Strażak ma prawo do szkoleń

Redakcja
Roman Zemanek, ekspert  Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.
- Pracuję, mam stałą umowę o pracę i równocześnie pełnię funkcję strażaka ochotnika, więc muszę jeździć na szkolenia. Szef jednostki twierdzi, że w firmie przysługuje mi z tego tytułu 6 dni urlopu szkoleniowego, ale pracodawca temu zaprzecza i proponuje mi wybranie urlopu wypoczynkowego. Który z nich ma rację? - pyta pan Waldek. Na pytania czytelników odpowiada Roman Zemanek, ekspert PIP.

- Jest to uregulowane w Dzienniku Ustaw nr 60 z 1996 roku poz. 281, gdzie ustalono kwestię usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania zwolnień pracownikom, w tym także osobom, które są działaczami m.in. w ochotniczych jednostkach straży pożarnej. Pracodawca ma obowiązek udzielić Panu zwolnienia na udział w szkoleniach, ale jest to zwolnienie niepłatne. Czy Ochotnicza Straż Pożarna korzystając z budżetu gminy, wypłaci Panu za ten dzień jakieś świadczenie za czas udziału w takim szkoleniu, to już kwestia jej odrębnych ustaleń.

- Mam umowę na czas określony i nie zamierzam dalej w tej firmie pracować. Czy muszę o tym wcześniej powiadomić pracodawcę? - czytelniczka z Opola.
- Przepisy prawa pracy tego nie nakazują, więc nie musi go Pani uprzedzać o braku zamiaru kontynuowania zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy. Obecna umowa rozwiąże się z upływem wskazanego w niej terminu. Może Pani ostatniego dnia zatrudnienia odebrać świadectwo pracy, rozliczenie ewentualnego należnego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i po prostu pożegnać się z pracodawcą.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska