Stracił stanowisko, bo był z PiS? Minister odwołał dyrektora szpitala MSWiA w Głuchołazach

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Mariusz Grochowski w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w głuchołaskim szpitalu w 2021 roku
Mariusz Grochowski w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w głuchołaskim szpitalu w 2021 roku Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołał Mariusza Grochowskiego z funkcji dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. O przyczynach odwołania resort milczy.

Odwołanie dyrektora szpitala MSWiA w Głuchołazach ma skutek natychmiastowy. Dyrektor Mariusz Grochowski dowiedział się o nim 31 stycznia. Oficjalnie potwierdza to też biuro prasowe MSWiA.

Jednak na nasze pytanie o to, czy odwołanie ma związek z oceną pracy dyrektora Marusza Grochowskiego, nie otrzymaliśmy odpowiedzi z MSWiA.

Szpitalem w Głuchołazach na razie kieruje zastępca dyrektora.

Tego samego dnia minister odwołał też dyrektorów innych szpitali podległych pod resort spraw wewnętrznych. Według doniesień prasowych stanowiska stracili dyrektorzy w Białymstoku i Kielcach.

Według informacji nieoficjalnych takich zmian jest więcej. W sumie w całym kraju MSWiA ma prawie 30 swoich szpitali i sanatoriów. 31 stycznia w resorcie spraw wewnętrznych departament zdrowia objęła nowa dyrektor Aneta Gruwald-Fitas, która przeszła z Najwyższej Izby Kontroli, gdzie też pracowała w departamencie zdrowia.

Mariusz Grochowski w latach 2007–2013 prezesował powiatowej spółce medycznej Brzeskie Centrum Medyczne, która prowadzi szpital w Brzegu. W 2014 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora szpitala specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach.

Mariusz Grochowski jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. W latach 2006–2014 był radnym miejskim w Brzegu z listy PiS. Bez powodzenia zabiegał o fotel burmistrza Brzegu. W 2014 roku z listy PiS został radnym powiatu brzeskiego. W 2018 roku ponownie zdobył mandat i jest radnym do dzisiaj. Jako radny korzysta też ze specjalnej ochrony prawnej. Zgodnie z prawem radnego nie można zwolnić bez zgody rady samorządowej, w której zasiada.

W przypadku Mariusza Grochowskiego rada powiatu zgody na zwolnienie nie dała . Pytaliśmy o to biuro prasowe MSWiA, ale też nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Ostatnie 10 lat dla placówki resortowej w Głuchołazach, to był dobry okres. W 2017 roku, w ramach obchodów 30-lecia szpitala placówce medycznej nadano imię św. Jana Pawła II i przekazano szpitalowi relikwie św. Jana Pawła II. W ostatnich latach gruntownie wyremontowano kilka oddziałów, dostosowując je do wysokich norm sanitarnych związanych z leczeniem chorób zakaźnych.

Pół roku po wybuchu pandemii, we wrześniu 2020 roku, szpital uruchomił pilotażowy w Polsce program rehabilitacji po Covid 19 dla pacjentów z całej Polski. Z tej okazji w styczniu 2021 roku placówkę wizytował prezydent Andrzej Duda.
O pilotażowym oddziale w Głuchołazach ukazało się tez sporo publikacji medialnych na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska