Strefa Schengen - co się zmieni na granicy?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Turysta może przewieźć przez granicę 10 litrów spirytusu i 110 litrów piwa.
Turysta może przewieźć przez granicę 10 litrów spirytusu i 110 litrów piwa.
Znikną granice, nie kontrole - mówi mjr Cezary Zaborski, rzecznik prasowy komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

- Co będą robić pogranicznicy, kiedy o północy z 20 na 21 grudnia Polska wejdzie do strefy Schengen i jej granice z krajami Unii znikną?
- Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen nie oznacza, że przestaniemy wykonywać swoje obowiązki. Będziemy nadal przeciwdziałać nielegalnej migracji i zapewniać bezpieczeństwo na międzynarodowych szlakach drogowych i kolejowych. Zajmą się tym mobilne patrole, które będą np. obserwować drogi, po których przemieszczają się nielegalni emigranci. Kontrole będą prowadzone nie tylko na obszarach przygranicznych, ale na terenie całego kraju. Nadal będziemy też legitymować ludzi, by odszukać osoby poszukiwane oraz ujawniać wwożenie na nasze terytorium szkodliwych materiałów, narkotyków itp. Zamierzamy współpracować z policją, inspekcją transportu drogowego, służbą celną.

- Czy po zniesieniu granic możemy wjechać czy wejść do Czech lub Niemiec w dowolnym miejscu?
- Przekraczanie granic z Czechami, Niemcami, Słowacją i Litwą jest możliwe w dowolnym miejscu i o każdej porze. Oczywiście, zgodnie z przepisami prawa. W parku narodowym możemy przekroczyć granicę tylko, idąc szlakiem turystycznym. Samochodem możemy wjechać tylko tam, gdzie zezwala na to prawo o ruchu drogowym.

- Ile po wejściu do strefy Schengen możemy przywieźć do Polski papierosów i alkoholu?
- Już w momencie wejścia Polski do Unii ograniczenia ilości przewożonych towarów zostały znacznie złagodzone i to się nie zmieni. Turysta może przewieźć do użytku osobistego 800 sztuk papierosów, 200 cygar i kilogram tytoniu, a także 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu, 90 litrów wina normalnego i 110 litrów piwa. To są naprawdę znaczne ilości. Kontrole będą nastawione przede wszystkim na alkohol i papierosy z nielegalnych źródeł, przeznaczone na sprzedaż.

- Jakie dokumenty trzeba mieć, by przekroczyć granicę?
- Wjeżdżając do innego kraju unijnego, musimy nadal mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Na terytorium innego państwa możemy zostać w każdej chwili wylegitymowani i powinniśmy móc udowodnić, że przyjechaliśmy z kraju należącego do strefy Schengen. Przy czym od stycznia nie można się posługiwać za granicą starym dowodem osobistym. Należy też - przewożąc psa czy inne zwierzę - zabrać ze sobą tzw. paszport zwierzęcia, potwierdzający, że nasz pies jest zdrowy, szczepiony, należy do nas i nie został ukradziony. Na granicy nikt nas o to nie zapyta, ale już na terytorium obcego kraju może to zainteresować choćby tamtejszą policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska