Stowarzyszenie 'Nadzieja' z Kluczborka. Tu niepełnosprawni mogą rozwijać swoje pasje

fot. Archiwum stowarzyszenia
Podopieczni stowarzyszenia “Nadzieja” na wycieczce plenerowej z opiekunami.
Podopieczni stowarzyszenia “Nadzieja” na wycieczce plenerowej z opiekunami. fot. Archiwum stowarzyszenia
Pokazują, na co ich stać. Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie są gorsze od innych. Swoimi umiejętnościami mogą niejednego zadziwić. Od 13 lat przekonuje o tym stowarzyszenie "Nadzieja".

Jedną ze sztandarowych imprez tej organizacji są festiwale niezwykłości na kluczborskim rynku, podczas których osoby niepełnosprawne intelektualnie lub niepełnosprawne psychicznie prezentują swoje talenty plastyczne, umiejętności taneczne i wokalne. Ich prace są wystawiane na sprzedaż i zawsze cieszą się ogromnym powodzeniem. A autorzy mogą dzięki temu podreperować swój skromny budżet.

Najbliższy festiwal zaplanowano na 18 czerwca. - Te imprezy to jest święto naszych podopiecznych - podkreśla Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Nadzieja" w Kluczborku. - Ich przekaz jest bardzo czytelny. Autorzy prac poprzez swoje prezentacje przekonują: “Popatrzcie, do jakich wspaniałych rzeczy jesteśmy zdolni". W festiwalu mogą uczestniczyć chętni z całego województwa. I zawsze dopisują.

Stowarzyszenie organizuje - raz lub dwa razy w tygodniu - zajęcia z pedagogami i psychologami, którzy uczą podopiecznych “Nadziei" kreatywności, umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi. Pokazują też, jak się zrelaksować. Wszystko to w formie zabawy, a nie nużących wykładów. - Chodzi nam o przełamanie izolacji, w jakiej ci ludzie z powodu problemów psychicznych, nie z własnej winy, się znaleźli. Żeby opuścili swoje cztery ściany i otworzyli się na świat - tłumaczy Małgorzata Kwiring-Pondel. - Muszę przyznać, że nie zawsze jest łatwo ich do tego namówić. Ale chodzimy do nich do domów i zapraszamy do nas.

Jak się kontaktować

Jak się kontaktować

Do Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Nadzieja" można dzwonić pod dwa numery: (77) 418 76 13 i (77) 447 12 27 - od poniedziałku do piątku od 8 do 16. Adres: Kluczbork ul. Zamkowa 6.

Można też kierować pytania i uwagi drogą meilową, wpisując adres: [email protected]

Stowarzyszenie ma również swoją stronę internetową: www.sds.kluczbork.pl, na której zamieszczane są wszystkie istotne komunikaty np. o zapisach na zajęcia i warunkach uczestnictwa, spotkaniach czy wszelkiego typu imprezach.

Poza tym każdy (podopieczny czy ktoś z jego rodziny) może do stowarzyszenia przyjść i skorzystać z porady psychologa. Przy “Nadziei" działa także grupa samopomocy, do której należą rodzice niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Spotykają się raz w miesiącu i wymieniają doświadczenia.

Kolejną propozycją są zajęcia muzyczne i plastyczne. - Współpracujemy z wielką organizacją w Niemczech o nazwie “Pomoc życiowa" - mówi pani prezes - Byliśmy z naszymi podopiecznymi w Duerkheim, mieście partnerskim Kluczborka. Tam zwiedzaliśmy zakłady, w których osoby o podobnych problemach mogą pracować. Zajmują się np. montażem elementów do zmywarek.

Nasi podopieczni też mogli z nimi popracować, podpatrzeć. Wkrótce stowarzyszenie zamieści ogłoszenie na stronie internetowej (komunikaty będą też w kościele i na mieście) o naborze na zajęcia, przygotowujące osoby z zaburzeniami psychicznymi do podjęcia pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska