Strajk rolników w Opolu i regionie. Protest przeciwko "piątce Kaczyńskiego". Traktory i inne maszyny rolnicze spowalniały ruch na drogach

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Protest rolniczy na obwodnicy Opola.
Protest rolniczy na obwodnicy Opola. Mario
Kolumny traktorów i samochodów przemieszały się m.in. obwodnicą Opola, drogą krajową nr 45 z Osowca w stronę Opola, krajową jedenastką z powiatu oleskiego do Lublińca i z powrotem oraz na trasie Biała - Krapkowice.

W całej Polsce, również na Opolszczyźnie, w środę, 7 października protestowali rolnicy, którzy jeździli traktorami i samochodami po drogach regionu i spowalniali na nich ruch.

W ten sposób sprzeciwiali się tak zwanej piątce dla zwierząt, nazywanej też "piątką Kaczyńskiego" (nowe prawo o ochronie zwierząt zapowiedział sam prezes Prawa i Sprawiedliwości, a od wtorku wicepremier Jarosław Kaczyński).

Na Opolszczyźnie zorganizowano trzy protesty. Ponad 50 traktorów i innych pojazdów wyjechało o godzinie 10.00 ze Świercza w powiecie oleskim, skierowało się na drogę krajową nr 11, którą protestujący pojechali do Lublińca i z powrotem.

Około 50 pojazdów wyjechało natomiast z Białej w powiecie prudnickim, dojechało do ronda w Krapkowicach i wróciło do Białej.

Trzecia kolumna licząca kilkanaście traktorów i samochodów przejechała drogą krajową nr 45 z Osowca do Opola, wjechała na obwodnicę północną miasta i wróciła w miejsce zbiórki.

Część pojazdów miała biało-czerwone flagi i transparenty, między innymi o treści" "Piątka dla zwierząt, śmierć polskim rolnikom" czy "Nie dla 5-tki Kaczyńskiego".

W związku z protestem nie zanotowaliśmy żadnych większych utrudnień w ruchu, kolumny przemieszczały się raczej płynnie, nie tworzono blokad - informuje młodszy aspirant Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Środowy protest zorganizowała w całym kraju skupiająca rolników AgroUnia. Organizatorzy zapowiadali przed rozpoczęciem akcji, że rolnicy nie zablokują dróg, tylko spowolnią na nich ruch.

Co zawiera m.in. tzw. piątka dla zwierząt?

  • Zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika.
  • Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi oraz używania kolczatek.
  • Zakaz uboju bez ogłuszania zwierząt (rytualnego), za wyjątkiem uboju na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych.
  • Wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych.

Nowe prawo ma określać też warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od jego wysokości w kłębie.

  • Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9 mkw.
  • W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 mkw.
  • Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 mkw.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska