Stolarz to rzemieślnik, ale też artysta. Jak tego zawodu uczą w Budowlance

redakcja
Na zakończenie szkoły będę mógł powiedzieć, że jestem stolarzem, który potrafi szlifować, heblować,  frezować i nie tylko – tak swoją dotychczasową naukę podsumowuje Michał Fikus z klasy 3A w opolskim Zespole Szkół Budowlanych.
Na zakończenie szkoły będę mógł powiedzieć, że jestem stolarzem, który potrafi szlifować, heblować, frezować i nie tylko – tak swoją dotychczasową naukę podsumowuje Michał Fikus z klasy 3A w opolskim Zespole Szkół Budowlanych.
W opolskiej Budowlance mówią, że stolarz to przedsiębiorczy rzemieślnik i zmysłowy artysta. I zachęcają wszystkich młodych, zastanawiających się nad wyborem zawodu, by zajrzeli na Niemodlińską i przekonali się sami.

Zawód stolarza ma długą tradycję. Pierwszy cech stolarski pojawił się pod koniec XV wieku w Krakowie, a pierwszą szkołę kształcącą stolarzy w Polsce założył w 1750 roku Stanisław Konarski. Zespół Szkół Budowlanych w Opolu podtrzymuje tradycje i w XXI wieku zawód stolarza przy ul. Niemodlińskiej ma się wyśmienicie.

Adepci stolarstwa teoretyczne wiadomości zdobywają w szkole, a praktyczne umiejętności w zakładach rzemieślniczych, które w przyszłości pozwolą im realizować się w szeroko rozumianej branży stolarskiej. Stolarstwo wymaga zdolności manualnych, przestrzennej wyobraźni i zmysłu artystycznego.

–Przede mną jeszcze pół roku nauki i egzamin kwalifikacyjny. Wiem, że ten czas wykorzystam najlepiej jak potrafię i na zakończenie szkoły będę mógł powiedzieć, że jestem stolarzem, który potrafi szlifować, heblować, frezować – tak swoją dotychczasową naukę podsumowuje Michał Fikus z klasy 3A.

W trakcie trzyletniego cyklu kształcenia w szkole branżowej pierwszego stopnia uczniowie poznają cały proces technologiczny wytwarzania wyrobów z drewna. Zapoznają się z rodzajami drewna i ich właściwościami fizycznymi, uczą się jak przygotować drewno do obróbki, zgłębiają tajniki maszyn stolarskich, aby ostatecznie wyprodukować elementy drewniane wykorzystywane w budownictwie (np. okna, schody, parapety) lub drewniane przedmioty codziennego użytku (np. ramy do obrazów, instrumenty muzyczne). Kolega Michała, Kuba Jończyk, jest przekonany, że stolarz to zawód z przyszłością: – Świat nowoczesnej technologii wdarł się przebojem do stolarstwa. Nowe maszyny i urządzenia do obróbki drewna, różnorodne materiały wytwarzane z drewna (płyty stolarskie, sklejka, płyty wiórowe, pilśniowe, laminaty) oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne powodują, że zawód stolarza jest niezwykle atrakcyjny - mówi.

Stolarstwem zajmują się głównie mężczyźni, ale są wyjątki. Patrycja Michalska jest obecnie jedyną dziewczyną w szkole kształcącą się w tym zawodzie. –Stolarstwo jest piękne i wymagające. Nie mam pojęcia, czym będę się zajmowała po skończeniu szkoły, ale cieszę się, że zgłębiłam tajniki tego zawodu – mówi Patrycja.

Swoje umiejętności stolarskie uczniowie klasy 3A Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 kształcący się w zawodzie stolarza prezentują przy okazji szkolnych imprez i uroczystości. Wtedy objawiają się jako prawdziwi szkolni artyści. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej postanowili obdarować wszystkich pracowników szkoły drewnianymi sercami, które wykonali z odpadów sklejki i uzupełnili – wykorzystując do tego specjalną ręczną technikę – słowami papieża Jana Pawła II, patrona szkoły: ,,Praca nie może być traktowana nigdy i nigdzie jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem”. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia szkolni stolarze zadbali o to, aby każdy otrzymał przepiękną choinkową ozdobę. Z drzewa opałowego wycięli krążki, które starannie oszlifowali, a następnie udekorowali wizerunkiem świątecznego renifera. Tym sposobem uczniowie nie tylko uczą się zawodu, ale także dzielą się swoimi umiejętnościami.

Stolarstwo to jeden z tych zawodów, w którym odsetek bezrobocia jest minimalny. Możliwości zatrudnienia są duże - w tartakach, firmach produkujących meble z drewna i tworzyw sztucznych, firmach stolarskich produkujących stolarkę budowlaną, na placach budowy czy też w pracowniach konserwacji zabytków. Uzdolniony plastycznie stolarz znajdzie też zatrudnienie w firmie zajmującej się konserwacją i odnawianiem zabytków drewnianych. – Każdy, kto chce znaleźć pracę w renomowanej firmie, musi być prawdziwym i rzetelnym fachowcem, bo tylko takich pracowników poszukują pracodawcy - podkreślają Kuba i Michał. A jeśli ktoś zapragnie otworzyć własną firmę, to też nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować to pragnienie.

- Zawód stolarza uczy młodych ludzi cierpliwości, precyzji, koncentracji. To cechy niezwykle przydatne także w codziennym życiu - mówi Ewa Kraska, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Budowlanka czeka na chętnych do nauki stolarstwa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska