Strajk nauczycieli 2019. Okrągły stół o edukacji spóźniony o trzy lata

Krzysztof Zyzik
Krzysztof Zyzik
Protestujący świetnie wiedzą, że to nie PiS jest głównym winnym pauperyzacji zawodu. Najdłużej w ostatnich dekadach rządziło środowisko związane z dzisiejszymi liberałami i lewicą.
Protestujący świetnie wiedzą, że to nie PiS jest głównym winnym pauperyzacji zawodu. Najdłużej w ostatnich dekadach rządziło środowisko związane z dzisiejszymi liberałami i lewicą. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
No to mamy strajk. Nerwy dzieci, rodziców i dyrektorów szkół, którzy stają na rzęsach, by przeprowadzić egzaminy w możliwie normalnych warunkach.

Mamy też jak na dłoni taktykę rządu, który wykalkulował sobie, że weźmie nauczycieli na przeczekanie, na skonfliktowanie ich z rodzicami. Dlaczego? Bo pakowanie budżetowych miliardów w środowisko w istotnej części niechętne dobrej zmianie żadnych korzyści wyborczych PiS-owi nie przyniesie. A na pewno nie takich, jak jednorazowa wypłata trzynastej emerytury czy 500 plus na pierwsze dziecko (także dla bogaczy).

Czy to jest sprawiedliwy podział dóbr? Jasne, że nie. Ale wszystko, co w kwestiach transferów gotówki robi w ostatnich miesiącach PiS, jest podporządkowane nie solidarności społecznej, lecz wyborom właśnie.

Także wyśmiewane licznymi memami „500 plus na krowę i stówkę na świnkę”.

Czy Jarosław Kaczyński przesadził, ogłaszając tuż po odrzuceniu postulatów nauczycieli pomysł dopłat do zwierząt hodowlanych? Nie w tym przypadku. PiS, skreślając wyborczo nauczycieli, usilnie mobilizuje elektorat wiejski, któremu dotąd nie chciało się chodzić na eurowybory.

Czy strajk jest polityczny, jak oskarża jego organizatorów władza i jej propaganda? Każdy strajk ma tło polityczne, bo dotyka bieżącej polityki i jest wymierzony w wizerunek rządzących. Ale zapisywanie wszystkich strajkujących nauczycieli do opozycji jest zwyczajnie nieuczciwe.

Protestujący świetnie wiedzą, że to nie PiS jest głównym winnym pauperyzacji zawodu. Najdłużej w ostatnich dekadach rządziło środowisko związane z dzisiejszymi liberałami i lewicą. Kiedy widzę, jak politycy PO czy SLD podlizują się dziś nauczycielom, rozdając im wirtualne tysiące, to widzę w tym himalaje hipokryzji i brak powagi. Ale tak samo mało poważna i spóźniona o trzy lata jest propozycja premiera Morawieckiego, by usiąść do okrągłego stołu w temacie reformy oświaty.

Oczywiście, że powinna się w Polsce odbyć porządna debata o edukacji, bo samo dosypywanie pieniędzy do systemu jej poziomu nie podniesie. Trzeba rozmawiać o skandalicznych zarobkach pedagogów, ale także o wymaganiach wobec nich. A jeszcze bardziej o koszmarnie przeładowanych podstawach programowych czy o nieprzystającym do współczesnego świata modelu kształcenia przez kucie definicji na blachę.

Lepiej późno niż wcale. Dlatego zróbmy coś z pensjami nauczycieli, ale także z systemem i jakością nauczania naszych dzieci

Panie premierze, trzy lata temu, gdy najgorsza minister oświaty w historii wolnej Polski Anna Zalewska ogłaszała swój plan dewastacji systemu, całe środowisko, w tym rodzice, domagali się takiej debaty. Apelowali o poważne i spokojne konsultacje.

Wtedy trzeba było robić okrągły stół. Ale rząd pani Beaty Szydło, gdzie pan był wicepremierem, z ogromną butą te głosy zignorował.

Pani Zalewska, ze swoim szyderczym uśmiechem, zamykała wszystkim usta, powołując się na „wolę narodu wyrażoną wyborach”.

Dziś minister Zalewska ucieka do Brukseli. Premier Szydło zresztą też. A pan, pod pistoletem strajkowym, proponuje debatę nad rozlanym mlekiem.

Zgoda, że lepiej późno niż wcale. Ale naprawdę szkoda straconego czasu, szkoda tych wszystkich nerwów. Szkoda nauczycieli, ale najbardziej szkoda naszych dzieci.

Wiec wsparcia nauczycieli w Opolu, 11 kwietnia 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska