STOP SUSZY! – gliwickie Wody Polskie inwestują w retencję korytową

Artykuł sponsorowany
Tak złej sytuacji hydrologicznej mieszkańcy Opolszczyzny nie pamiętają od dawna. Poziom wód w rzekach obniża się z każdym bezdeszczowym dniem, wysychają małe strumyki i stawy. I choć wody pitnej nie zabraknie, zwłaszcza rolnicy martwią się o tegoroczne uprawy. Aby przeciwdziałać skutkom suszy Wody Polskie – gospodarz większości opolskich rzek i potoków rozpoczyna realizację inwestycji, które zatrzymają wodę na czas jej niedoborów i tym samym wspomogą rolnictwo.

Bezśnieżna miniona zima oraz w zasadzie bezdeszczowa wiosna zapowiadają pogłębienie suszy również na obszarze Opolszczyzny. Aby przeciwdziałać temu niekorzystnemu, okresowo występującemu zjawisku służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach podejmują szereg działań, które minimalizują jego skutki. Z pomocą przychodzi m.in. program retencji korytowej oraz program kształtowania zasobów wodnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w ramach którego zaplanowano bez mała 20 zadań utrzymaniowych i inwestycyjnych na łączną kwotę blisko 20 mln zł. W trakcie realizacji założonych przedsięwzięć, powstaną nowe oraz kompleksowo wyremontowane zostaną istniejące już zastawki i jazy na ciekach, szczególnie w obszarach rolniczych. To właśnie te mechanizmy, ulokowane na rzekach w regionie pozwalają na poprawę bilansu wodnego, który stanowi główne zadanie retencji korytowej. Kluczowym znaczeniem dla rolnictwa jest dostępność wody w okresach suszy, co zapewni odtworzenie dwufunkcyjności obiektów melioracyjnych. W tym celu Wody Polskie wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników wdrażają program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych. To nowatorskie podejście, jest realizowane w ramach działań programu STOP SUSZY! Istniejące jazy, przepusto-zastawki i inne urządzenia które umożliwiają czasowe podpiętrzanie wód uległy zniszczeniu na skutek wieloletniego niedofinansowania gospodarki wodnej, kompetencjom w tym zakresie przydzielonym wielu różnym podmiotom oraz szczególnej uwadze poświęconej walce z powodziami. Nie budowano też nowych takich obiektów. Dopiero powstanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w 2018r. pozwoliło na kompleksowe zarządzanie przeciwdziałaniem suszy i minimalizowania ryzyka powodzi.

Wśród wielu przedsięwzięć realizowanych na terenie województwa opolskiego Wody Polskie w Gliwicach ujęły m.in. projekt zwiększenia zdolności retencyjnej zlewni rzeki Jemielnica na obszarze gmin Opole, Chrząstowice, Izbicko, Strzelce Opolskie i Jemielnica. Ta opolska rzeka jest jednym z najważniejszych i najdłuższych cieków wodnych w województwie i zarazem drugim pod względem zlewniowym po Małej Panwi. Całkowita długość cieku wynosi 52,050 km. Jemielnica jest lewym dopływem rzeki Mała Panew. Podczas roztopów bądź nawalnych deszczy ma tendencję do występowania z brzegów i zalewania sąsiadujących pól uprawnych, natomiast w czasie suszy, zachodzi konieczność odpowiedniego zahamowania odpływu wód. Jest to możliwe za sprawą kilkunastu jazów i zastawek, które znajdują się na rzece. W ramach programu retencji korytowej istniejące już obiekty piętrzące zostaną odbudowane jako jazy z zasuwami podnoszonymi mechanicznie. Możliwe będzie efektywne gospodarowanie wodą na budowlach piętrzących, i co za tym idzie - skuteczne przeciwdziałanie skutkom suszy. Poddanych przebudowie zostanie 5 jazów oraz 2 zastawki, na których powstaną przepławki dla ryb i innych organizmów żyjących w korycie cieku. Takie rozwiązanie jest bardzo ważne, gdyż dolina Jemielnicy, stanowi regionalny korytarz ekologiczny, szczególnie dla ichtiofauny oraz dla płazów i gadów.

Dodatkową korzyścią, wynikającą z projektu będzie efekt przeciwpowodziowy. Ponadto, w ramach działań związanych z minimalizowaniem skutków suszy i programu STOP SUSZY! gliwickie Wody Polskie jeszcze w tym miesiącu rozpoczną na terenie Opolszczyzny w 2020 r. realizację zadań, zwiększających zdolności retencyjne zlewni rzek Troi, Psiny, Stobrawy, potoku Rzymkowickiego. Łączny koszt przedsięwzięć minimalizujących skutki suszy w woj. opolskim to blisko 18 mln zł.

Aby usprawnić procedury rolnikom zainteresowanym uzyskaniem dofinansowania inwestycji w nawadnianie upraw z zasobów ARIMR i ułatwić poruszanie się w często zawiłej materii przepisów, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wyznaczyło w każdym regionalnym zarządzie gospodarki wodnej w pionie Usług Wodnych, również w Gliwicach, koordynatora który na bieżąco wspomaga doradców rolniczych z Ośrodków Doradztwa Rolniczego i samych rolników, tak aby możliwe było jak najsprawniejsze dopełnienie formalności w tym zakresie.

Przeciwdziałanie skutkom suszy to jednak nie tylko inwestycje. To również bieżące prace utrzymaniowe na rzekach w regionie i umiejętne gospodarowanie wodą, szereg rekomendacji dla mieszkańców oraz kampanie społeczne i edukacyjne, które są ważnym elementem dla całościowego podejścia do zasobów wodnych kraju. Więcej informacji na temat skutecznych metod walki z suszą oraz odpowiedzi na pytania dlaczego woda to skarb, po co nam łąki kwietne, czy mała retencja może dać duże efekty, znajdują się na stronach: www.wody.gov.pl oraz www.stopsuszy.pl

STOP SUSZY! – gliwickie Wody Polskie inwestują w retencję korytową
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3