Na tym starym cmentarzu jest niesamowity klimat. Pochowano tu ważne osobistości

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Figura Chrystusa, jedna z najlepiej ocalałych na całym cmentarzu.
Figura Chrystusa, jedna z najlepiej ocalałych na całym cmentarzu. Tom
Na starym kozielskim cmentarzu pochowano między innymi burmistrza Koźla i królewskiego podskarbiego. Pogrzebano tu także kozielskich przedsiębiorców, urzędników, amerykańskich lotników i żołnierzy Wehrmachtu poległych w czasie II wojny światowej. Kozielska nekropolia przy ulicach Głubczyckiej i Raciborskiej mogłaby być swoistą skarbnicą wiedzy o przedwojennym Koźlu. Niestety, niszczeje coraz bardziej.

Stary kozielski cmentarz znajduje się u zbiegu ulic Raciborskiej i Głubczyckiej, czyli przy dwóch drogach wylotowych z Koźla. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to w 1784 roku grunt pod przyszłe miejsca grzebalne za 300 talarów zakupił od piekarza Johana Wermutha kozielski proboszcz Antoni Józef Simon.

Do czasów drugiej wojny światowej był on głównym cmentarzem powiatu kozielskiego. To tam pochowano burmistrza Koźla w latach 1918-1924 Gustava Schwarzkopfa (1848 – 1924), którego nazwiskiem nazwano kiedyś obecną ulicę Bohaterów Westerplatte. Spoczywa tam też 55-letni podskarbi królewski Fryderych Heyne (1855- 1910).

Obok niego znajduje się grób wachmistrza policji Carla Wolfa (1853- 1931). Oprócz tego znaleźć tam można zniszczone już pomniki kozielskich mistrzów rzemieślnictwa i urzędników.

Na tym starym cmentarzu jest niesamowity klimat. Pochowano tu ważne osobistości

W czasie drugiej wojny światowej pochowano w tym miejscu również ciała amerykańskich lotników poległych w czasie tzw. "Bitwy o benzynę" czyli serii nalotów na fabryki syntetycznych paliw w Kędzierzynie i Blachowni. Szczątki Amerykanów zostały ekshumowane, podobnie jak kości żołnierzy niemieckich poległych w czasie drugiej wojny światowej. Te pierwsze wróciły do USA, natomiast niemieccy żołnierze spoczęli ostatecznie na swoim cmentarzu wojskowym we Wrocławiu.

Spacer po nekropolii mógłby być wspaniałą lekcją historii o mieście, ale z roku na rok ulega on coraz większej dewastacji. Wiele pomników jest przewróconych, część zdobień została rozkradziona przez złomiarzy.

- Cmentarz ma dwóch zarządców. Jest nim parafia oraz Miejski Zakład Cmentarny - wyjaśnia Gabriela Helbin-Golasz, kierownik wydziału ochrony środowiska i infrastruktury kozielskiego magistratu.

Na tym starym cmentarzu jest niesamowity klimat. Pochowano tu ważne osobistości

Trud zbadania historii cmentarz i odczytania inskrypcji na ocalałych nagrobkach zadał sobie między innymi emerytowany kędzierzyńsko-kozielski dziennikarz Bogusław Rogowski. Redaktor Rogowski ustalił między innymi, że trzymetrowy marmurowy czarny obelisk ustawiony jest na grobach notariusza Igatza Sczasny (1844-1890) i jego małżonki Clary (1840-1930), która przeżyła męża o 40 lat. Niedaleko od nich pochowana jest również żona leśniczego Anna Thamm z domu Seewdal oraz właściciel zajazdu Richard Waniura (1859- 1924) i o dziewięć lat młodsza jego małżonka Maria Waniura z domu Diltman (1850 –1925).

Zobacz naszą galerię ze starego cmentarza w Koźlu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska