Startujemy z drugą edycją rankingu Złota Setka na Opolszczyźnie

Edyta Hanszke
Im więcej firm i rolników weźmie udział w badaniach do rankingu Złota Setka, tym pełniejszy obraz regionalnej gospodarki uda nam się przedstawić.
Im więcej firm i rolników weźmie udział w badaniach do rankingu Złota Setka, tym pełniejszy obraz regionalnej gospodarki uda nam się przedstawić. archiwum nto
W tej edycji rozszerzamy ranking o regionalne firmy spoza KRS oraz opolskich rolników. Badania przeprowadzane przez Politechnikę Opolską przy współudziale Izby Rolniczej w Opolu i Izby Rzemieślniczej w Opolu właśnie się rrozpoczęły.

Górażdże Cement SA i Stegu Sp. z o.o. z Jełowej znalazły się na pierwszych miejscach dwóch zestawień w rankingu Złota Setka, opracowanym przez „Nową Trybunę Opolską” i Politechnikę Opolską przed rokiem.

W pierwszej, pilotażowej edycji Złotej Setki przedsiębiorstw Opolszczyzny stworzyliśmy listę rankingową w oparciu o ogólnodostępne dane finansowe z opolskiego KRS-u. Zabrakło w niej m.in. jednoosobowych działalności gospodarczych i podmiotów, które mając główne siedziby poza regionem, składają raporty w odpowiednich im sądach.

Po raz drugi z inicjatywy nto razem z Politechniką Opolską przeprowadzimy badanie opolskich przedsiębiorstw, a jego efekty przedstawimy w formie rankingu pod nazwą „Złota Setka”. W pilotażowej edycji tego projektu, przed rokiem, opieraliśmy się na danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego, a więc ranking dotyczył podmiotów, które były w nim zarejestrowane. 

Tym razem zamierzamy rozszerzyć zakres badań, żeby przedstawić jak najpełniejszy obraz opolskiej gospodarki. Zaprosiliśmy do tej inicjatywy dwóch partnerów: Izbę Rzemieślniczą w Opolu i Izbę Rolniczą w Opolu, reprezentujących ważne regionalne środowiska. Dla przedsiębiorców niezarejestrowanych w KRS i rolników opracowano specjalne ankiety.

- Pierwsza edycja Złotej Setki dotyczyła sektora średnich i dużych firm, a przecież również wśród tych mniejszych przedsiębiorstw są firmy bardzo aktywne, które wypracowują stosunkowo duży zysk - mówi Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu. - Dając szansę na  przedstawienie w rankingu mikro- i  małych przedsiębiorców, pozwolimy im na pochwalenie się wynikami  - dodaje.

Opolska izba zrzesza na zasadzie dobrowolności za pośrednictwem cechów ponad 2500 przedsiębiorstw z całego Śląska.

Specjalnie dla tych przedsiębiorców opracowaliśmy ankietę internetową, którą można znaleźć pod adresem www.nto.pl/ankieta. - Wypełnienie jej pozwoli nam uzyskać porównywalne dane na temat kondycji finansowej przedsiębiorstw i poziomu innowacyjności - mówi dr inż. Łukasz Mach z Politechniki Opolskiej, współautor ankiety, odpowiedzialny za opracowanie jej wyników.

Z kolei pytania do ankiety, która zostanie rozprowadzona wśród opolskich rolników, opracowali przedstawiciele drugiego partnera Złotej Setki, czyli Izby Rolniczej w Opolu.

- Udział w tym przedsięwzięciu traktujemy jak promocję opolskiego rolnictwa. Liczę, że dzięki rankingowi uda się pokazać jego znaczenie dla gospodarki regionalnej - mówi Herbert Czaja, prezes IR w Opolu.Wg danych KRUS w regionie mamy 35-36 tys. rolników, wg liczby wniosków o dopłaty bez

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska