenie, solidnie prezentowali się w poprzednich klubach Adrian Żmija i Donatas Nakrosius. Jest też dwóch ciekawych bramkarzy. W Kluczborku też wymieniono obsadę bramki, która wydawała się stabilna, a dodatkowo sprowadzono po jednym piłkarzu do każdej formacji. Siłą MKS powinno być jednak zgranie i kolektyw. Jeżeli dojdzie do dobrej gry skuteczność, a defensywa wróci do dyspozycji z poprzedniego sezonu, to kibice mogą mieć sporo radości. Tak będzie w Opolu, jeżeli przemeblowany skład (połowa wyjściowej jedenastki będzie nowa) uniknie błędów z jesieni.

A zdzieszowiczanie? Pierwszy sukces zanotowali przystępując do rozgrywek. Drugim jest skompletowanie nienajgorszej kadry, ale pamiętać należy, że większość piłkarzy w Ruchu już grała i wiele niestety nie osiągnęła. Wracają co prawda ciekawi piłkarze jak:Tomasz Kasprzik, Mateusz Bodzioch, Marek Gładkowski i Denis Sotor, ale czy zastąpią liderów i najlepszych jesienią w szeregach Ruchu: Pawła Baraniaka, Aleksieja Dubinę, Marcina Lachowskiego i Mateusza Bukowca? A właściwie pytanie należałoby postawić: Czy w porównaniu do teoretycznie lepszych poprzedników pod ich wodzą Ruch będzie grać lepiej?

Pierwsze odpowiedzi co do możliwości opolskich drużyn da już pierwsza wiosenna kolejka. MKS podejmuje lidera z Głogowa, a do Opola przyjeżdża trzecia w stawce Bytovia. Wreszcie Ruch zmierzy się w Częstochowie z tym którego może zdystansować, czyli Rakowem. Komplet wygranych doda piłkarzom wiary i pewności, ale czy jest to scenariusz realny?

MKS Kluczbork - Chrobry Głogów. Sobota, godz. 15.00. Stadion ul. Sportowa. Bilety: 12, 8 i 6 zł.
Odra Opole - Bytovia Bytów. Sobota, godz. 15.00. Stadion ul. Oleska. Bilety:12 i 3 zł.

Wszystko w naszych nogach

Andrzej Konwiński, trener MKS-u Kluczbork
- Okres przygotowawczy daje duże nadzieje. Mieliśmy doskonałe warunki, mogliśmy się skupić tylko na ciężkiej pracy, a dodatkowo już od miesiąca obcujemy z boiskiem trawiastym i to powinno być naszym atutem. Skompletowaliśmy w mojej ocenie wyrównaną kadrę, a każdy zawodnik ma spore ambicję. Liczę, że nikomu nie zabraknie determinacji, każdy będzie walczył z całych sił i dawał z siebie maksimum możliwości. Taką mam bowiem grupę zawodników. To będzie nasz kolejny atut, obok dobrego przygotowania. Nie zabraknie nam sił, aby walczyć przez 90 minut. Wszystko jest w nogach, ale także głowach piłkarzy. Są gotowi jako zespół, ale muszą to potwierdzić na boisku. Przed nami na pewno trudne zadanie. Aby się utrzymać będzie potrzeba spełnić kilka warunków. Patrząc na tabelę zadanie wydaje się możliwe, choć czołowa piątka sporo nas zdystansowała i trzeba się skupić raczej na ataku na pozycje 6.-8. Apetyty na to ma kilka zespołów i w starciach z nimi punkty będą bezcenne.

Mamy coś do udowodnienia

Petr Nemec, trener Odry Opole

- Mamy z drużyną wspólny cel czyli utrzymanie, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas trudne zadanie. W okresie przygotowawczym mocno trenowaliśmy, bo w tej lidze bardzo dużą rolę odgrywa przygotowanie motoryczne. Umiejętności piłkarskie zawodników z poszczególnych klubów są zbliżone. Decyduje siła, wytrzymałość oraz w dużej mierze odpowiednia motywacja i nastawienie psychiczne. Ostateczna tabela może się bardzo różnie ułożyć.Dla nas kalkulacji nie ma, miejsca na słabsze występy też nie. Mamy siedem punktów straty do 8. pozycji. Jak będziemy regularnie wygrywać, to wydostaniemy się ze strefy spadkowej. Taki sam cel mają też jednak pozostałe ekipy. Liczyć będą się wygrane, bo remisy to mało. Ważny będzie początek, aby na starcie nie zostać w dole tabeli. Nie możemy sobie na to pozwolić. Po tym co widzę na treningach, nawet po tym co widziałem w ostatnim meczu jesiennym w Jarocinie, oceniam, że Odra na spadek nie zasługuje. Musimy to udowodnić na boisku.

Jest wiara i walczymy

Stanisław Wróbel, trener Ruchu Zdzieszowice

- Znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji tej zimy, bo właściwie połączyliśmy dwa zespoły, a mnie przypadło zadanie poukładania wszystkiego, jak najlepszego przygotowania piłkarzy i stworzenia z nich kolektywu. Jestem w miarę zadowolony, ale nie ma się co oszukiwać, że będziemy w lidze rozdawać karty. Zespół jest solidny, kilku piłkarzy ma perspektywy, ale to wystarczyłoby na miejsce w czołówce trzeciej ligi. Tymczasem gramy szczebel wyżej i czeka nas twarda walka o przeżycie. Nikt nie zamierza się jednak poddać, w każdym meczu naszym celem będzie dobra gra i jak najlepszy wynik. Co prawda straciliśmy kilku doświadczonych graczy, ale też wróciło do Ruchu kilku, którzy okrzepli. Mam nadzieję, że nie zabraknie nam cwaniactwa boiskowego i odrobiny szczęścia.
Jesteśmy w Ruchu, bo wszyscy widzimy szansę, aby jeszcze powalczyć o utrzymanie. Oczywiście może nam się nie udać, ale na tym etapie o niczym takim nikt nie myśli. Od pierwszego meczu czeka nas próba sił i walka.

MKS Kluczbork

KLUB
Adres: ul. Sportowa 7, 46-200 Kluczbork. Telefon: (77) 418-78-77, 418-55-91. Prezes: Zdzisław Sarnicki . Trener: Andrzej Konwiński. II trener: Piotr Grzyb. Trener bramkarzy: Grzegorz Świtała. Kierownik drużyny: Grzegorz Skóra.

Kadra
Bramkarze: Grzegorz Czarnecki (8.02.97), Kamil Kosut (10.08.93), Grzegorz Wnuk (28.06.94)

Obrońcy: Wojciech Bzdęga (20.05.88), Łukasz Ganowicz (23.05.81), Paweł Gierak (14.05.83), Adam Orłowicz (6.05.86), Łukasz Uszalewski (27.04.88), Mateusz Śliwa (25.06.88)

Pomocnicy: Mateusz Arian (9.05.92), Wojciech Hober (20.01.88), Tomasz Kazimierowicz (12.07.79), Przemysław Kwaśniewski (20.05. 94), Aleksander Muzyka (22.03.96), Rafał Niziołek (19.03.89), Leszek Nowosielski (26.02.92), Łukasz Reinhard (4.09.94), Tomasz Swędrowski (25.11.93), Krzysztof Wolkiewicz (4.10.91)

Napastnicy: Piotr Burski (15.12.85), Piotr Giel (8.12.89), Michał Kojder (5.02.90), Jakub Legierski (17.01.94), Radosław Mikulski (16.06.95).

Przybyli: Wnuk (Motor Lublin), Kosut (Odra Opole), Uszalewski (Concordia Elbląg), Kazimierowicz (WKS Wieluń), Nowosielski (GKSBełchatów), Reinhard (Nadwiślan Góra), Giel (Sandecja Nowy Sącz).

Ubyli: Amadeusz Skrzyniarz (Chrobry Głogów), Mateusz Abramowicz (Termalica Nieciecza), Mateusz Skrobol (Nadwiślan Góra), Denis Kumiec, Michał Bienias (obaj Swornica Czarnowąsy), Kamil Stępień (szuka klubu), Bartłomiej Rewucki (Piast Strzelce Opolskie).

Odra Opole

KLUB
Adres: ul. Oleska 51, 45-231 Opole. Telefon: (77) 455-15-05. Prezes: Janusz Wysocki. Trener: Petr Nemec. II trener: Piotr Plewnia. Trener bramkarzy: Adam Kania. Kierownik drużyny: Ireneusz Urbaniec.

Kadra
Bramkarze: Grzegorz Kleemann (29.06.97), Maciej Krakowiak (7.09.92), Damian Primel (16.4.92).

Obrońcy: Tomasz Copik (5.04.78), Sebastian Duda (21.11.96), Krystian Kowalczyk (25.11.90), Maciej Michniewicz (28.09.77), Donatas Nakrosius (17.02.91), Grzegorz Skrzypczak (3.02.93), Ivan Udarevic (18.11.82), Adrian Żmija (24.11.93).

Pomocnicy: Mateusz Cieluch (21.10.87), Sebastian Deja (26.12.91), Patryk Duda (20.08.93), Damian Filla (22.10.96), Paweł Giel (8.12.89), Michał Glanowski (2.04.87), Mateusz Krawiec (13.03.93), Adrian Krysian (26.02.90), Marcin Niemczyk (2.02.96), Bartosz Pawlak (30.03.93), Bartosz Sobczyński (4.07.96), Tomasz Wawrzyniak (7.03.89), Dawid Wolny (28.07.94), Dariusz Zapotoczny (1.02.95).

Napastnicy: Piotr Bondziul (4.04.88), Dennis Gordzielik (31.01.96), Dawid Jarka (15.08.87), Marcin Kocur (29.01.84).

Przybyli: Krakowiak (Widzew Łódź), Primel, Żmija (obaj KS Polkowice), Udarevic (Motor Lublin), Nakrosius (Atlantas Kłajpeda), Duda (Polonia Warszawa), Zapotoczny (GKS Katowice), Pawlak (Concordia Piotrków), Jarka (Polonia Bytom), Bondziul (Dąb Dąbrowa Białostocka).

Ubyli: Bartłomiej Danowski (Świt Nowy Dwór Mazowiecki), Kamil Kosut (MKS Kluczbork), Sławomir Cienciała (Arka Gdynia), Tomasz Drąg (Śląsk Łubniany), Arkadiusz Lalko (Odra Wodzisław), Dawid Łoziński (Piast Strzelce Opolskie), Marcel Surowiak (Swornica Czarnowąsy), Dawid Tomanek, Adam Setla (obaj Nadwiślan Góra), Mateusz Tetłak (Śląsk II Wrocław).

Ruch Zdzieszowice

KLUB
Adres: ul Nowa 2A (klub); ul. Rozwadzka (stadion), 47-330 Zdzieszowice. Telefon: (77) 484-21-09. Prezes: Krystian Chmiel. Trener: Stanisław Wróbel. II trener: Marek Hanzel. Trener bramkarzy: Paweł Służałek. Kierownik drużyny: Rafał Maciek.

KADRA
Bramkarze: Tomasz Kasprzik (2.01.93), Patryk Sochacki (29.07.93)

Obrońcy: Michał Bachor (4.07.83), Mateusz Bodzioch (4.06.90), Maciej Dyczek (28.08.90), Kacper Fedorowicz (23.09.93), Paweł Gamla (6.08.76), Michał Łęszczak (20.01.94), Daniel Nowak (11.08.90), Sebastian Polak (21.12.82), Roman Skorupa (4.04.94)
Pomocnicy: Przemysław Bella (8.04.89), Łukasz Damrat (6.03.88), Paweł Dyczek (28.12.84), Mariusz Kapłon (10.02.80), Sławomir Kierdal (15.06.89), Dawid Kiliński (12.08.89), Denis Sotor (29.07.90)

Napastnicy: Wojciech Dudek (23.09.91), Marek Gładkowski (15.11.89), Adam Krakowski (4.02.91), Mateusz Szatkowski (24.01.90)

Przybyli: Kasprzik, Gamla, Skorupa, M. Dyczek, Kierdal, Sotor, Dudek, Kiliński, Fedorowicz (wszyscy Leśnica), Bodzioch (Korona Kielce), Łęszczak (GKS II Tychy), Szatkowski, Gładkowki (obaj ROW Rybnik), Krakowski (Sarmacja Będzin).

Ubyli: Marcin Feć (Piast Strzelce Opolskie), Jakub Bella (nie wznowił treningów), Paweł Baraniak (Chrobry Głogów), Aleksiej Dubina (Radomiak Radom), Marcin Lachowski (Polonia Bytom), Mateusz Bukowiec (GKS Tychy), Adrian Pajączkowski (MKS Gogolin), Maciej Rozmus, Marek Sobik, Dawid Hanzel (wszyscy Odra Wodzisław), Michał Filipowicz (szuka klubu), Krystian Anioła (Pelikan Łowicz), Łukasz Ryncarz (Chemik Kędzierzyn-Koźle), Paweł Sendecki (MKS Gogolin).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie