Strefa ekonomiczna w Opolu znów się rozrasta

Artur Janowski
Strefa ekonomiczna w Opolu znów się rozrastaW strefie ekonomicznej w Opolu zostało już niewiele wolnych terenów. Przy ulicy Północnej ulokował się m.in. ifm ecolink.
Strefa ekonomiczna w Opolu znów się rozrastaW strefie ekonomicznej w Opolu zostało już niewiele wolnych terenów. Przy ulicy Północnej ulokował się m.in. ifm ecolink. archiwum nto
Sześć nowych działek inwestycyjnych znajdzie się w granicach strefy ekonomicznej. Miasto wyczekuje na to blisko rok, ale niebawem rząd ma zapalić zielone światło.

Gdy pod koniec czerwca 2015 roku rada miasta wyraziła zgodę na włączenie do strefy ekonomicznej aż sześciu nowych terenów, wydawało się, że niebawem ratusz będzie mógł szukać chętnych na ich zakup i zainwestowanie.

- Mamy zielone światło ze strony zarządu strefy, a co ważne, są też inwestorzy zainteresowani terenami. Nie chodzi tylko o firmy zewnętrzne, ale także opolskie, które chcą  się dynamicznie rozwijać - mówił nto prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Ale prezydent zastrzegał też, że poszerzenie strefy to nie jest prosta sprawa i wymaga zgody rządu. Rząd jesienią się zmienił, podobnie jak urzędnicy w ministerstwie gospodarki.

Tego typu ruchy najczęściej nie sprzyjają szybkim decyzjom, gdyż nowa ekipa  potrzebuje czasu, aby przeanalizować wnioski.

- Nasz także był analizowany, ale ma już pozytywną opinię - przekonuje Maciej Wujec, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Byliśmy w tej sprawie na kilku spotkaniach i otrzymaliśmy zapewnienie, że jeśli nie w tym miesiącu, to najdalej w  lipcu zapadnie już ostateczna decyzja, dzięki której kolejne tereny znajdą się w strefie.

Urząd miasta na tę decyzję wyczekuje, bo każdy z terenów, jakie znalazły się we wniosku, ma duży potencjał.

W strefie znajdą się tereny  o łącznej powierzchni ponad 30 hektarów. W rejonie ulicy Północnej zlokalizowany jest pierwsza ponad 10-hektarowa działka, której właścicielem jest w większości Agencja Nieruchomości Rolnych. Urząd miasto liczy jednak, że włączenie go do strefy pozwoli na  szybkie znalezienie inwestora.

Na podobny efekt miasto liczy w przypadku dwóch działek o łącznej powierzchni około 3 hektarów przy ulicy Wspólnej, a nie mniej ciekawy jest blisko 3-hektarowy miejski teren przy ulicy Technologicznej, w  pobliżu Parku Naukowo-Technologicznego.

Prezydent zaproponował również, aby częścią strefy stał się ponad 6-hektarowy grunt przy  ulicy Arki Bożka. Kiedyś miało tam powstać kolejne duże centrum handlowe, ale zainteresowanie tego typu inwestycjami w Opolu spadło niemal do zera. Dlatego obszar  został przeznaczony pod działalność usługowo - przemysłową.

Ulgi podatkowe, które oferuje strefa ekonomiczna, mogą również spowodować, że nowy zakład przemysłowy powstanie  przy  ulicy Odrzańskiej na  terenie Metalchemu (6,2 ha).

Warto pamiętać, że okres funkcjonowania SSE przedłużono do 31 grudnia 2026 r.

23,7 mln złotych - to wartość  ulg w  podatku od  nieruchomości, przyznanych przez Opole do 2015 roku 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska