Stężenie pyłu na Opolszczyźnie kilkakrotnie przekracza normę!

sxc.hu
sxc.hu
Może to być niebezpieczne zwłaszcza dla astmatyków i kobiet w ciąży.

Stężenie pyłów na Opolszczyźnie systematycznie rośnie od ubiegłego czwartku. Wczoraj rano w Kędzierzynie-Koźlu osiągnęło ono rekordowe 391 mikrogramów na metr sześcienny, przekraczając tym samym normę niemal ośmiokrotnie. Norma została przekroczona również w Zdzieszowicach (219) i Opolu (238).

Jak sytuacja wygląda w innym miejscowościach nie wiadomo, ponieważ automaty na bieżąco monitorujące stężenie znajdują się tylko w tych 3 miastach.

- Podejrzewamy, że w innych miejscowościach norma również jest przekroczona - mówi Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w opolskim Urzędzie Marszałkowskim. - Stężenie zmienia się w zależności od pory dnia. Zwykle od południa do wczesnego wieczora spada, po pierwsze dlatego, że mróz trochę odpuszcza, a po drugie dlatego, że mniej dokładamy do pieców. A przecież to właśnie piece centralnego ogrzewania mają niemały udział w emisji tych pyłów - tłumaczy dyrektor.

Pył zawieszony PM10 zawiera m.in. metale takie jak kadm, nikiel i ołów. Jego stężenie nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny. Inaczej może być szkodliwe dla zdrowia. - To, jakie konsekwencje będzie miał pył dla konkretnej osoby, zależy od jej indywidualnych predyspozycji - mówi dr Jarosław Pawłowicz, pulmonolog.

- Jedni nie zauważą jego oddziaływania, u innych wywoła on kaszel, a u jeszcze innych nawet zapalenie oskrzeli. Wychodzenia z domu szczególnie powinni unikać astmatycy i kobiety w ciąży - mówi i dodaje, że przed pyłem trudno się uchronić. - Wiązanie szalika na ustach i nosie na pewno nam nie pomoże, więc, żeby zapobiec przedostawaniu się pyłu do dróg oddechowych, trzeba by było nosić specjalne maseczki. Problem w tym, że one sa skuteczne bardzo krótko, bo tylko około 20 minut - mówi.

Problem rozwiązałaby zmiana pogody. - Synoptycy zapowiadają opady śniegu oraz wiatr, który mógłby wywiać zanieczyszczenia z miast. Tym razem wyjątkowo trzymamy kciuki, żeby prognozy się sprawdziły - mówi dyrektor Grabelus

Więcej we wtorkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska