Strategiczna Agenda Badawcza. Dobra oferta dla nauki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z prawej prof. Mirosław Lenart. Członkiem komitetu ze strony włoskiej jest Filiberto Agostini.
Z prawej prof. Mirosław Lenart. Członkiem komitetu ze strony włoskiej jest Filiberto Agostini. Sławoj Dubiel
Rozmowa z prof. Waldemarem Skomudkiem, dyrektorem wykonawczym ds. badań i innowacji Tauron Polska Energia, dziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.

W ubiegłym tygodniu w Opolu odbyła się konferencja grupy Tauron przybliżająca Strategiczną Agendę Badawczą, którą pan współtworzył.
Grupa Tauron, która pracuje nad nową strategią, poszukuje rozwiązań nowatorskich, otwierających nowe ścieżki przychodowe, w związku z czym stworzyła Strategiczną Agendę Badawczą, którą wspólnie z zespołem, jako dyrektor wykonawczy d.s. badań i innowacji w Tauron, finalizowałem. Wskazaliśmy obszary działań z kręgu zainteresowania grupy i na które spodziewamy się odzewu ze strony rynku, tj. podmiotów gospodarczych, środowisk naukowych i samorządów. Są nimi: klient i jego potrzeby, a klientów Tauron ma ponad 5,5 mln; inteligentne usługi sieciowe, czyli nowoczesna dystrybucja; energetyka rozproszona, bo patrząc na przyszłość polskiej energetyki nie utrzyma się ona na węglu, który dziś jest jej podstawą oraz niskoemisyjna technologia wytwarzania. Na konferencji przedstawiliśmy naszą propozycję dziekanom wydziałów z ok. 20 polskich uczelni technicznych, kilku ekonomicznych i instytutów pozauczelnianych.

Na czym polega ta propozycja?
Grupa spodziewa się, że przedstawiciele środowisk naukowych przedstawią dochodowe projekty wdrożeniowe do zrealizowania w najbliższych latach. Co więcej, Tauron ma na to pieniądze - na badania i rozwój przeznacza 0,4 proc. przychodów, tj. 80 mln zł na rok. Potencjał na uczelniach w kraju jest bardzo duży, a nierzadko niewykorzystany. Dziś dość trudno jest aplikować naukowcom o pieniądze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, bo wg nowych zasad starać się o finansowanie mogą podmioty gospodarcze, a uczelnie i instytuty badawcze są partnerami. W tym kontekście propozycja Tauronu powinna być interesująca dla środowisk naukowych, ale zaznaczę, że muszą to być projekty z wskazanych obszarów i zaawansowane.

Stworzenie przez Tauron Strategicznej Agendy Badawczej to odpowiedź na potrzebę powiązania efektów pracy naukowców z potrzebami przedsiębiorstw. Podkreślacie też znaczenie trzeciego partnera - samorządów.
To model stosowany w renomowanych uczelniach na zachodzie Europy czy USA. Kilka lat temu uczestniczyłem w San Fracisco w polsko-amerykańskim okrągłym stole dotyczącym powiązania biznesu z nauką, gdzie przedstawiono m.in. rozwiązania stosowane w Stanfordzie. Grupa profesorów z adiunktami, doktorantami i studentami tworzy zespoły, które zajmują się pracą koncepcyjną, na rzecz przemysłu, konkretnych przedsiębiorstw i to jest clou kształcenia. Tauron uznał, że trzecim bardzo istotnym partnerem w realizacji SAB są samorządy, zainteresowane m.in. rozwiązaniami smart city.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska