Stefanie Hertel gwiazdą VI Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej

KOG
Gwiazda wieczoru, Stefanie Hertel, wystąpi z zespołem „Drindl Rock Band”. Początek jej koncertu około 19.00.
Gwiazda wieczoru, Stefanie Hertel, wystąpi z zespołem „Drindl Rock Band”. Początek jej koncertu około 19.00. Fot. Wikipedia
W sobotę, 22 września w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się VI Festiwal Kultury Niemieckiej w Polsce pod patronatem prezydentów Polski i Niemiec.

- Co trzy lata Związek Niemieckich Stowarzyszeń organizuje to olbrzymie przedsięwzięcie – mówi Monika Wittek, specjalista ds. kultury w VdG. - Wiąże się z nim mnóstwo pracy, ale też wiele radości, bo efekty są widoczne zarówno w liczbie występujących, jak i w liczbie gości. W tym roku na scenie Hali Stulecia wystąpi ponad 400 osób.

Jest tradycją, iż festiwal jest poprzedzony mszą św. we wrocławskiej katedrze. Będą ją koncelebrować abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz biskupi opolski Andrzej Czaja i gliwicki Jan Kopiec (ten ostatni wygłosi homilię). Oprawę muzyczną zapewnią chór z Polskiej Cerekwi i orkiestra z Bodzanowic.

- Uroczyste otwarcie części artystycznej zostało zaplanowane na 12.00 – dodaje Monika Wittek. Nieco wcześniej do hali wejdą, grając marsze, orkiestry z Głogówka, z Ostropy oraz Leśnicy i Źlinic. Rozpoczniemy – to także tradycja festiwalu - od trzech hymnów: Polski, Niemiec i Unii Europejskiej. Wprowadzające przemówienie wygłosi Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG.
W programie znajdą się występy zarówno występy zespołów stale obecnych na różnych mniejszościowych imprezach („Lenszczok”, „Dialog”, „Tworkauer Eiche”, „Echo”, czy „Silesia”), jak i prezentacje wykonawców mniej znanych, zaproszonych z różnych środowisk mniejszości w całej Polsce. Wystąpią także m.in. zjednoczone chóry (poprowadzi je Oskar Koziołek-Goetz) oraz zwycięzcy konkursu Superstar 2018 (możliwość występu przed festiwalową publicznością jest jedną z konkursowych nagród). Razem z publicznością będą śpiewać moderatorzy Aneta & Norbert.

- Zaprosiliśmy także dziecięcą grupę taneczną mniejszości niemieckiej z Węgier – dodaje Monika Wittek.

Gwiazdą wieczoru będzie Stefanie Hertel (jej występ rozpocznie się około 19.00). Wystąpi z zespołem „Drindl Rock Band”. - Wiem, że ludzie już się na jej występ cieszą. Wykonuje muzykę zróżnicowaną od Heimatmelodie po rockową, jest bardzo popularna. Nie tylko występuje w niemieckiej telewizji, ale i prowadzi w niej programy. Na pewno się publiczności spodoba.

Imprezami towarzyszącymi festiwalowi będą: taniec triadyczny w wykonaniu dzieci z Brożca (około 13.30); spotkanie ze świadkami historii pod tytułem: „1945 – nasze historie”. Świadkowie czasu spotkają się z publicznością 15.00 w Sali Cesarskiej. Tam też można będzie zobaczyć film „Gruss aus Oppeln”. Własną strefę w Hali Stulecia zaoferuje publiczności młodzież mniejszości niemieckiej. W jej ramach nie zabraknie m.in. warsztatów medialnych (12.30), zajęć z kreatywnego pisania (14.00), warsztatów teatralnych (15.30) oraz warsztatów z beatboxu (16.30). Na dzieci czeka malowanie twarzy, eksperymenty chemiczne, zajęcia z robotami itd. W kuluarach hali będą się pokazywać różne mniejszościowe instytucje i organizacje. Publiczność będzie też mogła skorzystać z szerokiej oferty kulinarnej.

- Osoby, które chcą do Wrocławia pojechać, powinny się zgłosić do liderów kół DfK w miejscu zamieszkania. Z województwa opolskiego pojedzie 65 autobusów – dodaje Monika Wittek. - Myślę, że miejsca w nich jeszcze się znajdą. Szczegółowe informacje można otrzymać w TSKN. Jest też możliwość dojazdu pociągiem lub prywatnym samochodem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska